ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
з питань закриття провадження у справі
12.09.2012 р. № 2а-5038/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд,
у складі:
головуючого-судді Ланкевича А.З.
секретар судового засідання Бравчук Д.Є.
за участі
представників позивача Гошко Ю.І., Стахів О.Г.
відповідача ОСОБА_3
представника відповідача ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом Управління пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області до ОСОБА_3, Верблянської сільської ради про стягнення заборгованості, -
Позивач звернувся з позовом до відповідачів та з врахуванням уточнених позовних вимог просить визнати протиправними дії посадових осіб Верблянської сільської ради та ОСОБА_3, щодо надання недостовірних довідок, які стали підставою для призначення пенсії, як державному службовцю та стягнути солідарно з відповідачів заборгованість із зайво виплаченої пенсії (переплати) в сумі 77 565,27 грн., що виникла за період з 01.03.2006 року по 31.07.2012 року.
Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні заявив клопотання про закриття провадження у справі, яке підтримала відповідач ОСОБА_3, в якому посилається на те, що позивачем в порушення норм КАС України у позовній заяві не вказано на підставі норми якого закону передбачено його право звертатися до суду в порядку адміністративного судочинства з позовом до ОСОБА_3 про відшкодування шкоди, крім того, позивачем не заявлено разом з вимогою про відшкодування шкоди позовних вимог щодо вирішення публічно-правового спору, як наслідок дана позовна заява не може бути розглянута у порядку адміністративного судочинства.
Представники позивача заперечили проти заявленого клопотання, так як вважають, що даний спір є публічно-правовий та підлягає розгляду в порядку передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.
Згідно ч.1 ст.50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Відповідно до ст.101 Закону України "Про пенсійне забезпечення", органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 2 статті 4 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно ч. 1 ст. 17 цього ж Кодексу, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 КАС України, вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншими порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Судом встановлено, що позивачем заявлено позовну вимогу про стягнення солідарно з Верблянської сільської ради Яворівського району Львівської області та ОСОБА_3 заборгованості згідно ст.101 Закону України "Про пенсійне забезпечення", однак не заявлено в одному провадженні вимогу щодо вирішення публічно-правового спору, відтак вказана позовна вимога повинна вирішуватися в порядку цивільного судочинства.
Таким чином, позов Управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області про стягнення заборгованості, що виникла внаслідок переплати пенсії в сумі 77 565,27 грн., не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, а тому, суд вважає, що провадження у справі слід закрити, так як відповідно до п.1 ч.1 ст.157 Кодексу адміністративного судочинства України, провадження у справі підлягає закриттю, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Повторне звернення до адміністративного суду з тією самою позовною заявою не допускається.
Крім цього, судом роз'яснюється, що даний спір належить до розгляду в порядку цивільного судочинства в судах загальної юрисдикції.
Керуючись ст.ст.157, 160, 165, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Провадження у справі за позовом Управління пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області до ОСОБА_3, Верблянської сільської ради про стягнення заборгованості - закрити.
Роз'яснити позивачу, що даний спір належить до розгляду в порядку цивільного судочинства в судах загальної юрисдикції.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий Ланкевич А.З.