Постанова від 04.09.2012 по справі 1570/3975/2012

Справа № 1570/3975/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2012 року Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого -судді Бжассо Н.В.

суддів Стеценко О.О.

Білостоцького О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної податкової служби України, Любашівської міжрайонної Державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби про надання права ведення обліку платника податків без цифрового ідентифікатора (індивідуального ідентифікаційного номера, номера облікової картки платника податків, обліку платника податків без використання серії та номеру паспорту) і заміною його на ідентифікацію за прізвищем, іменем та по - батькові, роком народження та місцем реєстрації і проставлянням відмітки в паспорті

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2, за результатом якого, позивачка просить суд зобов'язати Державну податкову службу України не вносити про неї інформацію до Державного реєстру фізичних осіб -платників податків; зобов'язати Державну податкову службу України зберегти за нею форму обліку платників податків (за прізвищем, іменем та по -батькові, роком народження та за місцем реєстрації -ст.ст. 28, 294, 296 ЦК України), про що офіційно повідомлено Любашівську МДПІ Одеської області ДПС; зобов'язати Любашівську МДПІ Одеської області ДПС здійснювати в подальшому її облік, як платника податків за раніше встановленими формами обліку без застосування цифрового ідентифікатора та ведення обліку платників податків без використання серії та номеру паспорту (за прізвищем, іменем та по -батькові, роком народження та за місцем реєстрації; зобов'язати Любашівську МДПІ Одеської області ДПС не вносити інформацію про неї до Державного реєстру фізичних осіб -платників податків та інших обов'язкових платежів; зобов'язати Любашівську МДПІ Одеської області ДПС проставити в її паспорті (на стор. 7,8 або 9) відмітку про наявність права здійснювати будь - які платежі без цифрового ідентифікатора та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою; зобов'язати Любашівську МДПІ Одеської області ДПС видати їй довідку з текстом: "Має право здійснювати будь -які платежі без цифрового ідентифікатора" та завірити підпис відповідальної особи круглою гербовою печаткою, обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги наступними доводами.

Як зазначає позивачка, вона є віруючою громадянкою, прихожанкою Свято -Покровської церкви с. Бокове Любашівського району Одеської області, яка за своїми релігійними переконаннями виступає проти заміни християнського імені на будь-який цифровий ідентифікатор, який надається державними службами.

28.10.2011 року нею, позивачкою, було подано заяву з проханням здійснювати її облік як платника податків за раніше встановленими формами обліку без застосування цифрового ідентифікатора.

Листом Любашіської МДПІ Одеської області від 28.11.2011 року № 13398/9/31-018, позивачці було повідомлено, що її заява подана не за формою та не в порядку, що передбаченні чинним законодавством.

На виконання вимог ст.ст. 63, 70 Податкового Кодексу України, позивачкою було надано повідомлення форми 1-П (Повідомлення фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від реєстраційного номера облікової картки платника податків форми 1-П), з проханням не вносити інформацію про них до Державного реєстру фізичних осіб -платників податків, здійснювати в подальшому облік як платника податків за раніше встановленими формами обліку без застосування цифрового ідентифікатора (за прізвищем, іменем та по-батькові та за місцем проживання), проставити в паспорті відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без номера облікової картки та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою, одночасно, позивачкою зазначалось про незгоду з дією норм Податкового Кодексу України, з положень яких, позивачкою вбачається, що її цифровий кодифікатор не знищується, оскільки облік ведеться за номером та серією паспорта громадянина України, який складається з цифр.

За результатом звернення позивачки до ДПС України, листом від 21.11.2011 року № 1827 С 18-80, останньою було отримано роз'яснення щодо необхідності виконання положень Податкового Кодексу України, які на думку позивачки звужують її конституційні права на свободу віросповідання.

Під час розгляду справи, позивачка заявлені позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити, надала до суду заяву з проханням розгляд справи проводити без її участі.

Відповідач, в особі ДПС України, в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином про дату, час і місце розгляду справи, причини неявки суду не повідомив.

Відповідач, в особі Любашівської МДПІ Одеської області ДПС, в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином про дату, час і місце розгляду справи, надав до суду клопотання про розгляд справи у відсутності представника Любашівської МДПІ Одеської області ДПС.

З урахуванням викладеного, колегією вирішено розгляд справи проводити в письмовому провадженні на підставі письмових доказів наявних в матеріалах справи, що не суперечить положенням ч. 4 ст. 122, ч. 6 ст. 128 КАС України.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне.

Відповідно до положень п. 63.6. ст. 63 Податкового Кодексу України, облік платників податків в органах державної податкової служби ведеться за податковими номерами. Порядок визначення податкового номера встановлюється центральним органом державної податкової служби.

Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта.

У паспортах зазначених осіб органами державної податкової служби робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта. Порядок внесення відмітки визначається центральним органом державної податкової служби.

З метою єдиного державного обліку фізичних осіб, які зобов'язані сплачувати податки, збори у порядку на умовах, що визначаються Податковим кодексом України, ДПА України Наказом № 954 від 17.12.2010 року затвердила Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб -платників податків.

Форма № 1П Повідомлення фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номеру облікової картки платника податків встановлена у додатку 7 до Положення.

Таке повідомлення, фізична особа подає до органу державної податкової служби за місцем свого проживання. Для заповнення повідомлення використовуються дані паспорта громадянина України інших документів, які подаються у разі зміни паспортних даних.

З урахуванням викладеного, судом встановлено, що Повідомлення форми 1П подане ОСОБА_2 з недотриманням вимог положення № 954 (позивачкою не зазначено серію та номер паспорту).

До набрання чинності, 01.01.2011 року Податковим Кодексом України, спірні правовідносини були врегульовані Законом України "Про державний реєстр фізичних осіб -платників податків та інших обов'язкових платежів" № 320/94 -ВР від 22.12.1994 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України "Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів", для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів. У паспортах, зазначених осіб, робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.

Частиною 2 ст. 5 Закону України "Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів" № 320/94-ВР від 22.12.1994 р. заборонено внесення до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів інформації про осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера.

Пунктом 70.1 ст. 70 Податкового кодексу України передбачено, що облік фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.

Відповідно до п. 2 Розділу ІІ Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затверджене наказом Державної податкової служби України від 17.12.2010 р. № 954, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.12. 2010 р. за № 1388/18683 визначено, що порядок проведення реєстрації фізичних осіб у Державному реєстрі включає, зокрема внесення до паспортів фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, відмітки про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.

Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта громадянина України (далі - паспорт) без використання реєстраційного номера облікової картки. У паспортах зазначених осіб органами державної податкової служби робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.

Судом встановлено, що позивачка не погоджуються з використанням у спеціальній відмітці, що робиться в паспорті, посилання на право здійснювати будь -які платежі за серією та номером паспорту.

Відповідно до положень ст. 35 Конституції України, кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність.

Податковий Кодекс України зберігає право фізичних осіб -платників податків з релігійних переконань відмовлятись від отримання податкового номеру та вводить альтернативну форму обліку таких платників податків. Норми Податкового кодексу містять в собі механізм відмови особи від ідентифікаційного номеру які є формалізованим процесом, який передбачає подання заяви згідно з установленою формою, а також певних документів, що стосуються особи.

Судом встановлено, що позивачка вже відмовлялась від прийняття ідентифікаційного номеру з використанням порядку, затвердженого Наказом ДПА України від 19.10.2004 р. № 602/1226 (втратив чинність згідно з наказом Державної податкової адміністрації України, МВС України від 17.12.2010 року № 955/628), а саме з поданням заяви форми №В1 та додатку до заяви в якому містились персональні дані у тому числі номер та серія паспорту, який використовувався позивачкою та на час розгляду справи безперечно використовуються нею у повсякденному житті.

Суд, ґрунтуючись на безумовній повазі до релігійних переконань позивачки, вважає помилковими її міркування, що використання в податковому обліку серії та номеру паспорту, належного їй, призведе до звуження її конституційного права на свободу віросповідання.

Відповідно до положень ст. 63 Податкового Кодексу України, облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають всі платники податків.

Платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних органах державної податкової служби за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, органи державної податкової служби за місцезнаходженням таких об'єктів у порядку, встановленому центральним органом державної податкової служби.

Відповідно до ч.4 ст. 35 Конституції України, ніхто не може бути увільнений від своїх обов'язків перед державою або відмовитися від виконання законів за мотивами релігійних переконань.

Згідно ст. 19 Конституції України -органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

З урахуванням викладеного, колегія приходить до висновку, що Любашівська МДПІ Одеської області ДПС, Державна податкова служба України діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені діючим законодавством, у зв'язку з чим, заявлені позовні вимоги ОСОБА_2 є такими, що задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 2, 7, 8, 9, 11, ч. 6 ст. 128, ст.ст. 159-164 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Державної податкової служби України, Любашівської міжрайонної Державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби про надання права ведення обліку платника податків без цифрового ідентифікатора (індивідуального ідентифікаційного номера, номера облікової картки платника податків, обліку платника податків без використання серії та номеру паспорту) і заміною його на ідентифікацію за прізвищем, іменем та по -батькові, роком народження та місцем реєстрації і проставлянням відмітки в паспорті - відмовити.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий Н. В. Бжассо

Суддя О.О. Стеценко

Суддя О.В. Білостоцький

04 вересня 2012 року

.