Ухвала від 28.08.2012 по справі 2а-3245/12/2670

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-3245/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Шарпакова В.В.

Суддя-доповідач: Романчук О.М

УХВАЛА

Іменем України

"28" серпня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого-судді: Романчук О.М.,

Суддів: Глущенко Я.Б.,

Шелест С.Б.,

при секретарі: Воронець Н.В.,

розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства «Київська міська лікарня ветеринарної медицини»на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 квітня 2012 року у справі за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції України в місті Києві до Комунального підприємства «Київська міська лікарня ветеринарної медицини»про стягнення коштів в сумі 70272,04 гривень, -

ВСТАНОВИВ:

Державна фінансова інспекція України в місті Києві звернулися до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовом до Комунального підприємства «Київська міська лікарня ветеринарної медицини»про стягнення коштів в сумі 70272,04 гривень.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 квітня 2012 року адміністративний позов задоволено повністю.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач по справі подали апеляційну скаргу, в якій просили скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 квітня 2012 року та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явилися у судове засідання, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до п. 1.2.5.1. плану контрольно-ревізійної роботи КРУ в м. Києві на ІV квартал 2011 року та на підставі направлення на проведення ревізії від 14 жовтня 2011 року № 2838 службовими особами Контрольно-ревізійного управління в місті Києві було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності комунального підприємства «Київська міська лікарня ветеринарної медицини»за період з 01 липня 2009 року по завершений звітний період 2011 року, про що складено акт від 14.11.2011 року № 10-30/1773.

Ревізією своєчасності та повноти сплати відрахувань частки прибутку до бюджету м. Києва встановлено порушення відповідачем частини першої статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», пунктів 2, 3 рішенням Київської міської ради «Про затвердження диференційованих нормативів порядку нарахування та сплати відрахувань частки прибутку, яка підлягає зарахуванню до бюджету міста Києва підприємствами, організаціями та установами, що належать до комунальної власності міста Києва»від 19 липня 2005 року № 821/3396, а саме: підприємством нарахування та перерахування до бюджету частки прибутку здійснювалось з порушенням термінів сплати та не у повному обсязі, що призвело до недоотримання бюджетом м. Києва частини прибутку (доходу) в загальній сумі 19 100,00 гривень.

Також, ревізією повноти нарахування та перерахування необхідної частки отриманих відповідачем надходжень до бюджету встановлено порушення підприємством вимог пункту 38 рішення сесії Київської міської ради від 06 березня 2009 року № 124/1179 «Про бюджет міста Києва на 2009 рік», пункту 33.1 рішення сесії Київської міської ради від 14 травня 2010 року № 793/4231 «Про бюджет міста Києва на 2010 рік», пункту 22.1 рішення сесії Київської міської ради від 30 грудня 2010 року № 573/5385 «Про бюджет міста Києва на 2011 рік», а саме КП «Київська міська лікарня ветеринарної медицини»нараховано та перераховано до бюджету м. Києва кошти за період з 01 липня 2009 року по 01 жовтня 2011 року на загальну суму 63179,97 грн. при необхідному - 114352,01 грн., внаслідок чого бюджетом м. Києва недоотримані кошти у сумі 51172,04 грн., що призвело до матеріальної шкоди (збитків) бюджету м. Києва на відповідну суму.

За результатами проведеної планової ревізії фінансово-господарської діяльності комунального підприємства «Київська міська лікарня ветеринарної медицини»Державною фінансовою інспекцією в місті Києві на адресу підприємства було направлено лист-вимогу від 25 листопада 2011 року № 26-10-14-14/13013 «Про усунення порушень», якою відповідача зобов'язано: відобразити в обліку заборгованість перед бюджетом та перерахувати кошти в сумі 51172,04 грн. недоотримані від орендної плати за період з 13.08.2009 р. по 30.09.2011 р. до бюджету м. Києва; відобразити в обліку заборгованість перед бюджетом в сумі 19100,00 грн. та перерахувати відповідну суму частини прибутку (доходу) за період з 01.07.2009 р. по 01.10.2011 р. до бюджету м. Києва.

Проте, заходів щодо виконання вищезазначеного листа-вимоги КП «Київська міська лікарня ветеринарної медицини»вжито не було.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі Конституції України та законів України.

Статус державної контрольно-ревізійної служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»від 26.01.1993 р. № 2939-XII (далі Закон № 2939-XII).

Частиною 1 ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» передбачено, що головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Підконтрольними установами у розумінні наведеної норми є міністерства та інші органи виконавчої влади, державні фонди, бюджетні установи і суб'єкти господарювання державного сектору економіки, підприємства й організації, які отримують кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують державне чи комунальне майно.

Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.

Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Як вже зазначалося вище, службовими особами Контрольно-ревізійного управління в місті Києві було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності комунального підприємства «Київська міська лікарня ветеринарної медицини»за період з 01 липня 2009 року по завершений звітний період 2011 року, за результатами проведеної якої листом-вимогою від 25 листопада 2011 року № 26-10-14-14/13013 «Про усунення порушень»підприємство зобов'язано: відобразити в обліку заборгованість перед бюджетом та перерахувати кошти в сумі 51172,04 грн. недоотримані від орендної плати за період з 13.08.2009 р. по 30.09.2011 р. до бюджету м. Києва; відобразити в обліку заборгованість перед бюджетом в сумі 19100,00 грн. та перерахувати відповідну суму частини прибутку (доходу) за період з 01.07.2009 р. по 01.10.2011 р. до бюджету м. Києва.

Ревізію повноти нарахування та перерахування необхідної частки отриманих відповідачем надходжень до бюджету проведено методом порівняння рахунків - фактур, банківських документів, даних бухгалтерського обліку та записів Головної книги по субрахунках № 377 -«Розрахунки з іншими дебіторами»та № 642 «Розрахунки за обов'язковими платежами».

Так, Комунальним підприємством «Київська міська лікарня ветеринарної медицини»нараховано та перераховано до бюджету м. Києва кошти за період з 01 липня 2009 року по 01 жовтня 2011 року на загальну суму 63179,97 грн., при необхідному - 114352,01 грн., внаслідок чого бюджетом м. Києва недоотримано коштів у сумі 51172,04 грн., що призвело до матеріальної шкоди (збитків) бюджету м. Києва на відповідну суму.

Матеріали справи свідчать, що недоотримання бюджетом міста коштів виникло, зокрема, через невірне застосування вимог пункту 38 рішення сесії Київської міської ради від 06 березня 2009 року № 124/1179 «Про бюджет міста Києва на 2009 рік», пункту 33.1 рішення сесії Київської міської ради від 14 травня 2010 року № 793/4231 «Про бюджет міста Києва на 2010 рік», пункту 22.1 рішення сесії Київської міської ради від 30 грудня 2010 року № 573/5385 «Про бюджет міста Києва на 2011 рік», згідно яких, 50 відсотків суми надходжень від оренди нерухомого майна комунальної власності територіальної громади міста Києва зараховуються до загального фонду міського бюджету міста Києва.

Так, 13 серпня 2009 року між Комунальним підприємством «Київська міська лікарня ветеринарної медицини»та Суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_3 укладено попередній договір № 1/13-08 про передачу майна комунальної власності територіальної громади м. Києва, а саме: передача в оренду нерухомого майна (відокремлене приміщення гаражу по АДРЕСА_1, загальною площею 131,9 кв.м.).

Судом першої інстанції встановлено, що за умовами розділу 3 Договору орендна плата за місяць становть 9233,00 грн. Додатково до орендної плати нараховується ПДВ. Окрім того, розмір орендної плати щомісячно визначається з урахуванням індексу інфляції за поточний місяць.

Проте, відповідач вважає, що вимога щодо зарахування до загального фонду міського бюджету міста Києва 50 відсотків суми надходжень від оренди нерухомого майна комунальної власності територіальної громади міста Києва не поширюється на кошти отримані від надання майна в оренду при встановленні вартості такої послуги в межах витрат на утримання об'єкту, переданого в користування, розрахунок якої здійснюється на підставі Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади міста Києва, що у даному випадку становить 70,00 гривень за 1 кв.м.

Разом із тим, судом першої інстанції було встановлено, що відокремлене приміщення гаражу по АДРЕСА_1, загальною площею 131,9 кв.м. було передано для розміщення мийки для автомобілів.

При цьому, п. 23 Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади міста Києва, затвердженої рішенням Київської міської ради від 28.09.2006 року № 34/91, не передбачено розмір орендної ставки за користування майном при використанні приміщень для надання послуг автосервісу.

Таким чином, бюджетом міста недоотримано кошти від орендної плати за користування майном територіальної громади міста Києва.

Відповідно до пункту 2.3. Порядку нарахування та сплати відрахувань частки прибутку, яка підлягає зарахуванню до бюджету м. Києва підприємствами, організаціями та установами, що належать до комунальної власності м. Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради від 19 липня 2005 року № 821/3396 (далі - Порядок № 821/3396), нарахування зобов'язань з відрахувань частки прибутку підприємства здійснюються за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності, згідно з встановленим нормативом, але не менше за суму відрахувань, передбачену на відповідний квартал затверджений у встановленому порядку річним фінансовим планом.

Згідно фінансового плану комунального підприємства «Київська міська лікарня ветеринарної медицини»на 2010 рік в IV кварталі 2010 року заплановано розмір отримання чистого прибутку від господарської діяльності в сумі 45,7 тис. грн., та відповідно відрахування частини прибутку до бюджету м. Києва в сумі 22,8 тис. гривень.

Проте, як вбачається з матеріалів справи, фактично підприємством за IV квартал 2010 року отримано чистого прибутку від господарської діяльності в сумі 7,1 тис. та відраховано частину прибутку до бюджету м. Києва в сумі 3,7 тис. грн., при тому, що фінансовим планом за IV квартал 2010 року плановий показник отримання чистого прибутку складав 45,7 тис. грн., плановий показник відрахування частини прибутку до бюджету м. Києва складав 22,8 тис грн., тобто, підприємством відрахування частини прибутку до бюджету було проведено у меншому розмірі ніж передбачено фінансовим планом, у зв'язку з чим бюджетом м. Києва недоотримані кошти у сумі 19100,00 гривень.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що позивачем правомірно зобов'язано відповідача усунути виявлені порушення.

Частиною другою ст. 15 Закону України «Про контрольно-ревізійну службу в Україні»встановлено, що законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Разом з тим, відповідачем в добровільному порядку не була виконана законна вимога позивача від 25 листопада 2011 року за № 26-10-14-14/13013 про усунення порушень, виявлених ревізією.

Між тим, орган державної контрольно-ревізійної служби, як суб'єкт владних повноважень, наділений правом звертатися до суду для захисту охоронюваного законом інтересу держави.

Так, згідно з п. 10 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», контрольно-ревізійним управлінням у Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право, зокрема, звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 КАС України).

При цьому, доводи, викладені заявником в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду першої інстанції та не знайшли свого належного підтвердження в суді апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 159 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Таким чином, судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, в зв'язку з чим, суд апеляційної інстанції, у відповідності до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Київська міська лікарня ветеринарної медицини»залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 квітня 2012 року -без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлено: 31 серпня 2012 року.

Головуючий суддя Романчук О.М

Судді: Глущенко Я.Б.

Шелест С.Б.