Харківський окружний адміністративний суд
04 вересня 2012 р. справа №2а-8372/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Котеньова О.Г., при секретарі судового засідання Звягіні Я.І.,
за участі сторін:
представника позивача - Закаблукова А.С.,
представника відповідача - Шовкопляс В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за адміністративним позовом Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури територій" до Управління Пенсійного фонду України у Дергачівському районі Харківської області про визнання неправомірними та скасування рішень, -
Позивач, Харківське обласне комунальне підприємство "Дирекція розвитку інфраструктури територій", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Дергачівському районі Харківської області, в якому просить суд визнати неправомірними та скасувати рішення управління пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області №269 від 11.04.2012 року, №420 від 17.05.2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, з підстав викладених в письмових запереченнях, які приєднані до матеріалів справи.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно довідки АА №519053 від 09.02.2012 року, з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України Філія ХОКП "Дирекція розвитку інфраструктури території" "Дергачівське підприємство комунального господарства" зареєстрована в якості відокремленого підрозділу ХОКП "Дирекція розвитку інфраструктури території" без права юридичної особи, включена до ЄДРПОУ за №33814816.
Харківське обласне комунальне підприємство "Дирекція розвитку інфраструктури території" зареєстровано в якості юридичної особи та включено до ЄДРПОУ за №03361721.
З 01.01.2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010 року, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені. відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Відповідно до частини 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
11.04.2012 року та 17.05.2011 року начальником управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області на підставі пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі -Закон) прийняті рішення №269 та №420 про застосування до Філії штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Згідно рішення №264 від 11.04.2012 року до Філії застосовано штраф у розмірі 145679,82 грн., та нарахована пеня у розмірі 91316,62 грн., за період з 20.04.11 року - 26.03.2012 року.
Згідно рішення №420 від 17.05.2011 року до Філії застосовано штраф у розмірі 560,30 грн., та нарахована пеня у розмірі 28,02 грн., за період з 20.04.2012 року - 25.04.2012 року.
Не погодившись із винесеними рішеннями, позивач оскаржив їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та Пенсійного фонду України. За результатами розгляду скарг Головним управлінням пенсійного фонду України в Харківській області та Пенсійним фондом України прийняті рішення про результати розгляду скарг, №10054-07/20 від 13.06.2012 року, №7975-07/20 від 07.05.2012 року, №13925/09-10 від 15.06.2012 року, якими в задоволені скарг відмовлено, а оскаржувані рішення залишені без змін.
Як вбачається з картки особового рахунку платника, суми єдиного внеску сплачувалися Філією позивача несвоєчасно.
Відповідно до ч.11 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Окрім того, за правилом ч.10 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Разом з цим, відповідно до приписів статей 8, 12, 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 року №1261, правління Пенсійного фонду України своєю постановою від 21 вересня 2010 року №21-5 затвердило Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Вказана постанова була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за №994/18289(далі - Інструкція).
Згідно п.7.1 Інструкції №21-5 за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до платників, на яких згідно з Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штраф, пеня) відповідно до Закону.
Відповідно до положень п.7.7 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного Фонду України від 27.09.2010 року, №21-5 - рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 7.2, 7.3, 7.5, 7.6, розділу 7 цієї Інструкції, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті або його заступник. Рішення приймаються за встановленою формою у двох примірниках.
Пунктом 7.2.2. Інструкції, передбачено, що за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску накладається штраф в розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10.
Вказана форма рішення містить вільні графи, які заповнюються посадовою особою Управлінням пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області.
При цьому графа, в якій зазначені підстави застосування штрафу та пені є незмінною та містить в собі посилання на частину десяту та пункт 2 частини 11 статті 25 Закону.
Виходячи з положень п.7.7. Інструкції, форма рішення про нарахування пені та застосування штрафів є встановленою для Відповідача та зміні не підлягає.
Суд вважає за необхідне наголосити, що представник відповідача у судовому засіданні погодився з тим, що форма прийнятих рішень не відповідає встановленій формі, яка передбачена додатком 10 до Інструкції.
Щодо рішення Управління пенсійного фонду України в Дергачівському районі № 420 від 17.05.2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску суд зазначає наступне.
Згідно ч.14 ст. 25 Закону про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Водночас, пунктом 7.7. Інструкції передбачено, що перший примірник рішення протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається платнику у порядку, встановленому для надсилання вимог, або вручається під підпис керівнику або головному бухгалтеру платника, банку чи фізичній особі - платнику єдиного внеску».
Як встановлено судом, рішення №420 прийняте 17.05.2011 року, проте позивачу вручено 17.05.2012 року. Суд також звертає увагу на те, що в рішенні №420 від 17.05.2011 року зазначається період з 20.04.2012 року - 25.04.2012 року, який не відповідає дійсності та не узгоджується з датою прийняття рішення.
Таким чином, за наявними у матеріалах справи доказами, суд доходить висновку, що Управлінням пенсійного фонду України у Дергачівському районі Харківської області при винесенні оскаржуваних рішень неправомірно застосував форму такого рішення, яка суперечить додатку 10 до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування із змінами, внесеними згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 19.09.2011 року № 26-1. Оскаржувані рішення № 269 від 11.04.2012 р., та № 420 від 17.05.2011 р., повинні бути не тільки правильними по суті, а й по формі.
За змістом статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вказана норма Основного Закону кореспондована у частину 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Обов'язок суду вирішувати спори на підставі Конституції України закріплений положеннями принципу законності викладеного у пункті 1 частини першої статті 9 КАС України. "У межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення, вчиняти дії відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх. Під встановленими законом повноваженнями прийнято розуміти як ті, на наявність яких прямо вказує закон так звані "прямі повноваження", так і повноваження, які прямо законом не передбачені, але безпосередньо випливають із положень закону і є необхідними для реалізації суб'єктом владних повноважень своїх функцій (завдань) так звані "похідні повноваження".
Викладене свідчить, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.
З огляду на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що відповідач при винесені оскаржуваних рішень не дотримався встановленої Законом процедури і форми прийняття рішень, в зв'язку з чим порушено права та інтереси позивача.
За таких обставин суд вважає позовні вимоги Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на корить сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного керуючись ст.ст. 9, 71, 94, 159, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури територій" до Управління Пенсійного фонду України у Дергачівському районі Харківської області про визнання неправомірними та скасування рішень - задовольнити.
Визнати неправомірними та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області №269 від 11.04.2012 року, №420 від 17.05.2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури територій" судовий збір у розмірі 2146.00 грн. (дві тисячі сто сорок шість гривень).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова в повному обсязі виготовлена 10 вересня 2012 року.
Суддя Котеньов О.Г.