Постанова від 10.09.2012 по справі 1570/3182/2012

Справа № 1570/3182/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2012 року

Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді -Білостоцького О.В., суддів - Вовченко О.А., Бутенко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної податкової служби України, Любашівської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової служби України (далі ДПС України), Любашівської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби (далі Любашівська МДПІ), в якому просить суд: зобов'язати ДПС України не вносити про неї інформацію до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків; зобов'язати ДПС України зберегти форму обліку платників податків (за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та за місцем реєстрації -ст.ст. 28, 294, 296 ЦК України); зобов'язати Любашівську МДПІ здійснювати в подальшому облік позивача, як платника податків за раніше встановленими формами обліку без застосування цифрового ідентифікатора та ведення обліку платників податків без використання серії на номеру паспорту (за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та за місцем реєстрації); зобов'язати Любашівську МДПІ не вносити інформацію про неї до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів; зобов'язати Любашівську МДПІ проставити у паспорті (на стор. 7, 8 або 9) відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою.

Позивач до судового засідання не з'явилась, надіслала до суду письмову заяву з клопотанням про розгляд справи без її участі (а.с. 41). У заяві також зазначила, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити.

Представник відповідача - Любашівської МДПІ до судового засідання не з'явився, надіслав факсимільним зв'язком до суду клопотання про розгляд справи без участі представника Любашівської МДПІ. Проти позовних вимог позивача відповідач заперечує та просить суд залишити адміністративний позов без задоволення (а.с. 46).

Представник ДПС України в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце слухання справи відповідач був повідомлений належним чином та своєчасно, заперечень на адміністративний позов не подав, про причини неявки до суду не повідомив.

Згідно вимог частини 6 ст.128 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Судом під час офіційного з'ясування обставин у справі встановлено наступне:

ОСОБА_1 є прихожанкою Свято-Архангело-Михайлівської церкви смт. Любашівка Одеської області (а.с. 17).

30 жовтня 2011 року ОСОБА_1 звернулася до Любашівської МДПІ із заявою, в якій зазначила, що вона за своїми релігійними переконаннями просить в подальшому здійснювати її облік, як платника податків за раніше встановленими формами обліку без застосування цифрового ідентифікатора (за прізвищем, ім'ям та по-батькові та за місцем народження), не вносити інформацію про неї до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів, а також проставити у її паспорті (на стор. 7, 8 або 9) відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без номера облікової картки та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою (а.с. 11).

Також ОСОБА_1 звернулась до Державної податкової адміністрації України із заявою від 30 жовтня 2011 року, в якій зазначила, що вона за своїми релігійними переконаннями не може і не хоче користуватися електронним цифровим ім'ям - індивідуальним цифровим кодифікатором, відмовляється від цифрового кодифікатора та просить не вносити інформацію про неї до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та зберегти за нею форму обліку платників податків (за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження), про що офіційно повідомила Любашівську МДПІ Одеської області (а.с. 13).

За результатами розгляду зазначених заяв, листами Любашівської МДПІ № 251/9/31-018 від 06.01.2012 року та ДПС України № 2283/К/18-8514 від 06.12.2011 року позивача було повідомлено, що Податковим кодексом України передбачено право фізичних осіб-платників податків відмовитися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання, але фізична особа-платник податків, яка відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, для забезпечення її обліку як платника податків за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером паспорта, має особисто подати відповідному органу державної податкової служби повідомлення про таку відмову, пред'явити паспорт та, у разі необхідності, інші документи (а.с. 12, 14).

12.12.2011 року ОСОБА_1 подала до Любашівської МДПІ повідомлення фізичної особи, яка через релігійні переконання відмовляється від реєстраційного номеру облікової картки платника податків за формою № 1П (а.с. 15).

Зазначене повідомлення Любашівською МДПІ було залишено без задоволення, про що повідомлено ОСОБА_1 листом від 01.02.2012 року № 1179. У листі зазначено, що у повідомленні за формою № 1П заявником не заповнено усі необхідні реквізити та не завірено нотаріально підпис фізичної особи, у зв'язку з чим рекомендовано заявнику заповнити повідомлення відповідно до діючих норм закону та пред'явити паспорт для внесення відповідної відмітки (а.с. 16).

Дослідивши та оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб-платників та інших обов'язкових платежів»№ 320/94-ВР від 22.12.1994 року (далі -Закон України № 320/94-ВР), для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.

Частиною 2 ст. 5 Закону України № 320/94-ВР визначено, що до Державного реєстру не вноситься інформація про осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи. У частині 6 цієї статті встановлено, що зміни й уточнення щодо даних, занесених до Державного реєстру під час реєстрації, вносяться державними податковими інспекціями за місцем постійного проживання платників податків та інших обов'язкових платежів.

З 01.01.2011 року зазначений Закон втратив чинність, у зв'язку із набранням чинності Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі ПК України).

Відповідно до п.п. 63.5, 63.6 ст.63 ПК України всі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються в органах державної податкової служби шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, визначеному цим Кодексом. Облік платників податків в органах державної податкової служби ведеться за податковими номерами. Порядок визначення податкового номера встановлюється центральним органом державної податкової служби. Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта. У паспортах зазначених осіб органами державної податкової служби робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта. Порядок внесення відмітки визначається центральним органом державної податкової служби.

Згідно п.п. 70.1, 70.2, пп.пп. 70.15.1, 70.15.2 п. 70.15 ст. 70 ПК України центральний орган державної податкової служби формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр). Облік фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки. Фізична особа - платник податків, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов'язана особисто подати відповідному органу державної податкової служби повідомлення та документи для забезпечення її обліку за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером паспорта, а також пред'явити паспорт. Фізична особа подає облікову картку фізичної особи - платника податків або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) до органу державної податкової служби за своєю податковою адресою, а фізична особа, яка не має постійного місця проживання в Україні, - органу державної податкової служби за місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об'єкта оподаткування. Для заповнення повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) використовуються дані паспорта. Форма облікової картки фізичної особи - платника податків та повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) і порядок їх подання встановлюються центральним органом державної податкової служби.

Нормативним актом, який регулює відносини, які виникають при реєстрації фізичних осіб, які є громадянами України; іноземцями та особами без громадянства, які постійно проживають в Україні; іноземцями та особами без громадянства, які не мають постійного місця проживання в Україні, але відповідно до законодавства зобов'язані сплачувати податки в Україні або є засновниками юридичних осіб, створених на території України, - є Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, затверджене наказом Державної податкової служби України від 17.12.2010 року № 954, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 29.12.2010 року за № 1388/18683 (далі Положення № 954).

Згідно п. 1 Розділу ІІ Положення № 954 усі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються в органах державної податкової служби шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру у порядку, визначеному цим Положенням.

Пунктом 2 Розділу ІІ Положення № 954 визначено, що порядок проведення реєстрації фізичних осіб у Державному реєстрі включає, зокрема, внесення до паспортів фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, відмітки про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.

Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта громадянина України (далі - паспорт) без використання реєстраційного номера облікової картки. У паспортах зазначених осіб органами державної податкової служби робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.

Відповідно до п. 1 розділу VIII Положення № 954 фізична особа, яка раніше не подавала Облікову картку і відомості про яку не включено до Державного реєстру та яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов'язана особисто подати відповідному органу державної податкової служби Повідомлення за формою № 1П (додаток 7), яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру, та пред'явити паспорт громадянина України.

У разі необхідності особа, крім паспорта громадянина України, пред'являє свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб (за наявності), свідоцтво про розірвання шлюбу (за наявності), свідоцтво про зміну імені (за наявності).

Облік фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та надали до органу державної податкової служби Повідомлення, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки платника податків (п. 2 розділу VIII Положення № 954 ).

Згідно п.п. 3, 4 розділу VIII Положення № 954, фізична особа подає Повідомлення до органу державної податкової служби за своїм місцем проживання. Для заповнення Повідомлення використовуються дані паспорта громадянина України та інших документів, які подаються у разі зміни паспортних даних.

Відповідно до п. 6 Розділу VIII Положення № 954 взяття на облік фізичних осіб в окремому реєстрі Державного реєстру здійснюється протягом десяти робочих днів від дня подання до органу державної податкової служби Повідомлення. У разі виявлення недостовірних даних або помилок у поданому Повідомленні фізичній особі може бути відмовлено у взятті на облік та/або внесенні відмітки до паспорта або продовжено строк взяття на облік.

Згідно п. 8 Розділу VIII Положення № 954 за зверненням фізичної особи, яка подала Повідомлення для обліку її в окремому реєстрі Державного реєстру, орган державної податкової служби після отримання інформації з Державного реєстру про взяття такої особи на облік за прізвищем, ім'ям, по батькові, серією і номером паспорта вносить до паспорта громадянина України такої особи (сьома, восьма або дев'ята сторінка) відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, форму якої наведено у додатку 8.

Відповідно до п. 10 Розділу VIII Положення № 954 у разі якщо фізична особа подавала Облікову картку і відомості про неї включено до Державного реєстру, але яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, вона зобов'язана особисто подати відповідному органу державної податкової служби Повідомлення за формою № 1П (додаток 7), яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру, та пред'явити паспорт громадянина України. Облік таких осіб в окремому реєстрі Державного реєстру здійснюється у порядку, визначеному цим Положенням. Підставою для виключення відомостей про фізичну особу з Державного реєстру є її облік в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки платника податків.

Таким чином, чинним податковим законодавством на відміну від норм Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів»не передбачено можливості вилучення інформації з реєстру чи заборони її внесення щодо осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та проставлення у паспортах зазначених осіб відмітки про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера. Натомість передбачено ведення обліку осіб, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби в окремому реєстрі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки та проставлення в паспортах таких осіб відмітки про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.

При цьому, виходячи із системного аналізу вищенаведених норм законодавства, механізм відмови особи від ідентифікаційного номеру є формалізованим процесом, який передбачає подання заяви згідно з установленою формою, а також певних документів, що стосуються особи.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 92 Конституції України виключно законами України встановлюються система оподаткування, податки і збори.

На думку суду, це означає, що порядок обліку платників податків та дії органів податкової служби, пов'язані з веденням цього обліку визначаються актами законодавства, вимоги яких є загальними та поширюють свою дію на необмежене коло осіб і не залежать від бажання особи, її згоди чи незгоди з встановленим правовим порядком.

Таким чином, порядок обліку платника податку, який відмовився від ідентифікаційного номеру регулюється виключно нормами Податкового кодексу України та Положення № 954 та не може встановлюватися рішенням суду, оскільки виходить за межі його компетенції.

Як було встановлено судом, позивач звернулась до Любашівської МДПІ Одеської області із заявою встановленої форми - Повідомленням фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків відносно себе. Разом з тим, у зазначеному повідомленні позивачем не було заповнено усі необхідні реквізити, а саме - рядки 25-31 «Місце роботи», «Телефон», «Паспорт фізичної особи»(серія і номер паспорту, дата видачі, ким виданий), та не надано паспорту громадянина України.

Крім того, у вказаному повідомленні, позивач здійснила відмітку про те, що вона не згодна з дією ст. 63 та ст. 70 Податкового кодексу України та в адміністративному позові просить зобов'язати податкові органи не вносити про неї інформацію до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків; зберегти форму обліку платників податків (за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та за місцем реєстрації -ст.ст. 28, 294, 296 ЦК України) та в подальшому вести облік її, як платника податків за раніше встановленими формами обліку без застосування цифрового ідентифікатора та ведення обліку платників податків без використання серії на номеру паспорту, а лише за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та за місцем реєстрації, проставити у паспорті (на стор 7, 8 або 9) відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою.

Разом з тим, з огляду на вищенаведені норми податкового законодавства, колегія суддів вважає, що зазначені позовні вимоги позивача суперечать порядку обліку осіб, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера, встановленого Податковим кодексом України та Положенням № 954, а зміст відмітки, про проставлення якої в паспорті просить позивач, не відповідає передбаченої цими нормативними актами її формі у випадку відмови особи від прийняття реєстраційного номера.

Крім того, з урахування встановлених у судовому засіданні обставин, судова колегія прийшла до висновку, що позивачем при зверненні до Любашівської МДПІ не було дотримано у повному обсязі встановленої форми Повідомлення фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера та не надано у повному обсязі документів, потрібних для реалізації її права на таку відмову, у зв'язку з чим у органів державної податкової служби був відсутній обов'язок вчинення відповідних дій.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання ДПС України не вносити про неї інформацію до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та зберегти форму обліку платників податків (за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та за місцем реєстрації - ст.ст. 28, 294, 296 ЦК України); зобов'язання Любашівської МДПІ здійснювати в подальшому облік позивача, як платника податків за раніше встановленими формами обліку без застосування цифрового ідентифікатора та ведення обліку платників податків без використання серії на номеру паспорту (за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та за місцем реєстрації), не вносити інформацію про неї до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів та проставити у паспорті (на стор 7, 8 або 9) відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою є безпідставними та такими, що не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства України, а тому задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 69-71, 86, 122, 158-163, 167, 186, 254 КАС України , суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної податкової служби України, Любашівської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги на постанову, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

Головуючий суддя Білостоцький О.В.

Суддя Вовченко О.А.

Суддя Бутенко А.В.

10 вересня 2012 року.

.