Ухвала від 10.09.2012 по справі 2а-7786/12/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

10 вересня 2012 р. 2а-7786/12/1370

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Костів М.В., розглянувши матеріали позовної заяви фермерського господарства «Бурка В.В.»до Львівського апеляційного адміністративного суду про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

06 вересня 2012 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява фермерського господарства «Бурка В.В.»до Львівського апеляційного адміністративного суду з наступними позовними вимогами: 1) на підставі ст. 40 Конституції України визнати право фермерського господарства «Бурка В.В.»на отримання від Львівського апеляційного адміністративного суду відповіді на апеляційні скарги у встановлений законом строк, а саме: - право протягом 10 днів після відкриття апеляційного провадження отримати копію ухвали про відкриття апеляційного провадження; - право через місяць з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження отримати нормативний документ, прийнятий за результатами розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції; - право через 15 днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження отримати нормативний документ, прийнятий за результатами розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції. 2) усунути перешкоди фермерському господарству «Бурка В.В.»у здійсненні права на отримання від Львівського апеляційного адміністративного суду відповіді на апеляційні скарги у встановлений законом строк шляхом зобов'язання Львівського апеляційного адміністративного суду дотримуватись вимог КАС України щодо термінів надання нормативних документів, прийнятих при розгляді апеляційних скарг фермерського господарства «Бурка В.В.»

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції -переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією стороною є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з п.7 ч.1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч.1 п.1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

З огляду на норми Закону України "Про судоустрій і статус суддів", відправлення правосуддя є основним видом діяльності органів судової влади, здійснення якого покладено виключно на суддів, а тому відправлення правосуддя не є управлінською діяльністю, суддя розглядаючи справу та приймаючи в ній рішення не є суб'єктом владних повноважень.

Статтями 126, 129 Конституції України встановлено, що судді при здійсненні правосуддя незалежні і підкоряються лише закону та вплив на суддів у будь-який спосіб забороняється. Порядок здійснення правосуддя регламентується відповідним процесуальним законодавством України. Процесуальні акти і дії суддів, які стосуються вирішення питань підвідомчості судам спорів, порушення і відкриття справ, підготовки їх до розгляду, судовий розгляд справ у першій інстанції, в апеляційному і касаційному порядку та прийняття по них судових рішень, належать до сфери правосуддя, і можуть бути оскаржені лише в судовому порядку відповідно до процесуального законодавства України. Пред'явлення позову до іншого суду з питань оскарження актів і дій суддів або судів, які стосуються правосуддя, неможливий.

Аналогічна позиція міститься в Постанові Пленуму Верховного Суду України "Про деякі питання, що виникають у судовій практиці при прийнятті до провадження адміністративних судів та розгляді ними адміністративних позовів до судів і суддів" від 12 червня 2009 року №6, згідно з якою суди та судді при розгляді ними цивільних, господарських, кримінальних, адміністративних справ та справ про адміністративні правопорушення не є суб'єктами владних повноважень, які здійснюють владні управлінські функції, і не можуть бути відповідачами у справах про оскарження їх рішень, дій чи бездіяльності, вчинених у зв'язку з розглядом судових справ.

Скарги на дії чи бездіяльність суддів при розгляді ними судових справ у порядку і передбачених законом випадках розглядаються також органами і посадовими особами, які мають право ініціювати питання про дисциплінарну відповідальність суддів (ст.84 Закону України "Про судоустрій і статус суддів"), суб'єктами звернення щодо подання про звільнення суддів за порушення присяги та суб'єктом внесення таких подань (ст.30 Закону України "Про Вищу раду юстиції") та органами, що здійснюють дисциплінарне провадження щодо суддів (ст. 85 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").

Фермерське господарство «Бурка В.В.»оскаржує дії Львівського апеляційного адміністративного суду щодо порушення останнім строків відкриття апеляційного провадження, строків розгляду справ та прийняття рішень за результатами розгляду апеляційних скарг. Оскільки вимоги позивача стосуються процесуальної діяльності суду, то такий позов не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Враховуючи наведене, у відкритті провадження у справі слід відмовити та роз'яснити позивачу, що відмова у відкритті провадження в адміністративній справі тягне за собою заборону повторного звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом (у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих саме підстав), щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження.

Відповідно до п.1.ч.1 ст.109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Керуючись п.1.ч.1 ст.109, ст.ст. 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в справі за позовом фермерського господарства «Бурка В.В.»до Львівського апеляційного адміністративного суду про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду у порядку та строки передбачені ст.ст. 186, 254 КАС України.

Суддя Костів М.В.