Постанова від 07.09.2012 по справі 10134/12/2070

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2012 р. № 2-а- 10134/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя Бабаєв А.І.

при секретарі судового засідання Свіргун О.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Харківської міської ради до ОСОБА_1 про обмеження права на мирне зібрання, -

ВСТАНОВИВ:

Харківська міська рада звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1, в якому просить суд обмежити права на збори шляхом заборони ОСОБА_1 та іншим учасникам цієї акції проведення 08.09.2012 року з 10.30 до 15.00 масового заходу - мирна акція "Харкове, вставай на захист ТВі!" за адресою: м. Харків, площа Свободи.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 07.09.2012 року до Харківської міської ради надійшло повідомлення від ОСОБА_1 про проведення 08.09.2012 року з 10.30 до 15.00 масового заходу - мирну акцію "Харкове, вставай на захист ТВі!" за адресою: м. Харків, площа Свободи. Орієнтована кількість учасників акції 100 осіб.

07.09.2012 року на засіданні узгоджувальної комісії виконавчого комітету міської ради з розгляду повідомлень про проведення громадських, політичних та інших масових заходів було розглянуто повідомлення ОСОБА_1 щодо проведення 08.09.2012 року з 10.30 до 15.00 масового заходу - мирної акції "Харкове, вставай на захист ТВі!" на майдані Свободи у м. Харкові. За результатами розгляду узгоджувальна комісія вирішила вважати неможливим проведення вказаного масового заходу. Комісія виходила з того, що 06.09.2012р. на площі розпочато монтаж експозиції підприємств міста та районів області, які приймають участь у Великому Слобожанському ярмарку, а також сценічного обладнання та художнього оформлення площі. Також, площа Свободи у м. Харкові є одним з найулюбленіших місць відпочинку мешканців та гостей міста Харкова, де постійно перебуває велика кількість громадян, які проводять дозвілля та різноманітні культурно-розважальні заходи.

В судове засідання представник позивача не прибув, надав клопотання про слухання справи за відсутності представника позивача.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, причину неявки суду не повідомив, заперечень проти позову не надавав. Відповідно до ст. 38 КАС України про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином, що є підставою для розгляду справи у його відсутність на підставі наявних у справі доказів.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 07.09.2012 року (вх. № Г-2-21446/1-12) на розгляд до Харківської міської ради надійшло повідомлення від ОСОБА_1 про про проведення 08.09.2012 року з 10.30 до 15.00 масового заходу - мирну акцію "Харкове, вставай на захист ТВі!" за адресою: м. Харків, площа Свободи. Орієнтована кількість учасників акції 100 осіб.

Відповідно до підпункту 3 пункту "б" статті 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" на виконавчі органи міської ради покладено вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.

Процедура розгляду питання про організацію та проведення масових заходів на території міста Харкова врегульоване Тимчасовим положенням "Про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у місті Харкові" (далі за текстом -Тимчасове положення), яке затверджене рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради №543 від 06.06.2007р.

В силу приписів ч.1 ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" норми Тимчасового положення №543 є обов'язковими до дотримання всіма суб'єктами права на території міста Харкова.

Повідомлення ОСОБА_1 було розглянуто 07.09.2012 року на засіданні узгоджувальної комісії Харківського виконавчого комітету по розгляду повідомлень про проведення громадських, політичних та інших масових заходів.

Згідно з протоколом № 44, який був складений о 11-00 год. 07.09.2012 року, органом місцевого самоврядування визнано неможливим проведення 08 вересня 2012 року починаючи з 10.30 до 15.00 мирної акції на захист телевізійного каналу ТВі на площі Свободи.

Комісія виходила з норм п. 4.3 та п. 4.6 Тимчасового положення про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Харкові, а саме: місцями проведення мітингів загальноміського значення є:

а) на майдані Свободи: напроти входу до готелю "Харків", напроти Палацу дитячої та юнацької творчості, напроти пам'ятного знаку проголошення незалежності України, напроти Харківського національного університету;

б) на майдані Конституції - біля пам'ятника борцям за Радянську владу;

в) на майдані Р.Люксембург - біля пам'ятника Незалежності України.

Мітинги незалежно від кількості їх учасників не повинні заважати вільному руху транспортних засобів та проходу перехожих.

Не допускається:

а) проведення масових заходів в межах парків, скверів та інших місцях відпочинку громадян, за винятком Молодіжного парку;

б) одночасне проведення будь-яких масових заходів в місці, де вже узгоджено в установленому порядку проведення інших масових заходів;

в) проведення мітингів, пікетів безпосередньо перед адміністративними будівлями установ та організацій, що заважає роботі або якимось чином перешкоджає населенню відвідувати ці установи та організації.

Відповідно до п. 2.1. Тимчасового положення про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Харкові повідомлення щодо проведення масових заходів подається заінтересованими особами в письмовій формі завчасно - не пізніш як за 10 днів до наміченої дати їх проведення. У разі проведення масових заходів членами трудових колективів підприємств за межами цих підприємств орган (особа), який очолює захід (страйк) повинен повідомити про це не пізніш ніж за сім днів (ст. 19 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)").

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 19.04.2001 року №4-рп/2001 (справа №1-30/2001 щодо завчасного сповіщення про масові зібрання) організатори таких мирних зібрань мають сповістити органи виконавчої влади про проведення заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а має служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. При здійсненні громадянами права на свободу думки і слова на вільне поширення своїх поглядів і переконань не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Згідно п.п. б) п. 2.2. Тимчасового положення про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Харкові повідомлення про проведення масових заходів подається до міськвиконкому у разі проведення масових заходів у центральній частині міста (майдани Свободи, Конституції, Рози Люксембург, парк ім. О.М. Горького, сад ім. Т.Г. Шевченка).

Пунктом 2.3. цього ж положення визначено, що в повідомленні обов'язково повинні бути вказані мета, форма, місце проведення заходу або маршрути руху, час його початку і закінчення, орієнтовна кількість учасників, прізвища, імена, по батькові заінтересованих осіб (організаторів), місце їх проживання і роботи (навчання), номер контактного телефону, дата подачі повідомлення. В ньому також оговорюються форми та методи гарантованого забезпечення заінтересованими особами громадського порядку під час проведення масового заходу, використання звукопідсилювачів, тощо.

Відповідачем не дотримано вимог щодо завчасного повідомлення про проведення масового заходу.

Відповідно до п. 4.6 Тимчасового положення про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Харкові не допускається проведення масових заходів в межах парків, скверів та інших місцях відпочинку громадян, за винятком Молодіжного парку.

Також, комісією Харківської міської ради при визнанні неможливим проведення акції було враховано інформацію департаменту транспорту і зв'язку Харківської міської ради, якою зазначено, що площа Свободи і безпосередньо прилегла до неї вулиця Сумська є основними транспортними магістралями міста із значною інтенсивністю руху транспорту, який пов'язує центр міста Харкова з більшістю його районів, по якій проходить біля десяти маршрутів міського громадського транспорту з загальним випуском більше 110 одиниць.

Врахована інформація управління ХМУ ГУМВС України в Харківській області від 07.09.2012 року № 33/1608, що проведення вказаного масового заходу викличе суттєві труднощі в забезпеченні громадського порядку у зв'язку з тим, що в центральній частині міста постійно перебуває велика кількість громадян, а також досить інтенсивний рух автотранспорту. Мешканці та гості міста з неповнолітніми дітьми відвідують центральну частину міста з метою культурного відпочинку, і проведення мітингу групою осіб, що викрикують лозунги може викликати їх негативну реакцію та обґрунтоване обурення.

А також згідно інформації Департаменту підприємництва та споживчого ринку міської ради на підставі розпорядження голови Харківської обласної державної адміністрації № 406 від 07.09.2012 року в період з 08-09 вересня 2012 року на майдані Свободи буде проведений Великий Слобожанський ярмарок, у зв'язку з чим на майдані Свободи буде перебувати значна кількість мешканців та гостей міста, та розміщення осіб з плакатами обов'язково викличе труднощі до вільного проходу гостей ярмарки.

Отже, у зв'язку з вказаним, при проведенні вказаного заходу існує реальна загроза порушення громадського порядку, а також порушення прав та свобод інших громадян, які не приймають участь в пікетуванні.

Таким чином, суд приходить до висновку щодо наявності можливості порушення прав і свобод громадян та можливості порушення громадського порядку при проведенні вказаного заходу.

Згідно ст. 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Частиною 2 ст. 39 Конституції України встановлено, що обмеження права на мітинги може встановлюватися відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Стаття 182 Кодексу адміністративного судочинства України наділяє органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування правом звертатись до суду з позовною заявою про заборону зборів, мітингів, походів, чи про інше обмеження права на мірні зібрання ( щодо місця чи часу їх проведення тощо).

Згідно частини 5 статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.

З урахуванням усіх обставин, наведених вище, з метою недопущення порушення прав і свобод громадян, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 6 ст. 182 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду у справах про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання виконується негайно.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.8, ст 19 Конституції України, ст. 9, ст. 11, ст. 128, ст. 158, ст. 160, ст. 163, ст. 182, ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -П О С Т А Н О В И В:

Позов Харківської міської ради до ОСОБА_1 про обмеження права на мирне зібрання - задовольнити.

Обмежити права на збори шляхом заборони ОСОБА_1 та іншим учасникам цієї акції проведення 08.09.2012 року з 10.30 до 15.00 масового заходу - мирної акції "Харкове, вставай на захист ТВі!" за адресою: м. Харків, площа Свободи.

Постанову допустити до негайного виконання.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Бабаєв А.І.