Справа № 2а/1570/502/2011
05 вересня 2012 року
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бутенко А.В.,
за участю секретаря - Рачкова О.І.,
за участю сторін:
представник позивача - Свентицький І.С.( за довіреністю),
представник Кабінету Міністрів України - Ткаченко Г.С. ( за довіреністю)
представник Міністерства оборони України - Дідух С.П. ( за довіреністю)
представник Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси - не з'явився
представник відповідача - не з'явився
третя особа - Рязанов О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Військового прокурора Одеського гарнізону в інтересах держави в особі: Кабінету Міністрів України, Міністерства оборони України, Квартирно-експлуатаційного відділу міста Одеси до Одеської міської ради, за участю третьої особи на боці відповідача, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору ТОВ «ЗАРС» про визнання протиправним та скасування рішення № 5496-V від 22.01.2010 року,
З позовом до суду звернувся Військовий прокурор Одеського гарнізону в інтересах держави в особі: Кабінету Міністрів України, Міністерства оборони України, Квартирно-експлуатаційного відділу міста Одеси до Одеської міської ради, за участю третьої особи на боці відповідача, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору ТОВ «ЗАРС» про визнання протиправним та скасування рішення № 5496-V від 22.01.2010 року.
Ухвалою від 27.04.2011 року до участі у справі залучено ТОВ «ЗАРС»в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
У судовому засіданні 05.09.2012 року представник прокуратури та представники Кабінету Міністрів України, Міністерства оборони України позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили визнати протиправним та скасувати рішення Одеської міської ради від 22.01.2010 року № 5496-V «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання ТОВ «ЗАРС»в оренду земельної ділянки площею 0,7233 за адресою: м. Одеса. вул. Пироговська, 2/Італійський б-р, 1, для будівництва 3-секційного 7-9 поверхового жилого будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом», зіславшись на обґрунтування зазначені у позовній заяві та письмових поясненнях. При цьому зазначили, в порушення ст.124 Земельного Кодексу України, перед прийняттям рішення земельні торги не проводились, підстав їх не проведення у рішенні не зазначено, Південне управління капітального будівництва Міністерства оборони України 2.08.2008 року не мало повноважень замовника будівництва, тому не могло брати участь у розподілі земельної ділянки, в порушення ст.ст.1,2 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України»припинення права користування земельною ділянкою не узгоджене з Кабінетом Міністрів України, крім того на час виникнення спірних правовідносин діяв Закон України «Про мораторій на відчуження державного майна».
Представники Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси та представник Одеської міської ради у судове засідання не з'явилися про час та місце слухання справи повідомлені належним чином (а.с.99,100 т.2), а тому на підставі ст. 128 КАС України справа слухалась за їх відсутності за наявними в справі доказами.
Представник Одеської міської ради заперечував проти задоволення позовних вимог, із посиланням на обставини, зазначені в запереченнях на адміністративний позов, зазначивши, що розпорядження землями в межах адміністративної юрисдикції м. Одеси, які перебувають у комунальній власності є виключною компетенцією Одеської міської ради, повноваження з розпорядження зазначеною земельною ділянкою відповідно до ст.12 Земельного кодексу України та ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування»належить територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради, Міністерство оборони України є уповноваженим державою органом управління військовим майном, тому отримавши його згоду на припинення права користування земельною ділянкою, відповідач діяв в межах компетенції на підставі та у спосіб, встановлений законодавством України.
Представник третьої особи ТОВ «ЗАРС»також заперечував проти позовних вимог, вважаючи, що рішення Одеської міської ради від 22.01.2010 року № 5496-V є правомірним та таким, що відповідає вимогам діючого законодавства.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення представника прокуратури, представників позивачів та представника третьої особи, суд встановив наступне.
Рішенням виконкому Одеської міської ради депутатів трудящих від 29 травня 1951 року №27 «Про відновлення прав землекористування, а також прав на будівлі, відведені у довоєнний та повоєнний період для потреб Одеського військового округу»було відновлено право землекористування Одеського військового округу на земельні ділянки, відведені для потреб Одеського військового округу у довоєнний період (а.с.9-10 т.1). На підставі вказаного рішення Одеському військовому округу у постійне користування було надано земельну ділянку загальною площею 3,26 га за адресою: м. Одеса, Пролетарській бульвар/Спартаківська, на теперішній час - вул. Пироговська, 2 /Італійський бульвар, 1.
Згідно з листом квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси від 07.02.2012 року, на обліку цього відділу знаходяться земельні ділянки військових містечок №2 (м. Одеса, Італійський бульвар,3) площею 2,76 га та № 11 (м. Одеса, вул. Пироговська,2) площею 7,94 га (а.с. 112 т.2 ).
Міністерство оборони України у своєму листі на адресу Голови Одеської міської ради від 02.08.2006 року №220/2923 зазначило, що за результатами проведеного аукціону з продажу об'єктів нерухомості, що є державною власністю, 15.05.2006 року між державним підприємством «ІНВЕСТЖИТЛО»Міністерства оборони України та TOB «Зарс»було укладено договір купівлі-продажу (реєстраційний номер 1632) нежитлових будівель, що в цілому складаються з будівель, загальною площею 648,8 кв.м., огородження №1-5, мостіння І, які розташовані за адресою: м. Одеса, вулиця Пироговська, 2 на земельній ділянці, загальною площею 2340 кв.м. У зв'язку з відчуженням цих об'єктів нерухомості на виконання п.5.1. зазначеного договору та враховуючи клопотання TOB «ЗАРС», Міністерство оборони України дає згоду на припинення права користування земельною ділянкою, загальною площею 2340 кв.м., за адресою: м. Одеса, вул. Пироговська, 2, та зміну цільового призначення з подальшим відведенням в установленому чинним законодавством України порядку TOB «ЗАРС»під будівництво житлового будинку (а.с.13 т.1).
Також, Одеською міською радою 09.08.2006 р. отримано лист МО України від 07.08.2006 року №220/2974, в якому зазначалось, що Міністерство Оборони України дає згоду на припинення права користування земельною ділянкою загальною площею 1,2571 га, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Італійський бульвар, (військове містечко №2,11), та на зміну її цільового призначення з подальшим відведенням в установленому чинним законодавством порядку Південному управлінню капітального будівництва МО України для виконання договору з товариством «Істок 2001»(а.с.181 т.1).
Також, судом встановлено, що відповідно до договору купівлі-продажу від 15.05.2006 року TOB «ЗАРС»належать на праві приватної власності будівлі по вулиці Пироговська,2, що розміщені на земельній ділянці, площею 2340 кв.м. (а.с.120-134 т.1).
Крім того, відповідно до договору купівлі-продажу від 25.06.2009 року TOB «ЗАРС»належить на праві приватної власності будівля типографії по вулиці Томаса (Італійський бульвар), 1. Відповідно до технічного паспорту на громадський будинок загальна площа земельної ділянки, на якій остання була розміщена складає 3500 кв.м. (а.с.135-149 т.1).
Рішенням Одеської міської ради від 22 січня 2010 року №5496 - V «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання товариству з обмеженою відповідальністю «ЗАРС»в оренду земельної ділянки площею 0,7233 га, за адресою: м. Одеса, вул. Пироговська, 2/Італійський бульвар, 1, для будівництва 3-секційного 7-9 поверхового житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом»було припинено право користування Міністерства оборони України на земельну ділянку площею 0,7233 га за добровільною відмовою (а.с.11-12 т.1).
Також, цим рішенням вказана земельна ділянка за категорією земель за основним цільовим призначенням -землі житлової та громадської забудови, була надана товариству з обмеженою відповідальністю «ЗАРС»для будівництва 3-секційного 7-9 поверхового житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом.
Судом встановлено, що 12.08.2010 року між Одеською міською радою та TOB «ЗАРС»було укладено договір оренди землі, відповідно до якого TOB «ЗАРС»було передано у користування земельну ділянку, площею 7233 кв. м., що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Пироговська, 2/Італійський бульвар1, для будівництва 3-секційного 7-9 поверхового жилого будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом, терміном на 4 роки.
Військовий прокурор не погодився з вищезазначеним рішенням Одеської міської ради від 22 січня 2010 року № 5496 -V та оскаржив його у судовому порядку.
Оцінюючи оскаржене рішення суб'єкта владних повноважень, суд виходить з приписів ч.3 ст.2 КАС України та доходить до висновку про його протиправність та задоволення позовних вимог військового прокурора виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 78, ч. 1 ст. 84 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності, при цьому у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
Відповідно до п.п.1,4 «Положення про Міністерство оборони України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2006 року № 1080, Міністерство оборони України є органом виконавчої влади і військового управління у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили, і який, зокрема, забезпечує використання земельних ділянок, виділених для потреб Збройних Сил.
Згідно зі ст.ст. 18, 19 ЗК України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на категорії, які мають особливий правовий режим, до яких відносяться, зокрема, землі оборони.
Відповідно до вимог ст. 77 ЗК України, ст. 1 Закону України «Про використання земель оборони», землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України.
Відповідно до п.«б»ч.3 ст.84 Земельного кодексу України, до земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність, належать землі оборони, крім земельних ділянок під об'єктами соціально-культурного, виробничого та житлового призначення.
Отже, за змістом наведених вище вимог законодавства, до комунальної власності із складу земель оборони можуть передаватися лише земельні ділянки під об'єктами соціально-культурного, виробничого та житлового призначення.
Як встановлено судом, на земельній ділянці військового містечка перебували об'єкти соціально-культурного, виробничого та житлового призначення, тому перехід земельної ділянки до комунальної власності відповідає вимогам ЗК України.
Як зазначив у судовому засіданні представник Кабінету Міністрів України, відповідно до ст.13 Земельного кодексу України, та ст.ст. 9, 14 Закону України «Про Збройні Сили України»землі, закріплені за військовими частинами та установами Збройних Сил України, є державною власністю та належать їм на праві оперативного управління, а вирішення питань щодо порядку надання Збройним Силам України в управління об'єктів державної власності, в тому числі земельних ділянок, відноситься до повноважень Кабінету Міністрів України. Міністерством оборони України питання щодо передачі земельних ділянок до сфери управління Одеської міської ради із Кабінетом Міністрів України не вирішувалось, що не заперечується сторонами.
Однак суд не бере до уваги твердження представника Кабінету Міністрів України, оскільки Одеською міською радою від Міністерства оборони України отримані листи-погодження від 02.08.2006 року №220/2923 та від 07.08.2006 року №220/2974 про надання згоди на припинення права користування земельними ділянками, що є достатньою підставою для прийняття рішення органом місцевого самоврядування щодо подальшого розпорядження земельними ділянками.
Також судом не береться до уваги твердження про порушення ст. 2 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України», яка визначає компетенцію Кабінету Міністрів України при вирішенні питань щодо військового майна Збройних Сил України, оскільки згідно зі ст. 1 цього Закону, до військового майна належать будинки, споруди, передавальні пристрої, всі види озброєння, бойова та інша техніка, боєприпаси, пально-мастильні матеріали, продовольство, технічне, аеродромне, шкіперське, речове, культурно-просвітницьке, медичне, ветеринарне, побутове, хімічне, інженерне майно, майно зв'язку тощо.
Разом з тим, судом встановлено, що 23.06.2003 між вч А-3842 та ТОВ «Істок-2001»укладений договір № 620 про будівництво житла в порядку пайової участі для військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей, предметом якого є фінансування ТОВ «Істок-2001»в повному обсязі будівництва групи житлових будинків по Італійському бульвару,1 (військові містечка№2,11) (а.с.103 т.2). Згідно з додатковим договором від 25.07.2006 року обов'язки замовника прийняло на себе Міністерство оборони України, а згідно з додатковою угодою від 17.02.2009 року - Південне управління капітального будівництва МО України (а.с.107 т. ІІ). Як зазначено у листі ПУКБ МО України від 8.02.2012 року (а.с.102 т.2), відповідно до договору та додаткового договору передбачалась для забудови земельна ділянка загальною площею 1,2571 га. З ТОВ «ЗАРС»договори про спільне будівництво не укладались, будь-які договірні відносини відсутні.
У листі МО України №220/2923 від 02.08.2006 року на адресу Голови Одеської міської ради зазначалось про надання згоди на припинення права користування земельною ділянкою, загальною площею 2340 кв.м. та зміну цільового призначення з подальшим відведенням в установленому чинним законодавством України порядку TOB «ЗАРС»під будівництво житлового будинку.
Також, у листі від 07.08.2006 року №220/2974, МО України надано згоду на припинення права користування земельною ділянкою загальною площею 1,2571 га, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Італійський бульвар, (військове містечко №2,11), та на зміну її цільового призначення з подальшим відведенням в установленому чинним законодавством порядку Південному управлінню капітального будівництва МО України для виконання договору саме з товариством «Істок 2001»(а.с.181 т.1).
2.08.2008 року між ТОВ «ЗАРС», Південним управлінням капітального будівництва МО України та ТОВ «Істок-2001»складено протокол погодження розподілу площ земельної ділянки для сумісного будівництва ТОВ «Зарс»та ПУКБ МО України житлових будівель за зазначеною адресою, згідно з яким, після отримання дозволу на ескізне проектування та погодження з управлінням архітектури на ділянці площею 1,4911 га розміщення будівель, на підставі листів МО України від 02.08.2006 №220/2923 та від 07.08.2006 року №220/2974 сторони розділили загальну земельну ділянку на дві частини: 0,724 га та 0,7671 га, незважаючи на погодження МО України про припинення користування земельною ділянкою 0, 2340 кв.м. під будівництво житлового будинку TOB «ЗАРС»та 1,2571 га для виконання договору з товариством «Істок 2001».
В результаті розподілу за участю ПУКБ МО України, згідно з актом вибору земельної ділянки від 16.09.2008 року за зазначеною адресою, для розміщення об'єкта за заявою ТОВ «ЗАРС»площа земельної ділянки склала 0,724 га (а.с. 168 т.1).
Згідно з договором купівлі-продажу від 15.05.2006 року TOB «ЗАРС»належить на праві приватної власності будівлі по вулиці Пироговська,2, що розміщені на земельній ділянці, площею 2340 кв.м. (а.с.120-134 т.1), що не заперечується сторонами по справі.
Також, відповідно до договору купівлі-продажу від 25.06.2009 року TOB «ЗАРС»належить на праві приватної власності будівля типографії по вулиці Томаса (Італійський бульвар), 1. Відповідно до технічного паспорту на громадський будинок загальна площа земельної ділянки, на якій остання була розміщена складає 3500 кв.м. (а.с.135-149 т.1). Договір на час розгляду справи дійсний, що також не заперечується сторонами. Як з'ясовано судом у судовому засіданні, станом на 25.11.2010 року зазначений об'єкт нерухомості знесений з метою реалізації власником проекту забудови.
Відповідно до ст.377 Цивільного Кодексу України, до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Статтею 117 ЗК України, який діяв на час прийняття оскаржуваного рішення, визначено, що передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність та земельних ділянок комунальної власності у державну власність провадиться у порядку, встановленому цим Кодексом для юридичних осіб.
Відповідно до ст. 120 ЗК України, при переході права власності на будівлю і споруду, право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди.
Відповідно до ст.124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Таким чином, суд доходить до висновку, що Одеська міська рада без проведення земельних торгів мала повноваження щодо прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою, відведення земельної ділянки та надання ТОВ «ЗАРС»в оренду земельної ділянки площею 0,234 га та 0,350 га., що дорівнює 0,584 га., а не 0,7233 га, як зазначено у рішенні, яке оскаржене.
Крім того, суд погоджується з твердженням представника прокуратури про те, що Південне управління капітального будівництва МО України на час складення протоколу погодження розподілу площ земельної ділянки для сумісного будівництва ТОВ «Зарс»та ПУКБ МО України житлових будівель за зазначеною адресою від 2.08.2008 року не мало повноважень замовника будівництва, тому не могло брати участь у розподілі земельної ділянки, оскільки виконання функцій замовника будівництва по договору про будівництво житла в порядку пайової участі для військовослужбовців та членів їх сімей № 620 від 23.06.2003 року покладено на це управління відповідно до наказу МО України лише від 25.12.2008 № 645 (а.с.102 т. 2).
Таким чином, перерозподіл площ земельних ділянок та збільшення площі земельної ділянки для надання ТОВ «ЗАРС»в оренду до 0,7240 га здійснено за відсутності повноважень замовника будівництва у ПУКБ МО України, що не враховано при прийнятті оскаржуваного рішення, під час прийняття якого також не враховано обов'язки сторін та умови договору від 23.06.2003 року № 620 з ТОВ «Істок-2001», із змінами та доповненнями. Рішення Одеської міської ради від 22.01.2010 року № 5496-V «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання ТОВ «ЗАРС»в оренду земельної ділянки площею 0,7233 за адресою: м. Одеса. вул. Пироговська, 2 / Італійський б-р, 1, для будівництва 3-секційного 7-9 поверхового жилого будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом»прийнято з порушенням ст.124 ЗК України, а тому є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач не довів суду належними та допустимими в спірних правовідносинах доказами, з посиланням на відповідні положення законодавства, правомірність прийнятого рішення та необґрунтованість позовних вимог позивача. Натомість представники прокуратури та суб'єктів, в інтересах яких заявлено позов навели та надали допустимі докази порушення відповідачем норм діючого законодавства.
Таким чином, враховуючи вимоги ст.10 КАС України, згідно з якою, усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст.11 КАС України, згідно з якою розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними доказів, з'ясувавши обставини у справі; перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, які підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.10,11,71,94,158-163 КАС України, суд
1. Адміністративний позов Військового прокурора Одеського гарнізону в інтересах держави в особі: Кабінету Міністрів України, Міністерства оборони України, Квартирно-експлуатаційного відділу міста Одеси до Одеської міської ради, за участю третьої особи на боці відповідача, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору ТОВ «ЗАРС» - задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Одеської міської ради від 22.01.2010 року № 5496-V «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання ТОВ «ЗАРС»в оренду земельної ділянки площею 0,7233 га за адресою: м. Одеса. вул. Пироговська, 2 / Італійський б-р, 1, для будівництва 3-секційного 7-9 поверхового жилого будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом».
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складений та підписаний суддею
10 вересня 2012 року.
Суддя Бутенко А.В.
.
.