Справа № 1570/3667/2012
05 вересня 2012 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Токмілової Л.М.
при секретарі -Ігнатенко М.Ю.
за участю: представника позивача -Шаркової Н.Р.
представника відповідача -Мушар П.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Одесагаз»до Балтської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування рішень, -
11 червня 2012 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява публічного акціонерного товариства «Одесагаз»до Балтської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби з позовними вимогами про визнання протиправним та скасування наказу від 18.05.2012 року № 137 про проведення позапланової виїзної документальної перевірки та визнання протиправним та скасування рішення від 22.05.2012 року про застосування адміністративного арешту майна.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що 04.05.2012р. Балтська МДПІ Одеської області ДПС звернулась до Балтського УЕГГ ПАТ «Одесагаз»із письмовим запитом про подання інформації №1655/10/20-16. Представник позивача стверджувала, що запит відповідача не відповідає вимогам ст. 73 Податкового кодексу України. Наказом від 18.05.2012 року №137 в зв'язку з ненаданням документів на письмовий запит Балтської МДПІ Одеської області ДПС від 04.05.2012 року податковою було призначено позапланову виїзну документальну перевірку Балтського управління експлуатації газового господарства ПАТ «Одесагаз». Крім того, представник позивача, зазначила, що рішенням Балтської МДПІ Одеської області ДПС від 22.05.2012 року до активів Балтського УЕГГ ПАТ «Одесагаз»був застосований умовний адміністративний арешт майна платника податків та зазначила, що постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 08 серпня 2012 в задоволенні позову Балтській МДПІ до ПАТ «Одесагаз»про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна відмовлено. Зазначене стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві (а.с. 3-5).
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що Балтська МДПІ Одеської області ДПС, з метою перевірки цільового використання підакцизних товарів без сплати акцизного податку та визначення рівня звичайних цін на скраплений газ, керуючись п.п. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20, п.2 і п. 6 абз. 3 п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України та п. З Указу Президента України від 22.06.2000р. № 813/2000 «Про додаткові заходи щодо посилення боротьби з приховуванням неоподаткованих доходів, а також відмивання доходів отриманих злочинним шляхом», 04.05.2012р. звернулась до Балтське УЕГГ ПАТ «Одесагаз»із письмовим запитом про подання інформації. Представник позивача стверджував, що даний запит відповідає вимогам п. 73.3 ст. 73 ПК України, оскільки, він підписаний начальником Балтської МДПІ Одеської області ДПС, містить перелік інформації та документів, що запитуються. 14.05.2012р. Балтською МДПІ Одеської області ДПС отримано лист Балтського УЕГГ ПАТ «Одесагаз», яким останні відмовили Балтській МДПІ Одеської області ДПС в наданні інформації та документів, що запитувались. Начальником Балтської МДПІ Одеської області ДПС 18.05.2012р. прийнято наказ № 137 «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки Балтського УЕГГ ПАТ «Одесагаз»(код ЄДРПОУ 24541002)» та виписане направлення на перевірку від 18.05.2012р. № 80 головному державному податковому ревізору-інспектору відділу податкового контролю юридичних осіб Гончар І.Є. з 21.05.2012р. тривалістю 5 робочих днів. 21.05.2012р. посадові особи Балтського УЕГГ ПАТ «Одесагаз»відмовились від підписання направлення на перевірку та отримання копії наказу. Представник позивача, також зазначив, що на підставі вимог ст. 94 ПК України, начальником Балтської МДПІ Одеської області ДПС 22.05.2012р. прийнято рішення про застосування адміністративного арешту майна Балтського УЕГГ ПАТ «Одесагаз». На виконання ст. 94 ПК України, згідно якої арешт на майно може бути накладено рішенням керівника органу державної податкової служби (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом, Балтська МДПІ Одеської області ДПС 23.05.2012р. звернулась до Одеського окружного адміністративного суду із поданням про обґрунтованість арешту майна, накладеного рішенням керівника органу державної податкової служби. Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 25.05.2012р. у справі № 1570/3257/2012 подання Балтської МДПІ Одеської області задоволено в повному обсязі та підтверджена обґрунтованість умовного адміністративного арешту майна Балтського УЕГГ ПАТ «Одесагаз».
Представник відповідача, вважав, що позивачу слід відмовити в задоволені позовних вимог повністю посилаючись на обставини викладені в запереченнях на адміністративний позов (а.с. 29-31).
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та надані докази, вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що Балтська МДПІ Одеської області ДПС, з метою перевірки цільового використання підакцизних товарів без сплати акцизного податку та визначення рівня звичайних цін на скраплений газ, керуючись п.п. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20, п.2 та п. 6 абз. 3 п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України (далі ПК України) та п. 3 Указу Президента України від 22.06.2000р. № 813/2000 «Про додаткові заходи щодо посилення боротьби з приховуванням неоподаткованих доходів, а також відмивання доходів отриманих злочинним шляхом», 04.05.2012р. звернулась до Балтське УЕГГ ПАТ «Одесагаз»із письмовим запитом про подання інформації №1655/10/20-16 (а.с. 18), в якому зазначено, що для виконання покладених на органи державної податкової служби функції надати протягом 10 робочих днів, з дня отримання запиту, письмову пояснення та належним чином завірені копії документів, за період з 01.10.2011 року по 31.12.2011 року, а саме: первинні документи по оприбуткуванню скрапленого газу, акти звірок, зведена інформація по руху скрапленого газу, податкові накладні.
Балтським УЕГГ ПАТ «Одесагаз»14.05.2012 року надіслало на адресу органу ДПС відповідь щодо невідповідності вимог вказаного запиту нормам діючого законодавства та не можуть підлягати виконанню.
Рішенням Балтської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби, оформленого наказом від 18.05.2012 року №137, на підставі вимог п. 75.1 ст. 75, п.п.78.1.1 п.78.1 та п. 78.4 ст. 78 Податкового кодексу України, та в зв'язку з ненаданням документів на письмовий запит Балтської МДПІ Одеської області ДПС від 04.05.2012 року, було призначено проведення позапланової виїзної документальної перевірки Балтського управління експлуатації газового господарства ПАТ «Одесагаз»терміном 5 робочих днів, з 21 травня 2012 року по 25 травня 2012 року, з питань перевірки цільового використання підакцизних товарів без сплати акцизного податку, за період жовтень-грудень 2011 року.
В зв'язку з недопущенням посадових осіб відповідача до проведення перевірки, рішенням Балтської МДПІ Одеської області ДПС від 22.05.2012 року до активів Балтського УЕГГ ПАТ «Одесагаз»був застосований умовний адміністративний арешт майна платника податків.
З огляду на вищезазначене суд вважає, що наказ про проведення перевірки від 18 травня 2012 року та рішення про застосування адміністративного арешту майна УЕГГ ПАТ «Одесагаз»є протиправними та підлягають скасуванню з огляду на наступне.
Порядок звернення податкових органів до платників податків з письмовими запитами передбачено ст. 73 Податкового кодексу України.
Згідно вимог п. 73.3 ст.73 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: - за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час перевірок, виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної, у разі проведення зустрічної звірки, в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту, якщо інше не передбачено цим Кодексом. У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Позапланова документальна виїзна перевірка Балтського УЕГГ ПАТ «Одесагаз»призначена на підставі вимог пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, якою передбачено, що документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється якщо за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно зі статтею 94 Податкового кодексу України адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.
Вичерпний перелік обставин для застосування арешту міститься в п. 94.2 ст. 94 Податкового кодексу України.
Однією з підстав для застосування арешту є відмова платника податків від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби.
Отже, арешт накладається не просто у разі відмови платника податків від проведення перевірки або від допуску посадових осіб до її проведення, а у випадку, якщо така відмова чи не допуск відбулися за наявності у податкового органу законних підстав для проведення такої перевірки.
На виконання ст. 94 ПК України, згідно якої арешт на майно може бути накладено рішенням керівника органу державної податкової служби (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.
Відповідно до п. 94.11 Податкового кодексу України рішення керівника органу державної податкової служби щодо арешту майна може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Судом встановлено, що підставою для застосування адміністративного арешту майна податковою є неповідомлення податковому органу на його письмовий запит необхідної інформації та не допуск до проведення позапланової перевірки.
Балтська МДПІ Одеської області ДПС 23.05.2012р. звернулась до Одеського окружного адміністративного суду із поданням про обґрунтованість арешту майна, накладеного рішенням керівника органу державної податкової служби.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 25.05.2012р. у справі № 1570/3257/2012 подання Балтської МДПІ Одеської області задоволено в повному обсязі та підтверджена обґрунтованість умовного адміністративного арешту майна Балтського УЕГГ ПАТ «Одесагаз».
Не погоджуючись з даною постановою суду ПАТ «Одесагаз»подало апеляційну скаргу на вищезазначену постанову. Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 08 серпня 2012 року апеляційну скаргу ПАТ «Одесагаз»задоволено, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25 травня 2012 року скасовано та в задоволенні позову Балтській МДПІ до ПАТ «Одесагаз»про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна відмовлено.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що наказ про проведення перевірки та рішення про застосування є протиправними та підлягають скасуванню.
Крім того, суд вважає, що письмовий запит податкової не відповідає встановленим вимогам, а саме в ньому відсутні підстави для запиту передбачені вимогами абз.3 п.73.3 ст. 73 ПК України.
Також, судом встановлено, що Балтська МДПІ Одеської області ДПС не мала законних підстав для проведення перевірки Балтського УЕГГ ПАТ «Одесагаз».
Стаття 81 Податкового кодексу України встановлює умови допуску посадових осіб до проведення перевірок, а саме за наявності підстав для проведення перевірки та за умови пред'явлення або надіслання встановлених ПК України документів. В направленні на перевірку також мають бути зазначені підстави її проведення.
З аналізу вищевикладених норм, вбачається, що первісне значення для початку перевірки та допуску посадових осіб податкового органу має наявність законних підстав для її проведення.
Адже, у випадку якщо перевіряючі були допущені до перевірки, вона вважається такою, що розпочалася. При цьому порядок проведення перевірки, а також права і обов'язки платника податків під час проведення перевірки встановлені іншими самостійними нормами Податкового кодексу України, зокрема ст.ст. 82-86 ПК України.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ПАТ «Одесагаз»про визнання протиправним та скасування наказ Балтської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби від 18.05.2012 року № 137 про проведення позапланової виїзної документальної перевірки Балтського управління експлуатації газового господарства публічного акціонерного товариства «Одесагаз»та визнання протиправним та скасування рішення Балтської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби від 22.05.2012 року про застосування адміністративного арешту майна підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, наказ Балтської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби від 18.05.2012 року № 137 про проведення позапланової виїзної документальної перевірки та рішення Балтської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби від 22.05.2012 року про застосування адміністративного арешту майна є протиправними та підлягають скасуванню.
На підставі вимог частини 3 статті 160 КАС України, в судовому засіданні 05 вересня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Керуючись Податковим кодексом України, ст.ст. 7, 8, 9, 14, 71, 86, 158 -163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов публічного акціонерного товариства «Одесагаз»до Балтської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування рішень-задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ Балтської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби від 18.05.2012 року № 137 про проведення позапланової виїзної документальної перевірки Балтського управління експлуатації газового господарства публічного акціонерного товариства «Одесагаз».
Визнати протиправним та скасувати рішення Балтської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби від 22.05.2012 року про застосування адміністративного арешту майна Балтського управління експлуатації газового господарства публічного акціонерного товариства «Одесагаз».
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги на постанову суду одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови виготовлено та підписано суддею 10 вересня 2012р.
Суддя Л.М.Токмілова
Адміністративний позов публічного акціонерного товариства «Одесагаз» до Балтської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування рішень- задовольнити повністю.
10 вересня 2012 року.
.