Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
10 вересня 2012 р. № 2-а- 7103/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Піскун В.О.,
при секретарі судового засідання - Мараєвій О.В.,
за участі:
прокурора - Кабанець В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Прокурора Борівського району Харківської області в інтересах держави в особі Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Сільськогосподарського виробничого кооператива агрофірма "Солоненське" про стягнення боргу,-
Прокурор Борівського району Харківської області в інтересах держави в особі Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення з Сільськогосподарського виробничого кооперативу агрофірма "Солоненське" на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно - господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2011 році в сумі 46048,24 грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що згідно звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів форми 10-ПІ, що наданий відповідачем до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2011 році становила 46 осіб. Відповідно до ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" №875-ХІІ від 21.03.1991 року (далі - Закон України №875-ХІІ), у відповідача у 2011 році норматив для працевлаштування інвалідів складає 2 робочих місця. Фактично, згідно даних, наданих відповідачем у звіті, середньооблікова чисельність інвалідів - штатних працівників на підприємстві становить 0 осіб. Отже, на думку прокурора, відповідачем не виконано норматив 2 робочих місця по працевлаштуванню інвалідів. Розмір середньорічної заробітної плати на підприємстві за 2011 рік становить 22891,30 грн. Таким чином, сума адміністративно -господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2011 році, становить 45782,60 грн. Пеня за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій станом на 16.05.2012 року становить 265,64 грн. Загальна сума заборгованості складає 46048,24 грн. Позивач, посилаючись на норми ст.ст. 19, 20 Закону України №875-ХІІ просив суд задовольнити позовні вимоги про стягнення адміністративно -господарських санкцій за незайняті робочі місця.
Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі за наявними в справі матеріалами, в якому зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчать матеріали справи. Надав до суду заперечення проти позову, в яких зазначив, що в 2011 році він надавав звіти про наявність вакантних робочих місць для інвалідів за формою №3-ПН, передбаченою наказом Державного комітету статистики №420 від 19.12.2005 року, тобто, на думку відповідача, він належним чином виконував покладені на нього обов'язки.
Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників позивача та відповідача за наявними в ній матеріалами.
Суд, заслухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів справи, Сільськогосподарський виробничий кооператив агрофірма "Солоненське" зареєстрований 30.12.1991 року Борівською районною державною адміністрацією Харківської області, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців серії АЗ №050154.
Відповідно до ст.19 Закону України №875-ХІІ встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік. Після самостійного розрахунку кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою вищевказаної статті, здійснюється та забезпечується працевлаштування інвалідів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року № 70 затверджено порядок подання підприємствам, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування (далі - Порядок). Відповідно до цього Порядку звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, в яких вони зареєстровані, за формою №10-ПІ "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів", затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 року № 42.
Згідно зі ст.18 Закону України №875-ХІІ, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що відповідно до Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів, форми 10-ПІ за 2011 рік середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу підприємства склала 46 осіб. Також, згідно даних, наданих відповідачем у звіті, середньооблікова чисельність інвалідів штатних працівників на підприємстві становить 0 осіб при нормативі для працевлаштування інвалідів 2 робочих місця.
Таким чином, у відповідача були в наявності два вакантних робочих місця для працевлаштування інвалідів.
Згідно ст. 18-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Статтею 20 Закону України №875-ХІІ визначено обов'язок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою ст. 19 цього Закону.
Проаналізувавши положення Закону України №875-ХІІ, суд дійшов висновку, що на підприємстві лежить обов'язок щодо подачі до державної служби зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів.
Відповідно до інформації Борівського районного центру зайнятості №312 від 04.05.2011 року до Борівського РЦЗ Сільськогосподарським виробничим кооперативом агрофірма "Солоненське" дійсно надавались звіти за формою 3-ПН «Звіт про наявність вакансій»(із зазначенням потреби в працівниках за категорією громадян за шифром 11-інваліди) за посадою охоронець в кількості 2 одиниці станом на 01.08.2011 року, 01.09.2011 року, 06.10.2011 року, 01.11.2011 року, 01.12.2011 року. При підборі підходящої роботи інвалідів, які перебували на обліку Борівського РЦЗ, вакансія охоронця, з визначеними характеристиками вакантного місця та вимогами до претендента, зазначеними у звітах за формою 3-ПН, не вважалась підходящою.
На ухвалу суду від 28.08.2012 року доказів надання Сільськогосподарським виробничим кооперативом агрофірма "Солоненське" Борівському РЦЗ звітів за формою 3-ПН «Звіт про наявність вакансій»впродовж всього 2011 року відповідачем не надано.
Отже, відповідачем протягом 2011 року не було належним чином виконано обов'язок щодо своєчасного та повного інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць на його підприємстві та потребу у направленні йому центром зайнятості інвалідів для працевлаштування.
Враховуючи те, що кожна особа повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що відповідач не надав до суду доказів, які спростовують вимоги адміністративного позову.
За таких обставин, суд знаходить позов обґрунтованим, доведеним і таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд -
Адміністративний позов Прокурора Борівського району Харківської області в інтересах держави в особі Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Сільськогосподарського виробничого кооператива агрофірма "Солоненське" про стягнення боргу - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу агрофірма "Солоненське" (код ЄДРПОУ 00708437, юридична адреса: Харківська обл., Борівський район, с. Вище Солоне, вул. Молодіжна, буд. 76-А, р/р 2604239182, МФО 380805, "Райффайзен банк Аваль" у м. Київ) на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (УДКСУ у Дзержинському районі м. Харкова, код ЄДРПОУ 379996547, р/р 31219230700003, банк ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, призначення платежу: за незайняті робочі місця для інвалідів) адміністративно - господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2011 році, у сумі 46048.24 (сорок шість тисяч сорок вісім грн. 24 коп.) грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 11.09.2012 року.
Суддя Піскун В.О.