03 вересня 2012 року Справа № 2а/0370/2669/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальчука В.Д.,
при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,
з участю представника позивача Потурай С.І.,
представника відповідача Мельника М.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Маневицького районного міжгосподарського комбінату сільського комунального господарства «Райсількомунгосп» про стягнення адміністративно-господарських санкцій,
Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося з адміністративним позовом до Маневицького райсількомунгоспу про стягнення адміністративно-господарських санкцій обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємством не забезпечено норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в кількості однієї особи. Сума адміністративних санкцій за невиконання робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 6614,29 грн., яка підприємством в добровільному порядку не була сплачена. За несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій підприємству нарахована пеня в сумі 165 грн. Просить стягнути з Маневицького райсількомунгоспу в користь державного бюджету Маневицького району, код платежу 50070000, номер рахунку 31210230700287, ідентифікаційний код 37950857, банк ГУДКУ у Волинській області, МФО 803014 за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2011 році адміністративно-господарські санкції в сумі 6614,29 грн. та пеня в сумі 165 грн., а всього 6779,29 грн.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, просить стягнути з відповідача в користь державного бюджету Маневицького району адміністративно-господарську санкцію та пеню в сумі 6779,29 грн.
Представник відповідача позову не визнав та пояснив, що протягом 2010 року в райсількомунгоспі працював інвалід. Після звільнення інваліда райсількомунгосп в лютому 2012 року звертався з листом до Волинського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів про направлення для працевлаштування 2 інвалідів. Протягом 2012 року до Маневицького районного центру зайнятості щомісячно подавалися звіти про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів. Враховуючи, що райсількомунгоспом були створені робочі місці для інвалідів, просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю з наступних підстав.
Відповідно до частин 1, 2 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" №875-ХІІ від 21.031991р. для підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця, а також самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Статтею 20 вказаного Закону передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу місць для працевлаштування інвалідів, згідно Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пеня за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. №70, сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, яке використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом..
Згідно пункту 4 Порядку обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з Інструкцією щодо заповнення форми №10 ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів", затвердженою наказом Мінпраці України 10 лютого 2007р. №42. Вищевказаний звіт подається роботодавцями щороку до 1 березня відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, в яких вони зареєстровані.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема зі звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік, поданого Маневицьким районним міжгосподарським комбінатом сільського комунального господарства «Райсількомунгосп»до Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 17.02.2012 р. вх.1501 № (а. с. 7), середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу комбінату у 2011 році становила 14 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників-інвалідів -0 , кількість інвалідів, які повинні працювати - 1 особа.
Згідно частини 1 статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Частиною 3 статті 18 цього Закону встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №314 від 03.05.1995 р. "Про організацію робочих місць та працевлаштування інвалідів" було затверджено Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів. Вказана постанова втратила чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. №70, іншого нормативно-правового акту, який регулює створення та введення в дію місць для працевлаштування інвалідів не передбачено.
Отже, подання відповідного звіту до центру зайнятості є належним підтвердженням наявності на підприємстві створених місць для працевлаштування інвалідів.
Згідно матеріалів справи, звітності про наявність вакансій, протягом 2012 року Маневицький районний міжгосподарський комбінат сільського комунального господарства «Райсількомунгосп»щомісячно звітував до Маневицького районного центру зайнятості про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів (осіб з обмеженими фізичними можливостями).
За вих. №17 від 15 лютого 2012 року Маневицький районний міжгосподарський комбінат сільського комунального господарства «Райсількомунгосп»звертався з листом до Волинського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів про наявність 2 вільних вакантних місць для працевлаштування інвалідів та направлення для працевлаштування 2 інвалідів.
Згідно частини 2 статті 18-1 цього Закону, рішення про визнання інваліда безробітним і взяття його на облік для працевлаштування приймається центром зайнятості за місцем проживання інваліда на підставі поданих ним рекомендації МСЕК та інших передбачених законодавством документів. Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Отже, законодавством України обов'язок з працевлаштування інвалідів покладений на орган державної влади з питань праці та соціальної політики, але цьому мають передувати певні дії підприємств, установ і організацій зі створення робочих місць для інвалідів та з відповідного інформування зазначених органів з метою працевлаштування інвалідів.
Судом встановлено, що Маневицьким районним міжгосподарським комбінатом сільського комунального господарства «Райсількомунгосп» було створено робочі місця для інвалідів, а саме: майстер з експлуатації водопровідних мереж, машиніст насосних станцій, слюсар-ремонтник водопровідної мережі.
При вирішенні питання про правомірність стягнення адміністративно-господарських санкцій та пеня суд виходить із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов'язань та встановлення в діях або бездіяльності роботодавця складу правопорушення, вини та наявності причинного зв'язку між правопорушенням та його наслідками з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді санкцій.
З вищевикладеного вбачається, що Маневицьким районним міжгосподарським комбінатом сільського комунального господарства «Райсількомунгосп»було виконано вимоги чинного законодавства України щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, інформувався Маневицький районний центр зайнятості, Волинське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів з метою працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями, а тому суд приходить до висновку, що в діях відповідача відсутній склад правопорушення, відсутня вина у непрацевлаштуванні 1 особи з обмеженими фізичними можливостями на створені ним робочі місце для інвалідів, наявність яких є обов'язковою умовою накладення на відповідача адміністративно-господарських санкцій, передбачених статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Зважаючи на вищенаведене позовні вимоги про стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій та пені є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 160 ч. 3, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі ст. ст. 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", суд,
В задоволенні адміністративного позову Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Маневицького районного міжгосподарського комбінату сільського комунального господарства «Райсількомунгосп» про стягнення адміністративно-господарських санкцій відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 5 вересня 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий В.Д. Ковальчук