Постанова від 11.09.2012 по справі 2а-26640/11

Дата 11.09.2012

Справа№ 2а-26640/11

Номер провадження: 2-а/1027/3682/2012

Cуддя доповідач:

Головуючий суддя: Кравченко .Л. М.

Справа № 2а/1027/3682/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.09.2012 р. суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Л.М.Кравченко, розглянувши у скороченому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Фастові та Фастівському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з даним позовом з тих підстав, що він є пенсіонером, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України і відповідно до ст. 51 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особа віднесена до категорії 4 у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком. На думку позивача відповідач не в повному обсязі нараховував та виплачував дану додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, тому звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог ст. 51 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проте відповідач відмовився зробити йому перерахунок пенсії відповідно до вказаної статті. Позивач вважає, що внаслідок невірного застосування положень ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, виплачується йому в значно меншому розмірі, що призводить до порушень його конституційних прав. Тому просить визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати зробити перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком.

Ухвалою судді від 18.06.2012 р. відкрито скорочене провадження у справі з 08.02.2011 р.

Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Суд, вивчивши матеріали справи, оцінивши викладені позивачем та відповідачем обставини, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Позовні вимоги позивача підтверджуються копією паспорта, копією пенсійного посвідчення, копією посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорії 4), відповіддю УПФ.

06.09.2012 року від Управління Пенсійного фонду України в м. Фастові та Фастівському районі Київської області надійшло письмове заперечення на даний позов, відповідно до якого відповідач позов не визнав повністю з тих підстав, що розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю був визначений спочатку Постановою КМУ № 1 від 03.01.2002 р., а потім Постановою КМУ № 530 від 28.05.2008 р. Відповідно до ст. 62 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосування цього Закону проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади України, місцевими органами виконавчої влади, всіма об'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності. Управління Пенсійного фонду в м. Фастів Київської області здійснює пенсійні доплати за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду джерел відповідно до конкретних напрямків витратної частини бюджету Пенсійного фонду України, який щорічно затверджується КМУ. Тому підстав для виплати додаткової пенсії в інших розмірах відсутні. Відповідно до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів встановлюється шестимісячний строк.

При прийнятті постанови суд керується: ст. 51, 67 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ч. 2 ст. 19, ст. 152 Конституції України, Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст. 99 КАС України.

Ст. 51 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції ЗУ від 06.06.1996 р. № 230/96-ВР передбачає, що особам, віднесеним до категорії 4, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком. Під час визначення розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком. Відповідно до ч. 1 ч. 28 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Слід звернути увагу на те, що за чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає. Також ч. 3 ст. 67 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Таким чином, позивачу додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю виплачується відповідачем не у повному обсязі і з порушенням діючих норм законодавства.

Що стосується періоду, за який позивачу слід зробити перерахунок та виплату, то Пунктом 7 частини I ЗУ N 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено пунктом 4. На виконання вказаного пункту Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року. Вказаною постановою встановлені розміри доплат та підвищень до пенсій. Враховуючи внесені зміни та виходячи з порядку застосування однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії, що не визнані неконституційними, перевагу слід надавати тій з них, що прийнята пізніше. Таким чином порушення прав позивача щодо заниження розміру доплати мало місце лише до набрання чинності Постановою КМУ № 745, оскільки до цього часу розміри доплат повинні були визначатись на підставі ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" також передбачено визначення порядку та розмірів вказаних доплат Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

При таких обставинах, позов слід задовольнити повністю, визнати незаконними дії відповідача щодо відмови у виплаті належної позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату позивачу недоотриманих сум додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 51 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком, що дорівнюють прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з врахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму та за вирахуванням виплаченого, починаючи з 08.02.2011 р. по 22.07.2011 р. включно.

Керуючись ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»ч. 2 ст. 19, ст. 152 Конституції України, ЗУ "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік», Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р., Постановою КМУ № 745 від 06.07.2011 року «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», Додатком N 1 до постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 р. N 106, постановою КМУ від 27.07.2011 р. № 803 «Про утворення територіальних органів Пенсійного фонду України», постановою Правління Пенсійного фонду України від 01.08.2011 р. № 21-2 «Про заходи щодо припинення діяльності деяких управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах», ст.ст. 6, 9-11, 19, 69, 71, 99, 158, 163, 183-2 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Фастів та Фастівському районі Київської області щодо відмови у виплаті належної ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Фастів та Фастівському районі Київської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоотриманих сум додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 51 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком, що дорівнюють прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з врахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму та за вирахуванням виплаченого, починаючи з 08.02.2011 р. по 22.07.2011 р. включно.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі, якщо постанову було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Л.М.Кравченко