"06" вересня 2012 р. м. Київ К/9991/75505/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого: судді -доповідача Бим М.Є.
суддів: Мироненка О.В., Мороза В.Ф.
при секретарі: Тімановській О.М.
за участю представників:
ПП «Землемір»- Александрова В.М.
та директора Підприємства Галичия О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Черкаської обласної державної адміністрації на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 12 березня 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 8 вересня 2011 року у справі №2а/2370/639/2011 за позовом приватного підприємства «Землемір»до Черкаської обласної державної адміністрації, третя особа -Головне управління Держкомзему у Черкаській області, про часткове скасування розпорядження від 21.05.2010 №102, -
У лютому 2011 року ПП "Землемір" звернулось до суду з позовом, в якому просило скасувати розпорядження голови Черкаської обласної державної адміністрації від 21 травня 2010 року №102 „Про відміну окремих розпоряджень облдержадміністрації" в частині відміни розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації від 02.04.2010 №77 „Про передачу ПП „Землемір" в довгострокову оренду земельної ділянки із земель державної власності під розміщення бази відпочинку".
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 12 березня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 8 вересня 2011 року, позов задоволено.
В касаційній скарзі Черкаська обласна державна адміністрація просить скасувати зазначені вище судові рішення як такі, що ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
В запереченнях на касаційну скаргу позивач просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення, як законні та обґрунтовані, залишити без змін.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Отже, за приписами вищевказаної статті, правильне застосування норм матеріального та процесуального права необхідне для гарантування справедливого результату судочинства та справедливого процесу його здійснення, що забезпечує такий результат. Для ухвалення обґрунтованого рішення суду необхідно правильно оцінити докази, оцінка яких здійснюється на основі внутрішнього переконання, що має бути засноване на повному, безпосередньому, всебічному та об'єктивному дослідженні доказів.
Рішення судів першої та апеляційної інстанцій не відповідають зазначеним вимогам, оскільки не ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності.
Так, задовольняючи позов, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив з того, що під час прийняття спірного розпорядження відповідачем було порушено принцип законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, оскільки воно не було прийнято за результатами розгляду протесту прокурора.
Однак, такі висновки судів попередніх інстанцій є передчасними з огляду на нижченаведене.
З матеріалів справи вбачається, що розпорядженням за підписом Першого заступника голови Черкаської обласної державної адміністрації від 18.02.2009 №34 ПП „Землемір" надано дозвіл на розроблення проекту відведення ділянки площею 0,9 га в межах Коробівської сільської ради за межами населеного пункту під розміщення бази відпочинку із земель запасу в довгострокову оренду на 49 років.
Розпорядженням за підписом Першого заступника голови Черкаської обласної державної адміністрації від 02.04.2010 №77 затверджено проект землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки, вилучено земельну ділянку із земель державної власності, що знаходяться в адміністративних межах Коробівської сільської ради Золотоніського району та передано її для розміщення бази відпочинку з віднесенням до земель рекреаційного призначення.
Розпорядженням Голови Черкаської обласної державної адміністрації № 102 від 21.05.2010, з посиланням на ст.41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»та протести прокурора Черкаської області, відмінено ряд розпоряджень про виділення в довгострокове тимчасове користування лісових ділянок, у тому числі і розпорядження №77 від 2 квітня 2010 року.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ст.40 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" перші заступники та заступники голови, інші посадові особи місцевих державних адміністрацій здійснюють функції і повноваження відповідно до розподілу обов'язків, визначених головами місцевих державних адміністрацій, і несуть відповідальність за стан справ у дорученій сфері перед головою місцевої державної адміністрації, органами виконавчої влади вищого рівня.
У зв'язку з цим слід зазначити, що судами не перевірено, чи покладалися на Першого заступника голови ОДА повноваження щодо надання дозволів на розроблення проектів відведення земельних ділянок та їх затвердження.
Не взято до уваги судами і приписи частини 3 статті 33 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", якою встановлено, що голови обласних державних адміністрацій мають право скасовувати розпорядження голів районних державних адміністрацій, що суперечать Конституції України та законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України, Кабінету Міністрів України, голів обласних державних адміністрацій, а також міністерств, інших центральних органів виконавчої влади.
Окрім того, в матеріалах справи протеси прокурора, на які посилається Голова облдержадміністрації, як на підставу для скасування розпорядження Першого заступника -відсутні, що не дає можливості визначитись суду касаційної інстанції в правильності правової оцінки обставин у справі.
Судами також не залучено до участі в справі Черкаське обласне управління лісового та мисливського господарства, яке є територіальним органом виконавчої влади у галузі лісового та мисливського господарства, основними із завдань якого є забезпечення реалізації державної політики у сфері лісового та мисливського господарства, а також охорони, захисту, раціонального використання й відтворення ресурсів лісу, мисливської фауни, підвищення ефективності лісового та мисливського господарства; здійснення державного управління, регулювання та контролю у сфері лісового та мисливського господарства, оскільки, як зазначає відповідач, спірна земельна ділянка є лісовою.
Частиною 1 статті 220 КАС України встановлено, що суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Згідно ч.2 ст. 227 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Оскільки судами не встановлено фактичні обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, не перевірено належним чином наявні у справі документи та не надано їх належну оцінку, тому ухвалені у справі судові рішення підлягають скасуванню із направленням справи на новий судовий розгляд.
Керуючись ст.ст. 221, 223, 227, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Касаційну скаргу Черкаської обласної державної адміністрації -задовольнити частково.
Скасувати постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 12 березня 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 8 вересня 2011 року, а справу №2а/2370/639/2011 направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Судді: