Кіровоградської області
"06" вересня 2012 р.Справа № 5013/315/12
Господарський суд Кіровоградської області в складі головуючого судді Шевчук О.Б., суддів Болгар Н.В. та Тимошевської В.В., розглянув у відкритому судовому засіданні справу №5013/315/12
за позовом: прокурора м. Кіровограда в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Державна інспекція сільського господарства в Кіровоградській області, м. Кіровоград, вул. Кірова, 36А
до відповідачів:
1) приватного підприємства "Консоль-2007" (надалі - ПП "Консоль-2007"), м. Кіровоград, вул. Єгорова, 56, кв. 74
2) Кіровоградської міської ради, м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 41
3)Управління Держкомзему у місті Кіровограді Кіровоградської області, м. Кіровоград, вул. Тімірязєва, 68
про визнання незаконними та скасування рішень, визнання недійсним договору оренди, скасування державної реєстрації договору оренди,
Представники сторін:
від позивача - участі не брав;
від відповідача 1 - Міхальова В.В., довіреність №1 від 20.06.2012р.;
від відповідача 2 - участі не брав;
від відповідача 3 - Ляшенко О.В., довіреність б/н від 03.05.2012р.;
у судовому засіданні брав участь помічник прокурора м. Кіровограда Петров Т.І. (посвідчення №36).
Прокурор м. Кіровограда в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Державна інспекція сільського господарства в Кіровоградській області, звернувся до господарського суду з позовною заявою про: визнання незаконним та скасування пункту 8.105 рішення Кіровоградської міської ради №405 від 28.12.2007р. "Про розгляд звернень юридичних та фізичних осіб з питань регулювання земельних відносин"; визнання незаконним та скасування рішення Кіровоградської міської ради №2537 від 15.09.2009р. "Про передачу в оренду земельної ділянки по вулиці Луначарського (біля будинку №46-а)"; визнання недійсним договору оренди землі №263 від 03.11.2010р., укладеного між Кіровоградською міською радою та приватним підприємством "Консоль-2007" та скасування державної реєстрації цього договору.
Обгрунтовуючи свої вимоги, прокурор послався на недотримання відповідачами вимог чинного законодавства при винесенні спірних рішень та укладенні спірного договору оренди землі.
ПП "Консоль-2007" позов не визнало. В своїх запереченнях відповідач 1 зазначив, зокрема, про те, що набуття ним права оренди на земельну ділянку в м. Кіровограді по вулиці Луначарського (біля будинку №46-а) здійснено у відповідності до вимог чинного законодавства. Крім того, на думку ПП "Консоль-2007", прокурором не зазначено в чому полягає необхідність захисту інтересів держави саме в особі Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області. Поряд з цим, відповідачем 1 подано заяву про застосування позовної давності до частини позовних вимог, а саме в частині визнання незаконним та скасування пункту 8.105. рішення Кіровоградської міської ради №405 від 28.12.2007р. "Про розгляд звернень юридичних та фізичних осіб з питань регулювання земельних відносин".
Кіровоградська міська рада відзив на позов не надала, позовні вимоги не заперечила.
Управління Держкомзему у місті Кіровограді Кіровоградської області позов не визнало, вважає твердження прокурора про порушення державним реєстратором управління Держкомзему у місті Кіровограді вимог Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" таким, що не відповідає дійсності. Відповідачем 3 подано клопотання про припинення провадження у даній справі в частині вимог до управління Держкомзему в м. Кіровограді стосовно скасування державної реєстрації спірного договору, оскільки, на думку відповідача 3, вимоги щодо скасування державної реєстрації договору оренди землі підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
28.12.2007р. на пленарному засіданні Кіровоградської міської ради прийнято рішення №405 "Про розгляд звернень юридичних та фізичних осіб з питань регулювання земельних відносин" (надалі - рішення №405, т.1, а.с.28-29).
Пунктом 8.105. цього рішення надано згоду приватному підприємству "Консоль-2007а" на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 25 років площею 0,007 га одно- та двоповерхової житлової забудови по вулиці Луначарського (біля будинку №46-а) під розміщення будівлі адміністративно-комерційного призначення за рахунок земель житлової та громадської забудови, що перебувають в запасі.
15 вересня 2009р. на пленарному засіданні Кіровоградської міської ради прийнято рішення №2537 "Про передачу в оренду земельної ділянки по вулиці Луначарського (біля будинку №46-а)" (надалі - рішення №2537, т.1, а.с. 30). Відповідно до пунктів 1-3 цього рішення Кіровоградська міська рада вирішила: затвердити приватному підприємству "Консоль-2007" проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вулиці Луначарського (біля будинку №46-а) в оренду строком на 49 років під розміщення будівлі адміністративно-комерційного призначення загальною площею 71,50 кв.м. та акт визначення розміру збитків для відшкодування власникам землі та землекористувачам, пов"язаних із вилученням земельної ділянки; передати приватному підприємству "Консоль-2007" в оренду земельну ділянку по вулиці Луначарського (біля будинку №46-а) строком на 49 років загальною площею 71,50 кв.м. (в тому числі по угіддях: 71,50 кв.м. - землі, які використовуються в комерційних цілях) під розміщення будівлі адміністративно - комерційного призначення за рахунок земель житлової та громадської забудови; укласти договір оренди земельної ділянки протягом 6 місяців з дати прийняття рішення. У разі неукладення договору в зазначений термін дане рішення втрачає силу.
03.11.2010 р. між Кіровоградською міською радою та приватним підприємством "Консоль -2007" укладено договір оренди землі №263 (надалі - договір №263, т.1, а.с. 79-88).
За умовами п. 1 цього договору орендодавець (Кіровоградська міська рада) на підставі рішення Кіровоградської міської ради від 15.09.2009р. №2537 "Про передачу ПП "Консоль-2007" в оренду земельної ділянки по вулиці В'ячеслава Чорновола (біля будинку №46-а)" надає, а орендар (ПП "Консоль-2007") приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення будівлі адміністративно-комерційного призначення, яка знаходиться по вулиці В'ячеслава Чорновола (біля будинку №46-а) в м. Кіровограді. Земельна ділянка виділена в натурі (на місцевості) у встановленому законом порядку.
Згідно умов пунктів 2-5 договору №263 в оренду передається земельна ділянка площею 71,50 кв.м. земель, які використовуються в комерційних цілях. На земельній ділянці не розміщенні об'єкти нерухомого майна та інші об'єкти інфраструктури. Земельна ділянка передається в оренду без об'єктів нерухомого майна та інших об'єктів інфраструктури. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації від 20.10.2010р. №1482-1, від 23.07.2010р. №991-1 становить до введення об'єкта в експлуатацію - 20570,45 грн., після введення об'єкта в експлуатацію - 102852,98 грн.; договір укладено на строк 49 років, договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації; орендна плата вноситься орендатором у грошовій формі та розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки до введення об'єкта в експлуатацію, що складає 51,43 грн. на місяць та 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки після введення об'єкта в експлуатацію, що складає 257,13 грн. на місяць; земельна ділянка передається в оренду для несільськогосподарського використання. Цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови.
Договір оренди землі №263 від 03.11.2010 року зареєстрований в Управлінні Держкомзему у м. Кіровограді Кіровоградської області, про що вчинено запис за №351010004000103 від 15 квітня 2011р.
За висновком прокурора м. Кіровограда спірний пункт 8.105. рішення №405 прийнято з порушенням пунктів 60, 62, 64, 65, 102 Регламенту Кіровоградської міської ради п'ятого скликання, затвердженого рішенням Кіровоградської міської ради №1 від 16.05.2006 р. Крім того, прокурор вважає, що пункт 8.105. рішення Кіровоградської міської ради №405 від 28.12.2007 року "Про розгляд звернень юридичних та фізичних осіб з питань регулювання земельних відносин" та рішення Кіровоградської міської ради №2537 від 15 вересня 2009р. "Про передачу в оренду земельної ділянки по вулиці Луначарського (біля будинку №46-а)", не відповідають вимогам чинного законодавства, оскільки їх прийнято з порушенням ст. 123, ст. 124 Земельного кодексу України, ст. 35 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації", а відтак вони є незаконними та підлягають скасуванню.
Обґрунтовуючи свої доводи в частині визнання недійсним спірного договору оренди, прокурор, зокрема, посилається на те, що оскільки пункт 8.105 рішення №405 та рішення №2537 є незаконними і підлягають скасуванню, є всі підстави і для визнання недійсним договору № 263. Окрім того, пунктом 3 рішення №2537 передбачалось укладення договору оренди земельної ділянки протягом 6 місяців з дати прийняття рішення. Станом на 03 листопада 2010р., тобто на час укладення договору оренди №263 між Кіровоградською міською радою та приватним підприємством "Консоль -2007" вищевказане рішення втратило чинність, а тому договір №263 укладений з порушенням вимог частини 2 статті 16 Закону України "Про оренду землі".
Обґрунтовуючи позов в частині скасування державної реєстрації договору №263, прокурор, зокрема, послався на те, що реєстратор здійснив реєстрацію спірного договору на підставі рішення №2537, яке втратило силу на момент підписання сторонами договору; спірному договору оренди не надав належної оцінки на предмет наявності в ньому усіх істотних умов та його невід'ємних частин. За висновком прокурора, реєструючи спірний договір, Управління Держкомзему у м. Кіровограді Кіровоградської області порушило вимоги статей 9, 15, 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав та нерухоме майно та їх обтяжень", а саме: управлінням не встановлено факту наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав за невідповідністю заявленого права на оренду землі і поданих документів вимогам законодавства. Відповідно до пункту 9 Порядку державної реєстрації договорів оренди землі відсутність у договорі оренди однієї із істотних умов, передбачених пунктом 8, порушення вимог статей 4, 5, 6, 7, 13, 15 Закону України "Про оренду землі" є підставою не тільки для визнання договору недійсним відповідно до законів України, але для відмови у державній реєстрації договору оренди.
При вирішенні даного спору, господарський суд враховує наступне.
Відповідно до статті 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Згідно пункту 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування", акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Статтею 203 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до частини 1 статті 215 зазначеного Кодексу підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Частиною 3 статті 215 Цивільного кодексу України передбачено, що оспорюваний правочин може бути визнаний недійсним в судовому порядку за позовом однієї із сторін цього правочину або іншої заінтересованої особи, що заперечують його дійсність на підставах, встановлених законом.
З позовами про визнання недійсними правочинів щодо земельних ділянок мають право звертатися сторони цих правочинів (договорів), а також інші зацікавлені особи.
При цьому, статтею 15 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно з пунктом 2 статті 20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів.
Порядок захисту прав суб'єктів господарювання та споживачів визначається Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими законами.
За приписами статей 1 та 2 Господарського процесуального кодексу України звертаючись з позовами до господарських судів, підприємства, установи, організації реалізують надане їм право захищати в судовому порядку свої порушені або оспорюванні права та охоронювані законом інтереси у спосіб, передбачений, зокрема, статтею 16 Цивільного кодексу України.
Відповідно до частини 1 статті 188 Земельного кодексу України державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснюється відповідно до закону.
Законом, яким передбачені правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, є Закон України "Про державний контроль за використанням та охороною земель".
Органи, які здійснюють контроль за використанням та охороною земель, дотриманням законодавства про охорону земель, визначенні статтею 5 Закону.
За загальним правилом, встановленим частиною другою статті 1 Господарського процесуального кодексу України, державні органи мають право звертатися до господарського суду у випадках, передбачених законодавчими актами України. Це правило повною мірою стосується й звернень до господарського суду державних органів з питань, пов'язаних із здійсненням державного контролю за використанням та охороною земель.
З огляду на приписи зазначеної норми Господарського процесуального кодексу України, у разі звернення державного органу з відповідним позовом необхідним є з'ясування наявності у нього передбаченого законом, а не підзаконним нормативно-правовим актом, повноваження саме на подання до суду такого позову.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про прокуратуру" прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, органами державного і господарського управління та контролю, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими Радами, їх виконавчими органами, військовими частинами, політичними партіями, громадськими організаціями, масовими рухами, підприємствами, установами і організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, посадовими особами та громадянами здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами.
При здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб (ст. 20 Закону України "Про прокуратуру").
Так, в обґрунтування звернення до суду з даним позовом в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства у Кіровоградській області прокурором зазначено, що відповідно до Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України № N459/2011 від 13.04.2011 р., Держсільгоспінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.2011 року. №1300 утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної інспекції сільського господарства за переліком згідно з додатком. Відповідно до додатку до постанови утворено Державну сільськогосподарську інспекцію у Кіровоградській області, яка відповідно до, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23.12.2011 № 770 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 січня 2012 р. за № 34/20347, Положення про державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, здійснює державний нагляд (контроль), зокрема, за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
В силу вимог ч. 1 ст. 5 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Відповідно до, затвердженого Указом Президента України № N459/2011 від 13.04.2011 р., Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, таким органом є Державна інспекція сільського господарства України.
Повноваження центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі визначені статтею 6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель".
До повноважень цього органу належить, зокрема, внесення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотань щодо: приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель; обмеження або зупинення освоєння земельних ділянок у разі розробки корисних копалин, у тому числі торфу, проведення геологорозвідувальних, пошукових та інших робіт з порушенням вимог земельного законодавства України; припинення будівництва та експлуатації об'єктів у разі порушення вимог земельного законодавства України до повного усунення виявлених порушень і ліквідації їх наслідків; припинення права користування земельною ділянкою відповідно до закону (п."б" ст. 6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель").
Вищезгаданим Законом визначене вичерпне коло заходів, які вправі вживати Державна інспекція сільського господарства України, здійснюючи державний контроль. Це насамперед випливає з положень ч. 4 ст. 9 цього Закону, за якою державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок; розгляду звернень юридичних і фізичних осіб; участі у роботі комісій при прийнятті в експлуатацію меліоративних систем і рекультивованих земель, захисних лісонасаджень, протиерозійних гідротехнічних споруд та інших об'єктів, які споруджуються з метою підвищення родючості ґрунтів та забезпечення охорони земель; розгляду документації із землеустрою, пов'язаної з використанням та охороною земель; проведення моніторингу ґрунтів та агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення.
При цьому згідно абз. 8 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: звертатися до органів прокуратури з клопотанням про подання позову до суду щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.
Таким чином, вищевказаною нормою передбачені конкретні підстави для звернення прокуратури до суду в інтересах Державної інспекції сільського господарства України.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки ні Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", ні будь-яким іншим Законом не передбачено право Державної інспекції сільського господарства, в межах здійснення державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності, на звернення до суду з позовами про визнання незаконними (недійсними) рішень органів місцевого самоврядування, про визнання недійсними договорів оренди землі та скасування державної реєстрації таких договорів, прокурором безпідставно заявлено позов в інтересах цього органу.
При цьому, господарський суд враховує позицію Вищого господарського суду України, викладену в інформаційному листі №01-06/805/2012 від 11.06.2012 р. "Про деякі питання практики розгляду справ зі спорів, пов"язаних із здійсненням державного контролю за використанням земель".
Оскільки Державну інспекцію сільського господарства в Кіровоградській області не уповноважено здійснювати функції держави в спірних правовідносинах шляхом подання відповідного позову, не доведено факту порушення прав такого органу, в задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.
Керуючись ст. 33, 34, 43, 44, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Копію рішення направити позивачу за адресою: м. Кіровоград, вул. Кірова, 36А та відповідачу 2 за адресою: м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 41.
Повне рішення складено 07.09.2012 р.
Головуючий суддя О.Б. Шевчук
Суддя Н.В. Болгар
Суддя В.В. Тимошевська