"03" вересня 2012 р. Справа № 5004/303/11
За скаргою Державного комунального підприємства "Луцьктепло", м. Луцьк
на дії відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Волинській області
По справі № 5004/303/11
за позовом Прокурора міста Луцька в інтересах держави Міністерства палива та енергетики Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України дочірня компанія "Газ України" в особі Волинської філії дочірньої компанії "Газ Ураїни" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", м. Луцьк
до відповідача державного комунального підприємства "Луцьктепло", м. Луцьк
про стягнення 4 398 830,46грн.
Суддя Слободян П.Р.
За участю представників сторін:
від скаржника: Запотоцька Т.М. -представник (довіреність від 27.12.2011 року №7739/08)
від УДВС ГУЮ у Волинській області: Самчук О.П. -старший державний виконавець (довіреність від 13.07.2012 року №04/2370)
від ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України": н/з
СУТЬ СПОРУ: державне комунальне підприємство "Луцьктепло" у скарзі від 05.07.2012 року №3791/08 просить скасувати постанови ВДВС Головного управління юстиції у Волинській області:
- про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 434 590грн. 40 коп. від 26.06.2012 року;
- про стягнення з боржника витрат на проведення виконавчих дій в сумі 43 грн. 39 коп. від 26.06.2012 року;
- про закінчення виконавчого провадження від 26.06.2012 року в частині виділення в окреме провадження постанови про стягнення виконавчого збору (п. 2 постанови).
Підставами скасування вищевказаних постанов скаржник зазначає, зокрема, неможливість стягнення з нього коштів у зв'язку з включенням ДКП "Луцьктепло" до переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу". згідно наказу Міністерства палива та енергетики України №568 від 10.11.2005 року, про що державного виконавця було повідомлено листом №6702/08 від 10.11.2011р. про зупинення виконавчого провадження №2898839
Постановою від 17.11.2011р. виконавче провадження з примусового виконання наказу господарського суду Волинської області №5004/303/11-1, виданого 26.04.2011р. про стягнення з ДКП "Луцьктепло на користь ДК "Газ України" НАК "нафтогаз України" 4 292 266, 62грн. заборгованості, 3 965,13грн. пені, 7 759, 55 грн. річних та 42 912,67грн. інфляційних заборгованості зупинено до закінчення терміну дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу.
В період зупинення виконавчого провадження ДКП "Луцьктепло" заборгованість, згідно з наказом господарсього суду №5004/303/11-1, була погашена повністю, про що стягувачем було повідомлено Відділ примусового виконання рішень і що стало підставою для закінчення виконавчого провадження.
До винесення постанови про зупинення виконавчого провадження Постанови про стягнення виконавчого збору не виносилося. І лише в день закінчення виконавчого провадження 26.06.2012р. було винесено Постанову про стягнення з боржника виконавчого збору у розмірі 434 590,40грн. Представник Боржника в судовому засіданні просить суд визнати дії Відділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Волинській області по винесенню спірних постанов такими, що суперечать вимогам закону та скасувати спірні постанови.
Представник ВДВС в судовому засіданні просив оскаржувані постанови залишити в силі.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, господарський суд
Рішенням господарського суду Волинської області від 12.04.2011 року у справі № 5004/303/11 постановлено, зокрема, стягнути з державного комунального підприємства "Луцьктепло" (м. Луцьк, вул. Гулака-Артемовського, 20, код ЄДРПОУ 30391925) на користь Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1, код ЄДРПОУ 31301827) 4 291 266,62грн. основного боргу, 3 965,13грн. пені, 7 759,55грн. річних, 42 912,67грн. інфляції.
На виконання рішення суду видано наказ № 5004/303/11-1 від 26.04.2011 року.
Рішення від 12.04.2011 року №5004/303/11 набрало законної сили і є обов'язковим до виконання згідно ст. 4-5 ГПК України, ч.5 ст. 124 Конституції України.
Відповідно до ст. 115 ГПК України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Згідно ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ст. 1 цього Закону виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
У відповідності до ч. 2 ст. 25 Закону України „Про виконавче провадження" державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова. У відповідності до ч. 5 даної статті копія постанови про відкриття виконавчого провадження не пізніше наступного дня надсилається стягувачу, боржнику та органу, який видав виконавчий документ.
Постановою ВДВС Головного управління юстиції у Волинській області від 29.09.2011 року відкрито виконавче провадження з виконання наказу №5004/303/11-1, встановлено строк для добровільного виконання наказу -до 06.10.2011 року.
Відповідно до ст. 35 ЗУ "Про виконавче провадження" (в редакції 2011 року) у разі несвоєчасного одержання сторонами документів виконавчого провадження, внаслідок чого вони були позбавлені можливості скористатися правами, наданими їм цим Законом, державний виконавець може відкласти виконавчі дії за заявою стягувача чи боржника або з власної ініціативи.
Постанова ВДВС Головного управління юстиції у Волинській області від 29.09.2011 року про відкриття виконавчого провадження отримана боржником 10.11.2011 року, про що ВДВС Головного управління юстиції у Волинській області повідомлено листом від 10.11.2011 року №6702/08 (а. с. 64 ). Крім того, в листі зазначені підстави обов'язкового зупинення виконавчого провадження - внесення боржника до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до ЗУ "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Як встановлено матеріалами справи, згідно виписки з реєстру підприємств паливно -енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" від 24.05.2012 року №303/373, ДКП "Луцьктепло" внесено до реєстру вказаних підприємств з 10.11.2005 року.
Відповідно до п.15 ч. 1 ст. 37 ЗУ „Про виконавче провадження" (в редакції 2011 року)на строк участі такого підприємства у процедурі погашення заборгованості, виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню.
У відповідності до ч. 1 ст. 39 ЗУ "Про виконавче провадження" (в редакції 2011 року) державний виконавець виносить вмотивовану постанову про зупинення виконавчого провадження з підстав, передбачених у статтях 37 і 38 цього Закону, яка затверджується начальником або заступником начальника відділу, якому підпорядкований державний виконавець. Постанову про зупинення виконавчого провадження з підстав, передбачених статтею 37 цього Закону, державний виконавець виносить не пізніше наступного дня, коли йому стало відомо про такі обставини. Копія постанови надсилається сторонам у 3-денний строк.
Державним виконавцем Максимцем Г.Г. 17.11.2011 року за заявою боржника винесено постанову про зупинення виконавчого провадження ВП №28983839 по примусовому виконанню наказу господарського суду Волинської області №5004/303/11-1 від 26.04.2011 року.
26.06.2012 року за заявою стягувача №31/10-3938 про те, що заборгованість згідно виконавчого документу погашена державним виконавцем ВДВС Головного управління юстиції у Волинській області Турчинським В. Є. винесено постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №28983839 за наказом господарського суду Волинської області № 5004/303/11-1 від 26.04.2011 року на підставі п. 8 ч. 1 ст. 49 Закону України "Про виконавче провадження" відповідно до якого виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Проте, закінчення виконавчого провадження фактично відбулося на підставі п. 14 ч. 1 ст. 49 ЗУ "Про виконавче провадження", тобто в зв'язку з списанням заборгованості згідно із Законом України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію", а не фактичним виконанням в повному обсязі, як зазначено державним виконавцем у постанові від 26.06.2012 року.
Згідно ч. ч. 1, 7 ст. 28 ЗУ "Про виконавче провадження" (в новій редакції), зазначено, що у разі невиконання боржником рішення майнового характеру у строк, встановлений частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного його виконання, постановою державного виконавця з боржника стягується виконавчий збір у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає стягненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом. У зазначених розмірах виконавчий збір стягується з боржника також у разі повернення виконавчого документа без виконання за письмовою заявою стягувача та у разі самостійного виконання боржником рішення після початку його примусового виконання, зокрема шляхом перерахування коштів безпосередньо на рахунок стягувача. Постанова про стягнення виконавчого збору може бути оскаржена в десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом. В разі закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених статтею 49 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня після завершення (закінчення) такого виконавчого провадження відкриває виконавче провадження за постановою про стягнення виконавчого збору.
Відповідно до п. 4 ст. 39 ЗУ "Про виконавче провадження" протягом строку, на який виконавче провадження зупинено, виконавчі дії не провадяться.
Згідно ст. 41 ЗУ "Про виконавче провадження" витрати органів державної виконавчої служби, пов'язані з організацією та проведенням виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішень, є витратами виконавчого провадження. До витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, належать кошти, за рахунок яких здійснено оплату:
1) перевезення, зберігання і реалізації майна боржника;
2)послуг експертів, суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання та інших осіб, залучених у встановленому законом порядку до провадження виконавчих дій;
3) поштового переказу стягувачу стягнених аліментних сум;
4) проведення розшуку боржника, його майна або розшуку дитини;
5) розміщення оголошення в засобах масової інформації;
6) виготовлення та пересилання документів виконавчого провадження, ведення Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень;
7) інших витрат, необхідних для забезпечення належної організації виконання рішень органами державної виконавчої служби.
Дії ДВС по примусовому виконанню наказу № 5004/303/11-1 від 26.04.201 року не здійснювались, оскільки були зупинені, а постанова про закінчення виконавчого провадження винесена на підставі заяви стягувача.
Органами ДВС не надано доказів в обґрунтування понесених витрат, тому підстави для винесення постанови про стягнення з боржника витрат на проведення виконавчих дій від 26.06.2012 року відсутні.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до п. 8 Роз'яснення Президії Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України " від 28.03.2002 року №04-5/365 за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.
За викладених обставин суд дійшов висновку про правомірність доводів заявника, задоволення скарги державного комунального підприємства "Луцьктепло" та визнання недійсними постанов ВДВС Головного управління юстиції у Волинській області про стягнення з боржника виконавчого збору в сумі 434 590 грн. 40 коп. від 26.06.2012 року, про стягнення з боржника витрат на проведення виконавчих дій в сумі 43 грн. 39 коп. від 26.06.2012 року, про закінчення виконавчого провадження від 26.06.2012 року в частині виділення в окреме провадження постанови про стягнення виконавчого збору (п. 2 постанови).
Керуючись ст. 121 2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
1. Скаргу задоволити.
2. Визнати недійсними постанови ВДВС Головного управління юстиції у Волинській області про стягнення з боржника виконавчого збору в сумі 434 590 грн. 40 коп. від 26.06.2012 року, про стягнення з боржника витрат на проведення виконавчих дій в сумі 43 грн. 39 коп. від 26.06.2012 року, про закінчення виконавчого провадження від 26.06.2012 року в частині виділення в окреме провадження постанови про стягнення виконавчого збору (п. 2 постанови).
Суддя П. Р. Слободян