Постанова від 30.08.2012 по справі 2а/2370/2896/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2012 року Справа № 2а/2370/2896/2012

10 год. 00 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Руденко А.В.,

при секретарі - Чемерин І.В.,

за участю:

представника позивача - Савчук Р. А. (за довіреністю),

представника відповідача -Нечаєнко Т. А. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області до Лисянського відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України про визнання дій протиправними та стягнення грошових коштів,

ВСТАНОВИВ:

02.08.2012 управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Лисянського відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України про стягнення державної адресної допомоги за період з 01.02.2012 року по 01.07.2012 року на загальну суму 161738 грн. 53 коп.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що відповідачем, в порушення вимог ст. 21 Закону України від 23.09.1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»та постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265, не прийнято до заліку для відшкодування на централізованому рівні державну адресну допомогу у сумі 160789 грн. 74 коп. та витрати з її виплати та доставки у сумі 948 грн. 79 коп.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог, в обґрунтування заперечення зазначив, що відшкодування позивачу виплаченої ним щомісячної державної адресної допомоги та витрат на її доставку Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»та Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 04.03.2003р. №5-4 та постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 16.05.2003р. №4 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.05.2003 № 376/7697 не передбачено.

В судовому засіданні представник відповідача в задоволенні адміністративного позову просив відмовити.

Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши подані письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.

Згідно з актами звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (а.с. 9, 11, 13, 15, 17) судом встановлено, що позивач поніс грошові витрати на виплату пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання у лютому 2012р. - 37323 грн. 73 коп., у березні 2012р. - 36499 грн. 54 коп., у квітні 2012р. -40093 грн. 56 коп., у травні 2012р. -38876 грн. 85 коп. та у червні 2012р. -38893 грн. 95 коп.

Відповідачем прийнято до відшкодування витрати, понесені позивачем у лютому 2012р. - 5899 грн. 29 коп., у березні 2012р. -5725 грн. 81 коп., у квітні 2012р. -6279 грн. 38 коп., у травні 2012р. -6005 грн. 76 коп., у червні 2012р. -6038 грн. 86 коп.

При цьому відповідач не прийняв до заліку для відшкодування:

- витрати на виплату державної адресної допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян»(в подальшому -Постанова № 265) та витрати на її доставку у сумі 161738 грн. 53 коп.

Оцінюючи встановлені фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення, з наступних міркувань.

Умови та порядок загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»від 23.09.1999р. № 1105-Х1V (у подальшому -Закон № 1105).

Відповідно до ст. 21 вказаного Закону Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законом порядку своєчасно відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження здоров'я, в тому числі пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, відшкодування витрат на поховання.

Розрахунки між Фондами здійснюються відповідно до Порядку відшкодування витрат, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003р. № 5-4/4 (у подальшому -Порядок відшкодування).

П. 4 Порядку відшкодування передбачає, що відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»та інших нормативно-правових актів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалась пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.

Призначення та виплата щомісячної державної адресної допомоги передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 265 від 26.03.2008р. «Про деякі питання пенсійного забезпечення громадян»(у подальшому -Постанова № 265) і є державною гарантією.

Оскільки, призначення щомісячної адресної допомоги як соціальної виплати не передбачене ні ст. 21 Закону №1105, ні переліком виплат, які підлягають відшкодуванню, який міститься у п. 4 Порядку відшкодування, тому відшкодуванню не підлягає.

Посилання позивача на п. 4 Постанови № 265, який передбачає, що виплата щомісячної державної адресної допомоги здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога, суд вважає необґрунтованим з таких міркувань.

Одним із основних принципів страхування від нещасного випадку є цільове використання коштів. Відповідно до ст. 46 Закону №1105 кошти на здійснення страхування від нещасного випадку не формуються за рахунок Державного бюджету України, не включаються до його складу та використовуються виключно за їх прямим призначенням.

Зважаючи на особливості фінансування страхування від нещасного випадку, виключно цільове використання цих коштів та враховуючи те, що адресна допомога як окремий вид соціальної допомоги не входить до складу розміру пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, Фонд не може нести витрати на її виплату.

Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України, зокрема в своїй постанові від 05.12.2011 року у справі № 2а-1618/09/2370.

Оскільки правові підстави для відшкодування державної адресної допомоги та витрат на її доставку відсутні, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 86, 94, 128, 159, 162, 163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у порядку письмового провадження - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 4 вересня 2012р.

Суддя А.В. Руденко