Ухвала від 31.10.2006 по справі 31/317-06-9008А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

"31" жовтня 2006 р.

Справа № 31/317-06-9008А

За позовом прокурора м. Одеси в інтересах Одеської міської Ради до Управління архітектури та містобудування Одеської міської Ради

3-я особа на боці відповідача без самостійних вимог на предмет спору: ГТ «Одесаекспо» ТОВ

про визнання протиправними дій відповідача та визнання висновку не чинним і скасування висновку

Суддя Господарського суду

Одеської області Лєсогоров В.М.

Представники:

від прокуратури: Сінічкіна Л.І. -по довіреності

від позивача: Ворсуляк А.М. -по довіреності

від відповідача: Кравченко Ю.В. -по довіреності

від 3-ї особи: Гусаров О.Л. -по довіреності

СУТЬ СПОРУ: про визнання протиправними дій відповідача та визнання висновку не чинним і скасування висновку

Позивач подав позов на підставі норм КАС України (адміністративного судочинства).

З оскарженого висновку № 1096/05 від 10.09.2005 року убачається, що цей висновок носить технічний характер щодо узгодження для розгляду у встановленому порядку питання про ввід в експлуатацію об'єкта нерухомості.

Відповідно до ст. 3 КАС України - у цьому Кодексі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. 17 КАС України -Компетенція адміністративних судів поширюється на: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Викладене свідчить про те, що в порядку адміністративного судочинства підлягають розгляду публічно -правові спори ознаками яких є участь у спорі суб'єкта владних повноважень який виконував надані йому владні функцій і виникнення в зв'язку із цим між сторонами адміністративно -правових відносин. Адміністративно -правові відносини це відповідно відносини в межах яких орган влади тим чи іншим шляхом в межах наданих йому повноважень керує поведінкою інших суб'єктів права або здійснює державний контроль за виконанням іншими суб'єктами права певних правил які встановлені законодавством і які інші суб'єкти права зобов'язані виконувати незалежно від власного волевиявлення.

Відповідно до листа Верховного суду України від 26.12.2005 року № 3.2.-2005 - Визначення поняття "справа адміністративної юрисдикції" наведено у статті 3 КАС України, під якою розуміється переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією з сторін є суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Тобто, справою адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами суспільства стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта. У випадку, якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює вказані владні управлінські функції щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, не повинен вирішуватись адміністративним судом. Виходячи з вищезазначеного критерію, можна виокремити певні категорії справ, розгляд яких відповідно до статей 1, 4, 17 КАС України має здійснюватись у порядку адміністративного судочинства: а) спори осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у яких такий суб'єкт своїми владними рішеннями чи діями зобов'язує цих осіб вчиняти певні дії, утримуватись від вчинення певних дій, нести відповідальність. При цьому особи згідно з нормами чинного законодавства України зобов'язані виконувати такі владні рішення чи вимоги суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до Положення «Про Управління архітектури та містобудування Одеської міської Ради» -управління є виконавчим органом Одеської міської Ради компетенцію якого складають повноваження виконавчого комітету Ради у сфері архітектури та містобудування.

Таким чином відповідач в розумінні КАС України є суб'єктом владних повноважень.

Оскаржений висновок № 1096/05 від 10.09.2005 року як свідчить його зміст в розумінні КАС України не є рішенням суб'єкта владних повноважень оскільки в ньому не містяться владні рішення обов'язкові до виконання щодо керування поведінкою будь -яких осіб. З згаданого висновку убачається, що він носить господарський характер щодо узгодження для розгляду у встановленому порядку питання про ввід в експлуатацію об'єкта нерухомості.

Відповідно вказаний висновок не створює відносин публічно -правового характеру а створює відносини господарські (цивільно -правові).

Відповідно дії щодо видачі оскарженого висновку також не створюють публічно -правові відносини а створюють господарські (цивільно -правові) відносини.

В даному випадку учасником спірних правовідносин є суб'єкт владних повноважень, однак спірні правовідносини мають не публічно -правовий а господарський (цивільно -правовий) характер.

Викладене свідчить, що спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до ст. 157 КАС України - суд закриває провадження у справі: 1) якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

На підставі викладеного слід закрити провадження у справі оскільки справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Слід роз'яснити позивачу, що він не позбавлений права звернутися до господарського суду з аналогічним позовом в порядку господарського судочинства (ГПК України).

У випадку якщо учасником судового процесу має бути посадова особа яка прийняла оскаржений висновок справа підлягає розгляду в місцевому загальному суді в порядку цивільного судочинства (ЦПК України).

Керуючись п. 1 ст. 157 КАС України, суд,

УХВАЛИВ :

Провадження у справі -закрити.

Роз'яснити позивачу, що повторне звернення з тією самою позовною заявою не допускається.

Ухвала може бути оскаржена в порядку ст.186 КАС України.

Ухвала набирає законної сили у порядку ст. 254 КАС України.

Суддя Лєсогоров В.М.