Постанова від 10.09.2012 по справі 1570/1630/2012

Справа № 1570/1630/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2012 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Токмілової Л.М.

при секретарі судового засідання Ігнатенко М.Ю.

за участю сторін:

представника позивача -Ємельянова Р.В.

представника відповідача - відділу Держкомзему в Кілійському районі Одеської області -Гудова В.О.

представник відповідача -Кілійської РДА -не прибув

представник третьої особи -не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Південне-1" до Кілійської районної державної адміністрації Одеської області та відділу Держкомзему в Кілійському районі Одеської області, третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -ОСОБА_3 про скасування розпорядження Кілійської РДА № 439 від 29.08.2008 року та зобов'язання скасувати державний акт на право власності на земельну ділянку, -

ВСТАНОВИВ:

03 квітня 2012 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «Південне-1»до Кілійської районної державної адміністрації Одеської області, третя особа яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору -відділ Держкомзему в Кілійському районі Одеської області з позовними вимогами про скасування розпорядження Кілійської РДА № 439 від 29.08.2008 року та зобов'язання відділу Держкомзема у Кілійському районі скасувати державний акт на право власності на землю за ОСОБА_3 серії ЯИ № 123631 від 18.12.2009 року.

23 квітня 2012 року позивач уточнив позовні вимоги (а.с.28) та просив суд скасувати розпорядження Кілійської районної державної адміністрації № 439 від 29.08.2008 року про передачу у власність ОСОБА_3 земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колективної власності колишнього КСП «Південне»на території Кілійської міської ради та зобов'язати відділ Держкомзему в Кілійському районі Одеської області скасувати державний акт на право власності на земельну ділянку за ОСОБА_3 серії ЯИ № 123631від 18.12.2009 року.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що Кілійською районною державною адміністрацією Одеської області 29.08.2008 року за № 439 прийнято розпорядження про передачу гр. ОСОБА_3 у власність земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колективної власності колишнього КСП «Південне»на території Кілійської міської ради, яким гр. ОСОБА_3 передано у власність земельну ділянку загальною площею 4,06 га ріллі. Представник позивача зазначив, що вищезазначене розпорядження було винесено на підставі рішення Кілійського районного суду Одеської області від 12 лютого 2008 року по справі № 2-460/08 за позовом ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно, яким позов ОСОБА_3 було задоволено. Представник позивача також повідомив, суд про те, що рішенням Апеляційного суду Одеської області від 13 лютого 2012 року рішення Кілійського районного суду Одеської області від 12.02.2008 року було скасовано та ухвалено нове, яким відмовлено в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3. Отже, представник позивача вважав, що розпорядження Кілійської РДА підлягає скасуванню, оскільки відпали ті обставини, які були підставою для прийняття вищезазначеного розпорядження.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві та уточненнях до позову.

Представник відповідача - Кілійської районної державної адміністрації Одеської області в судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, але надіслав до суду заперечення на адміністративний позов, в яких просив суд відмовити в задоволенні позовним вимог, посилаючись на ті обставини, що на момент прийняття спірного розпорядження рішення Кілійського районного суду Одеської області від 12.02.2008 року скасовано не було. Крім того, відповідно до вимог ст. 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних часток (паїв)», одним з документів, що посвідчують право на земельну частку (пай) є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай). Отже, на момент прийняття спірного розпорядження рішення Кілійського районного суду Одеської області від 12.02.2008 року скасовано не було.

Представник відповідача - відділу Держкомзему в Кілійському районі Одеської області позов не визнав та пояснив, що державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 123631 було видано на підставі розпорядження Кілійської РДА від 29.08.2008 року № 439. Крім того, представник відповідача зазначив, що позивачем не надано доказів жодної підставі передбаченої ст. 143 Земельного кодексу України для примусового припинення права власності на земельну ділянку ОСОБА_3

Третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -ОСОБА_3 в судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та надані докази, вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що Кілійською районною державною адміністрацією Одеської області 29.08.2008 року за № 439 винесено розпорядження про передачу гр. ОСОБА_3 у власність земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колективної власності колишнього КСП «Південне»на території Кілійської міської ради. Даним розпорядженням гр. ОСОБА_3 передано у власність земельну ділянку загальною площею 4,06 га ріллі (а.с.39).

18 грудня 2009 року ОСОБА_3 на підставі розпорядження Кілійської районної державної адміністрації від 29 серпня 2008 року № 439 видано державний акт на право власності на земельну ділянку площею 4,06 гектарів (а.с.9).

З матеріалів справи вбачається, що вищезазначене розпорядження було винесено на підставі рішення Кілійського районного суду Одеської області від 12 лютого 2008 року по справі № 2-460/08 за позовом ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно. Згідно даного рішення позов задоволено, визнано за ОСОБА_3 право власності на сертифікат ОД № 018297 на земельну частку (пай) площею 4,41 умовних кадастрових гектарів в КСП «Південний», який зареєстрований 27.05.1996 року за № 297 в Кілійській районній державній адміністрації, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язано Кілійську районну державну адміністрацію видати ОСОБА_3 державний акт на право власності на земельну ділянку площею 4,41 умовних кадастрових гектарів в КСП «Південний»в порядку спадкування після смерті ОСОБА_4 померлої ІНФОРМАЦІЯ_1, з дотриманням вимог «Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі», затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04 травня 1999 року № 43 (а.с.7).

Судом також встановлено, що не погодившись з рішенням Кілійського районного суду Одеської області позивач -ТОВ «Південне-1»оскаржило його до Апеляційного суду Одеської області.

Рішенням Апеляційного суду Одеської області від 13 лютого 2012 року апеляційну скаргу ТОВ «Південне-1»задоволено частково, рішення Кілійського районного суду Одеської області від 12.02.2008 року скасовано та ухвалено нове рішення, яким відмовлено в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 (а.с.8-9). Дане рішення набрало законної сили з моменту його проголошення.

Оцінюючи оскаржуване розпорядження від 29.08.2008 року за № 439 Кілійської районної державної адміністрації, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним Кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Статтею 17 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року (який діяв на час виникнення спірних правовідносин) визначені повноваження місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин. До повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель; координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель; підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених законом; підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст; здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок; координація діяльності державних органів земельних ресурсів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»від 09.04.1999р. №586-14, виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.

Згідно з п.12 Розділу X Земельного кодексу України, до розмежування земель державної і комунальної власності, повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Статтею 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Відповідно до п.11 Постанови Пленуму Верховного суду України від 16 квітня 2004 року №7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», розглядаючи позови про захист прав власників земельних ділянок і землекористувачів (про усунення перешкод у користуванні ними тощо), суд має перевіряти законність рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки іншій особі без вилучення (викупу) її у позивача в установленому порядку і за наявності для цього підстав ухвалювати рішення про його недійсність.

Як встановлено судом, земельну ділянку площею 4,06 гектарів була передана у власність гр. ОСОБА_3 на підставі розпорядження Кілійської районної державної адміністрації від 29 серпня 2008 року № 439 та згідно рішення Кілійського районного суду Одеської області від 12 лютого 2008 року по справі № 2-460/08, яким визнано за ОСОБА_3 право власності на сертифікат ОД № 018297 на земельну частку (пай) площею 4,41 умовних кадастрових гектарів в КСП «Південний».

З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що на момент прийняття спірного розпорядження рішення Кілійського районного суду Одеської області від 12.02.2008 року скасовано не було. Крім того, відповідно до вимог ст. 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних часток (паїв)», одним з документів, що посвідчують право на земельну частку (пай) є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай). Отже, на момент прийняття спірного розпорядження рішення Кілійського районного суду Одеської області від 12.02.2008 року скасовано не було.

Як встановлено в судовому засіданні рішенням Апеляційного суду Одеської області від 13 лютого 2012 року, рішення Кілійського районного суду Одеської області від 12.02.2008 року скасовано та ухвалено нове рішення, яким відмовлено в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3.

Таким чином, суд дійшов висновку, що на момент розгляду справи в Одеському окружному адміністративному суді відпали підстави, які слугували прийняттю оскаржуваного розпорядження, оскільки, рішення районного суду було скасовано рішенням суду апеляційної інстанції, а отже, розпорядження Кілійської районної державної адміністрації від 29 серпня 2008 року № 439 підлягає скасуванню.

З огляду на ті обставини, що розпорядження Кілійської районної державної адміністрації від 29 серпня 2008 року № 439 підлягає скасуванню, суд вважає за необхідне задовольнити вимогу позивача про зобов'язання відділу Держкомзему в Кілійському районі Одеської області скасувати державний акт на право власності на землю за ОСОБА_3 серії ЯИ № 123631від 18.12.2009 року.

Відповідно до ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, у зв'язку із чим останні підлягають задоволенню.

На підставі вимог частини 3 статті 160 КАС України, в судовому засіданні 04 вересня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Керуючись Законом України «Про місцеві державні адміністрації»від 09.04.1999р. №586-14, Земельним кодексом України, ст.ст. 7, 8, 9, 11, 14, 71, 86, 128, 158 - 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Південне-1" до Кілійської районної державної адміністрації Одеської області та відділу Держкомзему в Кілійському районі Одеської області, третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -ОСОБА_3 про скасування розпорядження Кілійської РДА № 439 від 29.08.2008 року та зобов'язання скасувати державний акт на право власності на земельну ділянку -задовольнити.

Скасувати розпорядження Кілійської районної державної адміністрації № 439 від 29.08.2008 року про передачу у власність ОСОБА_3 земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колективної власності колишнього КСП «Південне»на території Кілійської міської ради.

Зобов'язати відділ Держкомзему в Кілійському районі Одеської області скасувати державний акт на право власності на земельну ділянку за ОСОБА_3 серії ЯИ № 123631від 18.12.2009 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги на постанову суду одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови виготовлено та підписано суддею 10 вересня 2012р.

Суддя Л.М.Токмілова

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Південне-1" до Кілійської районної державної адміністрації Одеської області та відділу Держкомзему в Кілійському районі Одеської області, третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_3 про скасування розпорядження Кілійської РДА № 439 від 29.08.2008 року та зобов'язання скасувати державний акт на право власності на земельну ділянку - задовольнити.

10 вересня 2012 року.

.