03 вересня 2012 року Справа № 2а/0370/2609/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Ковальчука В.Д.,
при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,
з участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Байрак Г.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ковельського міськрайонного суду Волинської області, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Волинській області про зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Ковельського міськрайонного суду Волинської області, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Волинській області про зобов'язання адміністрацію Ковельського міськрайонного суду Волинської області видати наказ про зарахування періоду роботи стажистом в стаж роботи для отримання доплат за вислугу років та в стаж роботи, що дає право на відставку, зобов'язання Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Волинській області зробити йому перерахунок доплат за вислугу років починаючи з жовтня 2011 року обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що 21 грудня 1992 року він був призначений суддею Ковельського міського (тепер міськрайонного) суду Волинської області, де працює і в даний час, має стаж роботи більше 19 років. До роботи в суді він з 20.09.1991 року працював стажистом прокуратури Радянського району міста Львова, а з 7 серпня 1992 року по 19.11.1992 року працював стажистом на посаді слідчого прокуратури Городоцького району Львівської області. На даний час йому проводиться щомісячна доплата за вислугу років відповідно до ст.5 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»у розмірі 40% окладу, як судді зі стажем роботи більше 15 років. При цьому в даний стаж не враховано період роботи стажистом в прокуратурі.
На заяву позивача про зарахування періоду роботи стажистом в прокуратурі в стаж роботи для отримання доплати за вислугу років та стаж роботи, що дає право на відставку, головою Ковельського міськрайонного суду йому було відмовлено в задоволенні заяви, з мотивацією, що це не передбачено чинним законодавством.
Позивач вважає, що враховуючи, що на посаді стажиста прокуратури, стажиста на посаді слідчого прокуратури він виконував роботу помічника та слідчого прокуратури та отримував заробітну плату даних посадових осіб, стажисти мають однаковий статус з прокурорськими працівниками, на стажистів поширюється права і пільги встановленні для прокурорсько-слідчих працівників, просить зобов'язати адміністрацію Ковельського міськрайонного суду Волинської області видати наказ про зарахування періоду роботи стажистом в стаж роботи для отримання доплат за вислугу років та в стаж роботи, що дає право на відставку, зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Волинській області зробити йому перерахунок доплат за вислугу років починаючи з жовтня 2011 року.
В запереченні на адміністративний позов представник відповідача -Територіального управлінні Державної судової адміністрації України у Волинській області покликається на те, що стаж роботи на посадах прокурорських працівників регулюється Законом України «Про прокуратуру». Разом з тим, у ст.17 та ст.56 вказаного Закону, в яких роз'яснюються поняття «слідчі»та «прокурор», не зазначаються посади стажиста в прокуратурі та стажиста на вакантну посаду слідчого в прокуратурі. Основним завданням стажування є підготовка молодих спеціалістів до самостійного виконання прокурорсько-слідчої роботи. Отже, слід зробити висновок, що особа, перебуваючи на посаді слідчого-стажиста чи помічника прокурора-стажиста, не наділена правом самостійно приймати процесуальні рішення, а тому відсутні будь-які правові підстави щодо наділення її процесуальними правами слідчого чи прокурора. Крім цього, позивач не долучив до матеріалів позову засвідчених копій документів, що підтверджують покладення на нього та виконання ним за час роботи в органах прокуратури обов'язків слідчого чи прокурора. Враховуючи, що зарахування до стажу роботи для отримання доплат за вислугу років та стажу роботи, що дає право на відставку періоду роботи на посадах стажиста в прокуратурі та стажиста на вакантну посаду слідчого в прокуратурі, не передбачено чинним законодавством, просить в задоволенні адміністративного позову відмовити.
В судовому засіданні позивач адміністративний позов підтримав та пояснив, що 21 грудня 1992 року він був призначений суддею Ковельського міського (тепер міськрайонного) суду Волинської області, де працює і вданий час, має стаж роботи більше 19 років. До роботи в суді він з 20.09.1991 року працював стажистом прокуратури Радянського району міста Львова, а з 7 серпня 1992 року по 19.11.1992 року працював стажистом на посаді слідчого прокуратури Городоцького району Львівської області. Працюючи на посаді стажиста прокуратури Радянського району міста Львова, фактично виконував обов'язки помічника прокурора, тобто підтримував державне обвинувачення в суді, складав статистичні звіти, проводив перевірки в порядку загального нагляду, розслідував кримінальні справи, при цьому отримував заробітну плату в розмірі посадового окладу помічника прокурора. Працюючи стажистом на посаді слідчого прокуратури Городоцького району Львівської області розслідував кримінальні справи, вирішував матеріали, при цьому отримував заробітну плату слідчого. Враховуючи, що на посаді стажиста прокуратури, стажиста на посаді слідчого прокуратури він виконував роботу помічника та слідчого прокуратури та отримував заробітну плату даних посадових осіб, стажисти мають однаковий статус з прокурорськими працівниками, на стажистів поширюється права і пільги встановленні для прокурорсько-слідчих працівників, просить зобов'язати адміністрацію Ковельського міськрайонного суду Волинської області видати наказ про зарахування періоду роботи стажистом в стаж роботи для отримання доплат за вислугу років та в стаж роботи, що дає право на відставку, уточнив позовні вимоги до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Волинській області, просить зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Волинській області зробити йому перерахунок доплат за вислугу років починаючи з 1 січня 2012 року.
Відповідач - Ковельський міськрайонний суд, просить судовий розгляд справи проводити у відсутності його представника.
Представник відповідача -Територіального управління Державної судової адміністрації України у Волинській області адміністративний позов не визнала з підстав викладених у запереченні, просить в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 20.09.1991 року був прийнятий на посаду стажиста прокуратури Радянського району міста Львова, а з 7 серпня 1992 року призначений стажистом на посаді слідчого прокуратури Городоцького району Львівської області, з якої звільнений 19.11.1992 року. Наказом №253 Управління юстиції Волинської облдержадміністрації ОСОБА_1 21 грудня 1992 року був призначений суддею Ковельського міського (тепер міськрайонного) суду Волинської області, де працює і в даний час, має стаж роботи судді більше 19 років. Вказані фактичні обставини підтверджуються поясненнями осіб, які беруть участь у справі, копією трудової книжки серії НОМЕР_1, копією характеристики.
Судом також встановлено, що 08.08.2012 року позивач подав до Ковельського міськрайонного суду Волинської області письмову заяву про зарахування до стажу роботи, який дає право на відставку та доплату за вислугу років, період роботи на посаді стажиста в органах прокуратури. За наслідками розгляду заяви листом від 08.08.2012 року №02-22/8640/2012 Ковельським міськрайонним судом ОСОБА_1 було відмовлено в зарахуванні до стажу роботи, який дає право на відставку та доплату за вислугу років, період роботи на посаді стажиста в органах прокуратури, оскільки згідно норм Закону України «Про прокуратуру»посада стажиста в органах прокуратури не охоплюється роз'ясненням поняття «прокурор», яке дається у статті 56 цього Закону.
Згідно пункту 11 розділу «Перехідні положення»Закону України «Про судоустрій і статус суддів», судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день набрання чинності цим Законом.
Частиною 4 статті 43, частиною 6 статті 44 Закону України «Про статус суддів»(діяв до 1.01.2012 року) в редакції 1992 року передбачено, що до стажу роботи, що дає право на відставку судді та одержання надбавки до посадового окладу за вислугу років зараховується час роботи на посаді слідчих та прокурорських працівників.
Згідно із ч. 1 ст. 46 Закону України "Про прокуратуру" прокурорами і слідчими можуть призначатися громадяни України, які мають вищу юридичну освіту, необхідні ділові і моральні якості. Особи, які не мають досвіду практичної роботи за спеціальністю, проходять в органах прокуратури стажування строком до одного року. Як передбачено ст. 56 цього ж Закону, під поняттям "прокурор" у ч. 1 ст. 46 цього Закону слід розуміти: Генеральний прокурор України та його заступники, підпорядковані прокурори та їх заступники, старші помічники і помічники прокурора, начальники управлінь і відділів, їх заступники, старші прокурори і прокурори управлінь і відділів, які діють у межах своєї компетенції.
Відповідно до пункту 4.1 «Положення про порядок стажування в органах прокуратури України», затвердженого наказом Генерального прокурора України від 30.12.2009 року №80, особи, які проходять стажування на посадах стажистів або на вакантних посадах прокурорів прокуратур чи слідчих (надалі - стажисти), мають однаковий правовий статус, права і обов'язки, у тому числі щодо оплати праці. На стажистів поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку, права і пільги, встановлені для прокурорсько-слідчих працівників. Відповідно до статті 55 Закону України "Про прокуратуру" їм видаються службові посвідчення.
Судом на підставі пояснень позивача, копії характеристики також встановлено, що за час роботи стажиста прокуратури Радянського району міста Львова, ОСОБА_1 фактично виконував обов'язки помічника прокурора, тобто підтримував державне обвинувачення в суді, складав статистичні звіти, проводив перевірки в порядку загального нагляду, розслідував кримінальні справи, при цьому отримував заробітну плату в розмірі посадового окладу помічника прокурора. За час роботи стажистом на посаді слідчого прокуратури Городоцького району Львівської області розслідував 4 кримінальні справи, вирішив 10 матеріалів, при цьому отримував заробітну плату слідчого.
Отже, з врахуванням змісту зазначених вище норм та п. 4.1 «Положення про порядок стажування в органах прокуратури України», затвердженого наказом Генерального прокурора України від 30.12.2009 року №80, відповідно до якого особи, які проходять стажування на посадах стажистів або на вакантних посадах прокурорів чи слідчих, мають однаковий правовий статус, права і обов'язки, у тому числі щодо оплати праці, тобто законодавством не встановлено різниці між працівниками прокуратури (прокурори, слідчі) та стажистами, суд приходить до висновку, що до стажу роботи, що дає право позивачу на відставку та одержання надбавки до посадового окладу за вислугу років, слід відповідно до ч. 4 ст. 43, ч.6 ст.44 Закону України "Про статус суддів" зарахувати стаж роботи на посаді стажиста в прокуратурі Радяського району міста Львова з 20 вересня 1991 року по 7 серпня 1992 року, період роботи стажистом на посаді слідчого в прокуратурі Городоцького району Львівської області з 7 серпня 1992 року по 19 листопада 1992 року, оскільки працюючи стажистом позивач фактично виконував роботу помічника прокурора та слідчого.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. 163 КАС України, на підставі Закону України "Про судоустрій і статус суддів", суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Ковельський міськрайонний суд Волинської області зарахувати ОСОБА_1 період роботи стажистом в прокуратурі Радяського району міста Львова з 20 вересня 1991 року по 7 серпня 1992 року, період роботи стажистом на посаді слідчого в прокуратурі Городоцького району Львівської області з 7 серпня 1992 року по 19 листопада 1992 року в стаж роботи для отримання доплат за вислугу років та в стаж роботи, що дає право на відставку.
Зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Волинській області провести ОСОБА_1 перерахунок доплат за вислугу років з 1 січня 2012 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 5 вересня 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий В.Д. Ковальчук