м.Вінниця
21 серпня 2012 р. Справа № 2а/0270/3153/12
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Віятик Наталії Володимирівни,
розглянувши в порядку письмового провадження матеріали справи
за позовом: управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці
до: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про: стягнення заборгованості в розмірі 16 022,06 грн., -
В липні 2012 року управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці звернулось з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 16 022,06 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в порушенні вимог Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VІ (далі - Закон), який набрав чинності з 01 січня 2011 року, станом на 20.06.2012 року за відповідачем рахується заборгованість по сплаті єдиного соціального внеску в сумі 16 022,06 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, проте 21.08.2012 р. через відділ прийому суду надала заяву про розгляд справи у її відсутність та підтримання позовних вимог в повному обсязі (вх. № 21504).
Відповідач письмових заперечень на позовну заяву з нормативно-документальним обґрунтуванням суду не надав, в судове засідання не з'явився, повноважного представника не направив, про час, дату та місце судового засідання повідомлявся завчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи, а саме на адресу суду повернувся конверт.
Відповідно до положень частини 11 статті 35 КАС України, у разі не вручення повістки адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
А тому, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.
Відповідно до ч.6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши подані документи і матеріали справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в місті Вінниці 12.12.2004 року (реєстраційний номер НОМЕР_2), і є платником єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до статті 1 Закону єдиний внесок - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до абзацу 2 пункту 1 ст. 4 Закону платниками єдиного внеску є - фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців).
Згідно п.4 ч.2 ст.6 Закону, за яким платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики, Відповідач створив борг зі сплати єдиного внеску.
Відповідно до ч.5 ст.7 Закону, єдиний внесок нараховується незалежно від джерел фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.
У відповідності до ч. 3 ст. 7 Закону для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, єдиний внесок нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленого цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.
Аналогічні правові норми також містяться в п. 4.6 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-5 від 27.09.10 р., яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27.10.10р. за № 994/18289 (далі - Інструкція).
Мінімальний страховий внесок визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця (п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону).
Розмір єдиного внеску для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, встановлюється в розмірі 34,7% (ч. 11 ст. 8 Закону)Частина 3 статті 9 Закону передбачає, що обчислення єдиного внеску територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до територіальних органів Пенсійного фонду, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Відповідно до частини 8 статті 9 вказаного Закону платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, базовим звітним періодом є календарний рік.
Згідно ч.12 ст.9 Закону єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
В порушення п. 1 ч.2 ст. 6 Закону, відповідно до якого платники єдиного внеску зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок Відповідач створив борг.
Борг зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначено на підставі:
1. Картки особового рахунку платника.
2. Розрахунків сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підлягають сплаті, поданих відповідачем самостійно відповідно до Законів України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" "Про електронні документи та електронний документообіг", а також Порядку застосування електронного цифрового підпису органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями державної форми власності затвердженої постановою КМУ від 28.10.2004 року № 1452, постановою правління Пенсійного фонду України від 19.05.2007 року № 7-7 затверджено порядок подання звітів в електронній формі (далі-Порядок), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.04.2007 року за № 436/13703. Порядок визначає загальні принципи організації інформаційного обміну під час подання страхувальниками звітів до Пенсійного фонду України в електронній формі із використанням електронного цифрового підпису та участь страхувальників в системі подання звітів в електронній формі до Пенсійного фонду України, що становить 8859,52 грн. а саме:
3. Розрахунків сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичних осіб-підприємців за 2011 рік у сумі, яка становить 9584,51 грн.
Станом на 19.06.2011р. за відповідачем рахувалась переплата в сумі 1312,78 грн.
Сплата за даний період згідно аналізу особового рахунку платника становить 333,12 грн.
4. Згідно ч.4 ст. 25 вказаного Закону територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилають платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Протягом десяти днів із дня надходження вимоги про сплату недоїмки, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
Відповідачу була надіслана вимога № Ф- 337 від 10.05.2012 року на суму 16797,67 грн. Дану вимогу про сплату боргу з повідомленням про вручення поштового відправлення управління надіслало відповідачу на адресу, що зазначена у його свідоцтві про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця.
Боржник протягом 10-ти робочих днів після отримання вимоги не сплатив зазначену у вимозі суму та не оскаржив її.
На виконанні в органах ДВС перебуває вимога № 337 від 08.07.2011 року на суму 775,61 грн.
Таким чином сума заборгованості відповідача, яка підлягає стягненню в судовому порядку станом на 20.06.2012 року складає 16022,06 грн.
Враховуючи вимоги абзацу 7 ч. 4 ст. 25 Закону управління має право на звернення з даним адміністративним позовом до суду.
Відповідно до ч.16 ст. 25 Закону строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно зі статтею 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) відповідно до частини 4 статті 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, Вінницький окружний адміністративний суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 16 022 (шістнадцять тисяч двадцять дві) грн. 06 коп., на користь управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці (21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7), а саме:
- 7 363 (сім тисяч триста шістдесят три) грн. 09 коп., на р/р 37199005000238 ГУ ДКС у Вінницькій області МФО 802015;
- 720 (сімсот двадцять) грн 29 коп., на р/р 37199083000238 ГУ ДКС у Вінницькій області МФО 802015;
- 7 938 (сім тисяч дев'ятсот тридцять вісім) грн. 68 коп., на р/р 37195076000238 ГУ ДКС у Вінницькій області МФО 802015.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Віятик Наталія Володимирівна