Постанова від 31.08.2012 по справі 2а/0470/9308/12

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2012 р. Справа № 2а/0470/9308/12

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді

Юркова Е.О. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до товариства з обмеженою відповідальністю «Енерговодхоз»про стягнення недоїмки та фінансових (штрафних) санкцій,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом звернулося Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з вимогою щодо стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «Енерговодхоз» на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності суму фінансових (штрафних) санкції в розмірі 2 913,53 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що фахівцями Дніпропетровської обласної виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведена планова перевірка правильності нарахування, сплати та використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.07.2010 року по 01.04.2012 року, за результатами якої складено акт від 01.06.2012 року № 255 та прийнято Рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності № 145 від 11.06.2012 року, за яким Відповідач повинен був сплатити суму 3 247,02 грн. (неправомірні витрати - 2 164,68 грн. та застосовано штраф - 1 082,34 грн.).

У зв'язку з тим, що Відповідачем Рішення № 145 не виконано, заступником директора Позивача прийнято Рішення № 145/1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 27.06.2012 року, відповідно до якого до Відповідача застосовані фінансові санкції в розмірі 331,19 грн., з них: нарахована пеня - 06,49 грн., накладено штраф - 324,70 грн. (копія - додається). Зазначене Рішення отримано Відповідачем 07.07.2012 року.

Відповідачем 18.07.2012 року та 31.07.2012 року частково перераховано борг у розмірі 264,68 грн. та 400,00 грн. Таким чином, заборгованість Відповідача по коштах Фонду за Рішенням № 145 та Рішенням № 145/1 становить 3 247,02 грн. + 331,19 грн. -264,68 грн. - 400,00 грн. = 2 913.53 грн.

Представник позивача в судове засідання не прибув, подав до суду письмове клопотання з проханням розглянути справу без участі позивача у порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.

Відповідач до суду не з'явився. Судом було направлено на адресу відповідача копію ухвали про відкриття провадження у справі та судову повістку, проте на адресу суду надійшов конверт з відміткою «адресат вибув». Відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, станом на 27.07.2012р., адреса відповідача не змінена. З урахуванням викладеного суд доходить висновку про належне повідомлення відповідача про дату, час та місце судового розгляду справи.

Відповідно до вимог ч. 11 ст. 35 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001р. N 2240-III (далі - Закон № 2240) створено Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд).

На виконання Закону № 2240 Товариство з обмеженою відповідальністю «Енерговодхоз» (далі - Відповідач) зареєстрований як страхувальник, згідно з заявою від 13.06.2002 року в Амур-Нижньодніпровській районній виконавчій дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - АНД РВД ДОВ ФСС з ТВП).

Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 27 Закону № 2240 (який діяв на час виникнення спірних правовідносин) страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Відповідно до п. 6 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 N 2464-VI, недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом.

Судом встановлено, що фахівцями Дніпропетровської обласної виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - ДОВ ФСС з ТВП, Фонд, Позивач) проведена планова перевірка правильності нарахування, сплати та використання коштів використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.07.2010 року по 01.04.2012 року, за результатами якої складено акт від 01.06.2012 року № 255.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2011 р. № 2240-ІІІ - порядок обчислення середньої заробітної плати для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно абз. 3 п. 14 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001р. № 1266 - Середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період заробітної плати (оподатковуваного доходу, грошового забезпечення), з якої сплачувалися страхові внески на кількість календарних днів за розрахунковий період (без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, - тимчасова непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком для розрахунку допомоги по вагітності та пологах за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням) - за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (крім допомоги по тимчасовій непрацездатності), для осіб, робочий час яких у зв'язку з особливостями умов праці не піддається точному обліку, для осіб, які робочий час розподіляють на свій розсуд (робота вдома, страховий агент тощо), та для добровільно застрахованих осіб та осіб, які сплачують єдиний податок за усіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування" (приклад наведено у додатку 1). Для військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, календарні дні тимчасової непрацездатності і відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами з розрахункового періоду не виключаються.

Як вбачається з матеріалів справи, в ході перевірки встановлено порушення ч. 2 ст. 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 року № 2240-Ш (із змінами та доповненнями)та абз. 3 п. 14 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001р. № 1266, а саме: для визначення середньоденного розміру допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами в розрахунковому періоді не вірно визначено кількість днів, переплата складає 2164,68 грн.

На підставі акту перевірки від 01.06.20.2012 року заступником директора Позивача прийнято Рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності № 145 від 11.06.2012 року (далі - Рішення № 145, яке долучено до матеріалів позову), за яким Відповідач повинен був сплатити суму 3 247,02 грн. (неправомірні витрати - 2 164,68 грн. та застосовано штраф - 1 082,34 грн.), яке Відповідач отримав 14.06.2012 року (що підтверджується копією поштового повідомлення ).

Відповідно до вимог п. 4.2. Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої постановою правління Фонду 22.12.2010 року № 29 - у разі несвоєчасного виконання страхувальником рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій щодо повернення коштів Фонду та сплати фінансових санкцій або виконання його не в повному обсязі на страхувальників накладається штраф та нараховується пеня відповідно до статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням». Суми цих санкцій сплачуються страхувальниками за рахунок власних коштів.

Розрахунок фінансових санкцій здійснюється після закінчення строку виконання рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій на підставі копій платіжних документів про перерахування зазначених коштів, виписок банку про надходження коштів на рахунки органів Фонду, які є підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду, за формою, наведеною у додатку 4 до цієї Інструкції.

Рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду приймається та надсилається страхувальнику протягом 20 календарних днів з дня закінчення строку, встановленого для виконання рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій.

У зв'язку з тим, що Відповідачем Рішення № 145 не виконано та на виконання п. 4.2. Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої постановою правління Фонду 22.12.2010 року № 29, заступником директора Позивача, керуючись п. 6 ч. 1 ст. 28, абз. 2 ,3 ч. 1 ст. 30 Закону України № 2240 прийнято Рішення № 145/1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 27.06.2012 року (далі - Рішення № 145/1), відповідно до якого до Відповідача застосовані фінансові санкції в розмірі 331,19 грн., з них: нарахована пеня - 06,49 грн., накладено штраф - 324,70 грн. Зазначене Рішення отримано Відповідачем 07.07.2012 року (що підтверджується копією поштового повідомлення, яке долучено до матеріалів позову).

Судом встановлено, що Відповідачем 18.07.2012 року та 31.07.2012 року частково перераховано борг у розмірі 264,68 грн. та 400,00 грн. відповідно, що підтверджується копіями - платіжних доручень від 18.07.2012 року № 196 та від 31.07.2012 року № 222 - які долучені до матеріалів позову.

Таким чином, заборгованість Відповідача по коштах Фонду за Рішенням № 145 та Рішенням № 145/1 становить 3 247,02 грн. + 331,19 грн. -264,68 грн. - 400,00 грн. = 2 913,53 грн.

У відповідності до звіту «По коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (Ф4-ФСС з ТВП) за І півріччя 2012 року, Відповідач має заборгованість по коштах Фонду - 3 578,21 грн., що зазначено в рядку 23 у таблиці І «Розрахунки по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування».

Відповідно до ч. 3 ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» своєчасно не сплачені та не відшкодовані страхові кошти відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону і фінансові санкції, передбачені частиною першою цієї статті, стягуються із страхувальника, іншого отримувача коштів Фонду у дохід Фонду в порядку, встановленому законом.

Оскільки протягом встановленого законом строку, та на час розгляду справи суми самостійно визначених відповідачем страхових внесків сплачені не були, тому вони підлягають стягненню з нього.

За змістом частин 4, 5 ст.11 КАС суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.

Таким чином, суд дійшов висновку, що поданих позивачем доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 КАС України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по справі з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 128, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до товариства з обмеженою відповідальністю «Енерговодхоз» про стягнення недоїмки та фінансових (штрафних) санкцій задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Енерговодхоз» на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності суму фінансових (штрафних) санкції в розмірі 2 913,53 грн.

Для перерахування коштів використовувати наступні реквізити: р/р 25601231287001 в ПАТ «КБ «НАДРА», м. Київ, Центр, МФО 380764, код ЄДРПОУ 26050024, одержувач - Амур-Нижньодніпровська районна виконавча дирекція Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Копію постанови направити сторонам по справі.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Е.О. Юрков