73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
12 вересня 2012 р. Справа № 2-а-3663/12/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Суворовського районного управління юстиції м. Херсона про захист порушених прав,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до відділу державної виконавчої служби Суворівського районного управління юстиції у м. Херсоні (далі - відповідач, ВДВС) про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 14.08.2012 року ВП №34019848, закриття виконавчого провадження ВП №34019848, відкритого на підставі вимоги управління Пенсійного Фонду України в м. Херсоні № Ф - 267.
Свої вимоги мотивує тим, що 30.08.2012 р. отримав постанову про відкриття виконавчого провадження, відповідно до якої відповідачем прийнято до виконання вимогу про сплату боргу від 13.07.2012 р. за № Ф-267, яка видана управлінням Пенсійного фонду України в м. Херсоні.
Вважає такі дії відповідача протиправними з наступних підстав. Вимога є документом неприбуткової самоврядної організації, а не державного органу влади, а тому відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" не може бути прийнята до виконання. Вказує на те, що Пенсійний фонд є самоврядною неприбутковою організацією і здійснює свою діяльність на підставі статуту, який затверджує його правління. У зв'язку з тим, що Пенсійний фонд України - державний орган не виконує повноважень правління неприбуткової самоврядної організації, він не може визначати форми та строки пред'явлення цього документу. Не встановлення форми документу унеможливлює будь-які дії з цим документом. Просить виконавче провадження закрити з підстав невідповідності зазначених документів чинному законодавству.
У позовній заяві позивач просить розглянути справу без його участі.
Відповідач надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності та заперечення. Проти задоволення позовних вимог заперечував з тих підстав, що територіальний орган Пенсійного фонду надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом та відповідно до п. 5 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" виконується державною виконавчою службою в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що управлінням Пенсійного фонду України в м. Херсоні для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби Суворівського районного управління юстиції м. Херсона направлено вимогу № Ф-267 від 13.07.2012 р.
14.08.2012 року старшим державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Суворівського районного управління юстиції у м. Херсоні винесено постанову про відкриття виконавчого провадження та встановлено 7-ми денний строк для добровільного виконання.
Суд вважає дії відповідача по відкриттю виконавчого провадження правомірними з наступних підстав.
Згідно ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999 року № 606-ХІV із змінами та доповненнями (далі - Закон № 606-ХІV) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно ст.17 Закону № 606-ХІV примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом. Відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою виконавчі документи, зокрема, рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу.
Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні є органом виконавчої влади, який здійснює повноваження, покладені на нього п.12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 01.03.2001 року № 121/2001.
У відповідності до п.12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001.
Згідно зі ст.1 Положення про Пенсійний фонд України, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Відповідно до ст.15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Аналізуючи положення наведених вище нормативно-правових актів слід зазначити, що управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні є державним органом.
Частиною 3 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій. У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі, якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби.
Таким чином, вимога управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні № Ф-267 від 13.07.2012 р. є виконавчим документом.
Статтею 18 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що у виконавчому документі зазначаються: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище та ініціали посадової особи, що його видали; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові за наявності) (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника за наявності (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника за наявності (для фізичних осіб - платників податків), а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо; 4) резолютивна частина рішення; 5) дата набрання законної (юридичної) сили рішенням; 6) строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Відповідно до ст. 25 Закону № 606-ХІV державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом.
Аналізуючи наведені вище положення Закону № 606-ХІV, суд приходить до висновку про відсутність обов'язку державного виконавця перевіряти вимогу УПФУ на предмет її узгодження зі страхувальником чи оскарження в судовому порядку.
Судом встановлено, що вимога управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні № Ф-267 від 13.07.2012 р. відповідає вимогам, які пред'являються до виконавчого документа, строк пред'явлення її до виконання не закінчився, вказаний виконавчий документ пред'явлений до органу державної виконавчої служби за належним місцем виконання, а тому відсутні підстави для зобов'язання відповідача повернути вимогу та закрити провадження.
Суд не бере до уваги твердження позивача про неправомірність дій старшого державного виконавця ВДВС щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження від 14.08.2012 року, оскільки посадова особа відповідача діяла в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України.
Позивачем не надано до суду обґрунтованих доказів порушення його прав, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 122, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог до відділу державної виконавчої служби Суворовського районного управління юстиції у м. Херсоні про захист порушених прав.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ковбій О.В.
кат. 11.5