Постанова від 16.08.2012 по справі 1522/17062/12

Справа №1522/16829/12

Провадження №2а/1522/1447/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2012 року Приморський районний суд міста Одеси в складі:

головуючого судді Свяченої Ю.Б.,

при секретарі Росолик О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Одеського обласного військового комісаріату про відшкодування шкоди, яка завдана позивачу незаконними діями чи бездіяльністю органів державної влади чи їх посадовими особами, та зобов'язання відповідачів вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

18.07.2012 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати неправомірними дію та бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Одеського обласного військового комісаріату щодо відмови у перерахунку пенсії згідно із встановленими наказами Міністра оборони України від 28.01.2011 року № 50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік», а згодом від 25.06.2011 року № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року № 50», які видані у відповідності та на виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», з урахуванням зміни розміру щомісячної премії у складі загального грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців станом на 01 січня 2011 р. та на 01 червня 2011 року. Просить зобов'язати відповідача - Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, провести перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням розміру щомісячної премії з 01 січня 2011 року по 31 травня 2011 року - до 55%, а з 01 червня 2011 року - до 90% від посадового окладу. Просить нарахувати компенсацію втрати частини доходів громадян у зв'язку з несвоєчасним перерахунком пенсії по час фактичного розрахунку.

Позивач та його представник в судове засідання не з'явились, до суду від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутністю.

Інші учасники процесу у судове засідання не з'явились не повідомивши суд про причини своєї неявки.

До суду надійшло заперечення відповідача Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому він просить відмовити позивачу в задоволенні заявлених вимог в повному обсязі.

Дослідивши повідомлені позивачем у матеріалах справи письмові докази та оцінивши заперечення відповідачів в сукупності, проаналізувавши приписи чинного законодавства України у відповідний період, зазначений в позові, та враховуючи судову практику Європейського Суду з прав людини, за внутрішнім переконанням та на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, суд, з покликанням на чинне національне законодавство, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав

Правовідносини між сторонами є адміністративно-правовими та урегульовані положеннями КАС України.

Відповідно до ст. 46 ч.1 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Судом встановлено, що військовий пенсіонер ОСОБА_1 13.09.1988 року звільнений з посади у запас із Збройних Сил за віком, перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», розмір якої станом на березень 2012 року становить 2 518,40 грн. з соціальними надбавками, при тому, що в складі грошового забезпечення, з якого нарахована пенсія, розмір щомісячної пенсії складає 10 відсотків від посадового окладу.

Відповідачі цього факту не заперечують.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»встановлено, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, та іншими керівниками державних органів.

Згідно із п. 5 цієї Постанови, керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно до п. 9 Наказу Міністра оборони України № 380 від 22.07.2010 року «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2010 рік», витрати на грошове забезпечення військовослужбовцям здійснюються в межах виділених асигнувань та починаючи з 01 січня 2010 року, таким чином: премія всім військовослужбовцям складала 10 відсотків від посадового окладу.

Наказом Міністра оборони України № 576 від 05.11.2010 року внесені зміни до п. 9 Наказу Міністра оборони України № 380 від 22.07.2010 року - в абзаці першому слова «та, починаючи з 1 травня 2010 року»виключено, абзац п'ятий викладений в новій редакції «премія особам рядового, сержантського та старшинського складу -70 відсотків посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців науково-педагогічного складу вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних, та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних - 70 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 55 відсотків посадового окладу».

Такий же розмір премії встановлений в пункті 8 наказу Міністра оборони України № 50 від 28.01.2011 року «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік».

А наказом Міністра оборони України № 355 від 25.06.2011 року внесені зміни до п.8 Наказу Міністра оборони України № 50 від 28.01.2011 року - абзац п'ятий викладений в новій редакції «премія особам рядового, сержантського та старшинського складу -125 відсотків посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців науково-педагогічного складу вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних, та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних --- 105 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 90 відсотків посадового окладу». Цей наказ застосовується з 01 червня 2011 року.

Відповідно до вимог частини 3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошовою забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 ст. 51 цього Закону. Ця норма Закону України є нормою прямої дії. Тому суд вважає, що виконання цієї правової норми, є обов'язком відповідача, а не його правом.

Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів; грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Оскільки в підпункті 2 пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року встановлено, що Міністр оборони України має право у межах асигнувань, що виділяються на утримання військовослужбовців, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення, тому суд вважає законним та обґрунтованим вимогу позивача на перерахунок його пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення відповідних військовослужбовців.

Наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 № 50», розмір премії відповідної категорії військовослужбовців підвищений до 90%.

Тобто, як свідчить зміст нормативно-правових актів з питань пенсійного забезпечення військовослужбовців, у випадку настання обставин, що тягнуть за собою зміну розміру грошового забезпечення, позивач має право на перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням встановленої наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 № 355 - премії у розмірі 90% посадового окладу з 18.12.2011 року.

В преамбулі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначається, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за ним Законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», суд при розгляді справи повинен застосувати тільки той закон, який ґрунтується на Конституції і не суперечить їй.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», встановлено, що грошове забезпечення складається з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім місячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років, згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Тобто, щомісячна премія являється основним видом грошового забезпечення військовослужбовців з якого нараховується пенсія.

Відповідно до частини 3,4 підпункту 9 п.6 Указу Президента України від 06.04.2011 року № 406/11 «Про затвердження Положення про Міністерство оборони України та Положення про Генеральний штаб Збройних Сил України», Міністерство оборони України видає з питань, що належать до його компетенції, нормативно-правові акти, які є обов'язковими для виконання центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності і громадянами.

Пенсійний фонд України, функціонуючий на підставі Указу Президента України від 01 03 2001 року № 121 «Про Положення про Пенсійний фонд України», є центральним органом виконавчої влади і, як і всі його підрозділи, повинний виконувати вимоги чинного законодавства, до складу якого входять і накази Міністра оборони України.

Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», Міністру оборони України надано право установлювати грошове забезпечення військовослужбовців, в тому числі і премії військовослужбовцям у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, а отже відповідно із зміною розміру грошового забезпечення, усі раніше призначені пенсії відповідним категоріям військовослужбовців підлягають перерахунку.

Відповідно до п.1 Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року передбачено, що з 01.01.1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншим органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи і законні інтереси громадян, або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.

Наказ Міністра оборони України в Міністерстві юстиції України реєстрацію не проходив, оскільки не потребує державної реєстрації.

Відповідно до п. 5 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 року № 731, на державну реєстрацію не подаються акти, спрямовані на організацію виконання рішень вищестоящих органів і власних рішень міністерств, інших органів виконавчої влади, що не містять нових правових норм.

У разі впровадження нового порядку призначення премій або нової винагороди, наказ підлягав би державній реєстрації. Таким чином, премія входить до складу грошового забезпечення військовослужбовців і не є новим додатковим щомісячним видом грошового забезпечення.

Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на пенсійне забезпечення (в даному випадку це стосується можливості реалізації встановленої державою гарантії для військовослужбовців та деяких інших осіб на отримання пенсійного забезпечення, розмір якого визначається у певному порядку, відмінному від пенсій для решти категорій громадян) будуються на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.

Затверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист, а тому відповідно до ст. 6 ч.2, ст. 19 ч.2, ст. 68 ч.1 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.

Відповідно ст. 19 ч.2, ст. 22 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, при цьому права громадян не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.

Наказ Міністра оборони України від 25.06.2011 № 355 не скасований, діє і підлягає застосуванню при розрахунку розміру пенсії незважаючи на дату звільнення зі Збройних Сил України. Вибіркове застосування положень цього наказу до певних категорій пенсіонерів є незаконним.

Як убачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, яка проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Таким чином, при вирішенні цієї справи судом було встановлено, що відбулася фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення і що проводилася така зміна на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.

Зважаючи на те, що частина третя статті 63 Закону № 2262-ХІІ не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення, дії суб'єктів владних повноважень щодо відмови провести перерахунок пенсії позивача, не відповідає вимогам закону.

Невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави, ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави.

Така правова позиція та правове обґрунтування міститься у постанові Верховного Суду України від 24 квітня 2012 року про визнання відмови перерахувати пенсію протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію.

Як зазначено у частині 1 статті 244-2 КАС України, що є нормою права, Рішення Верховного Суду України, прийняті за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судами касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-праві акти, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Керуючись статтею 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до Кодексу адміністративного судочинства, і не може виходити за межи позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно зробити для повного захисту прав,свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Наряду з цим, в силу ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню - у встановленому судом обсязі.

Разом з тим суд вважає, що задовольняючи частково позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованої частини пенсії у визначеній позивачем конкретній сумі не підлягають задоволенню, оскільки суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, на який покладені таки повноваження.

Керуючись статтями 3,6,8,21,22,24,48,55,56,124,147,152. Конституції України (254к/96-ВР), ч.2 ст.51,52,55; ч.3ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» ст.ст. 9-11, 70, 159-163, 167, КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області та зобов'язання провести перерахунок і виплату недоплаченої частини пенсії за період з 01 січня 2011 року по 17 лютого 2012 року залишити без розгляду.

Визнати протиправною бездіяльність відповідача - Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови вчинити певні дії для своєчасного перерахунку пенсії позивачу з 18.02.2012 року відповідно до наказу Міністра Оборони України від 25.06.2011 року №355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року № 50», який виданий відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294.

Визнати протиправною бездіяльність другого відповідача - Одеського обласного військового комісаріату щодо відмови надати позивачу та до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців для перерахунку пенсії позивачу з 16.02.2012 року з урахуванням розміру щомісячної премії у складі грошового забезпечення відповідно до наказу Міністра Оборони України від 25.06.2011 року № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року №50», який виданий відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294.

Зобов'язати другого відповідача - Одеський обласний військовий комісаріат надати довідку позивачу та до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області встановленої постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 23.02.2008 р. форми (додаток № 2) про розмір грошового забезпечення відповідної позивачу категорії військовослужбовців, з урахуванням зміни розміру щомісячної премії, яка встановлена наказами Міністра Оборони України від 28.01.2011 року № 50 та від 25.06.2011 року № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року № 50», які видані відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2008 р № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу»- 55 та 90 відсотків посадового окладу у складі загального грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців з дати запровадження наказів Міністра оборони у Збройних Силах України.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вимог наказів Міністра Оборони України від 28.01.2011 року № 50 та від 25.06.2011 року № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року № 50», який виданий відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294, стосовно зміни розміру щомісячної премії до розміру 55 та 90 відсотків посадового окладу у складі загального грошового забезпечення відповідної позивачу категорії військовослужбовців з 18.02.2012 року, та зобов'язати виплатити заборговану частину пенсії з цієї дати з нарахуванням компенсації втрати частини доходів громадян.

В іншій частині позову - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Приморського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови суду, а особам, які були відсутні в судовому засіданні протягом 10 днів з дня отримання її копії..

Суддя Свячена Ю.Б.