м.Вінниця
26 червня 2012 р. Справа № 2а/0270/2566/12
Вінницький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Бошкової Юлії Миколаївни, розглянувши в порядку скороченого провадження матеріали справи
за позовом: прокурора Тиврівського району в інтересах держави в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Вінницькій області
до: ОСОБА_1
про: стягнення штрафних фінансових санкцій в сумі 510 грн.
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся прокурор Тиврівського району в інтересах держави в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Вінницькій області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення штрафних фінансових санкцій в сумі 510 грн.
Позов мотивовано тим, що постановою від 09.04.2012 року до відповідача застосовано фінансові санкції у розмірі 510 грн. за виявлене під час проведення перевірки порушення Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме відсутність ліцензійної картки під час експлуатації легкового автомобіля облаштованого як таксі. Вказаний штраф у добровільному порядку відповідачем не сплачено, постанову не оскаржено, що стало підставою для звернення до суду.
Справа розглядається в порядку скороченого провадження, оскільки в силу пункту 4 частини 1 статті 183-2 КАС України в адміністративних справах щодо стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження, застосовується скорочене провадження.
Так, ухвалою суду від 06.06.2012 р. відповідачу встановлено 10-денний строк для подачі заперечень проти позову з дня одержання даної ухвали.
На адресу Вінницького окружного адміністративного суду повернулося поштове відправлення із відміткою "за зазначеною адресою не проживає".
Розглянувши та оцінивши матеріали справи в порядку скороченого провадження, відповідно до вимог статті 183-2 КАС України - без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі - суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав щодо прийняття рішення про задоволення позову в порядку письмового провадження, з огляду на наступне.
Як убачається із матеріалів справи, державними інспекторами Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Вінницькій області проведено перевірку транспортного засобу, що належить ОСОБА_1, про що складено акт від 19.02.2012 року № 051531 (а. с. 4).
Актом встановлено порушення вимог статті 39 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме експлуатація легкового автомобіля, облаштованого як таксі (на даху автомобіля знаходився розпізнавальний ліхтар таксі) без ліцензійної картки.
На підставі вищезазначеного акту, начальником територіального управління Головавтотрансінспекції у Вінницькій області винесено постанову від 09.04.2012 року № 153617, якою до відповідача застосовано фінансові санкції в сумі 510,00 грн. (а.с. 6).
Постанова про застосування фінансових санкцій направлена відповідачу супровідним листом № 02-3/1750 від 10.04.2012 року, що підтверджується матеріалами справи (а.с.7).
Станом на день розгляду справи доказів щодо оскарження постанови та її виконання в добровільному порядку суду не надано.
Відповідно до ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення, зокрема, ліцензійну картку.
Абзацом 4 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено відповідальність у вигляді штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт, а саме: експлуатацію легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без наявності ліцензійної картки - штраф у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 28 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 передбачено, що фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше, ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Згідно статті 36-1 Закону України "Про прокуратуру", підставою представництва у суді інтересів держави - наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Статтею 86 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 158, 162, 183-2, 256 КАС України, суд -
адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) на користь Державного бюджету України (р/р 31112106700595, код ЄРДПОУ 37337246, УДКСУ у Тиврівському районі 21081100 ГУДКСУ у Вінницькій області м. Вінниця МФО 802015) 510 грн. (п'ятсот десять гривень) фінансових санкцій.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Відповідно до ст.ст. 183-2, 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили в порядку ст. 254 КАС України
Суддя Бошкова Юлія Миколаївна