Ухвала від 17.08.2012 по справі 2а/1770/3236/2012

УХВАЛА

Справа № 2а/1770/3236/2012

17 серпня 2012 року м. Рівне

Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Дудар О.М., розглянувши позовну заяву

ОСОБА_1

доДержави Україна в особі Рівненського міського суду Рівненської області, Держави Україна в особі судді Рівненського міського суду Рівненської області Панас Оксани Володимирівни, Держави Україна в особі судді Рівненського міського суду Рівненської області Сидорука Євгенія Івановича, третя особа на стороні позивача Держава Україна в особі члена Вищої ради юстиції, за посадою Генерального прокурора України Пшонки В.А.,

про визнання дій неправомірними,

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду звернувся з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Держави Україна в особі Рівненського міського суду Рівненської області, Держави Україна в особі судді Рівненського міського суду Рівненської області Панас Оксани Володимирівни, Держави Україна в особі судді Рівненського міського суду Рівненської області Сидорука Євгенія Івановича, третя особа на стороні позивача Держава Україна в особі члена Вищої ради юстиції, за посадою Генерального прокурора України Пшонки В.А., про визнання дій неправомірними.

Позивач просить суд:

1) визнати дії відповідача, судді Панас О.В., вчинювані у формі відправлення правосуддя, постановлення рішення 20.07.2011р. про передачу справи №2-14069/10 судді Рівненського міського суду відповідачу Сидоруку Є.І., незаконними, протиправними, без правових наслідків виконання;

2) визнати протокол перерозподілу справ від судді Панас О.В. в провадження Сидорука Є.І., учинений датою 18.03.2011р., незаконним, протиправним, без правових наслідків його виконання;

3) визнати індивідуальний правовий акт, датований 29.02.2012р. Рівненським міським судом в особі судді відповідача Сидорука Є.І., про залишення позову ОСОБА_1 без розгляду нікчемним, протиправним, незаконним, без настання правових наслідків;

4) визнати дії та індивідуальні правові акти у судових провадженнях за позовом ОСОБА_1 дискримінацією прав людини на справедливий, ефективний судовий захист за 2006-2012рр.

У відкритті провадження в даній адміністративній справі слід відмовити на підставі п.1 ч.1 ст. 109 КАС України, з огляду на наступне.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Пунктом першим частини першої ст.3 КАС України визначено, що справа адміністративної юрисдикції це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, в якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

З позовної заяви ОСОБА_1 та доданих до неї доказів вбачається, що предметом спору є процесуальні дії суддів Рівненського міського суду Рівненської області Панас О.В. та Сидорука Є.І. та дії Рівненського міського суду, які охоплюються поняттям "правосуддя".

Оскарження таких дій передбачено процесуальним законодавством України.

У розумінні положень ч.1 ст.2, п.п.1,7,9 ст.3, ст.17, ч.3 ст.50 КАС України суди та судді при розгляді ними цивільних, господарських, кримінальних, адміністративних справ та справ про адміністративні правопорушення не є суб'єктами владних повноважень, які здійснюють владні управлінські функції і не можуть бути відповідачами у справах про оскарження їх рішень, дій чи бездіяльності, вчинених у зв'язку з розглядом судових справ.

Процесуальні акти і дії суддів, які стосуються вирішення питань підвідомчості судам спорів, порушення і відкриття справ, підготовки їх до розгляду, судовий розгляд справ у першій інстанції, в апеляційному і касаційному порядку та прийняття по них судових рішень, належить до сфери правосуддя, і можуть бути оскаржені лише в судовому порядку відповідно до процесуального законодавства України.

Оскарження дій суду та суддів шляхом подання позову до іншого суду є порушення принципу незалежності суддів та засобом впливу на них, а тому суд , як орган, що здійснює правосуддя не може бути відповідачем чи іншою особою, яка бере участь у справі, за винятком випадків, коли суд виступає у ролі звичайної державної установи, а не органу, що здійснює правосуддя.

Рішенням Конституційного Суду України від 23.05.2001р. N6-рп/2001 передбачено, що відповідно до ч.1 ст.124 Конституції України правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. При здійсненні правосуддя судді незалежні і підкоряються лише закону (частина перша статті 129 Конституції України). Виключно законами України визначаються судоустрій і судочинство. Порядок здійснення правосуддя регламентується відповідним процесуальним законодавством України. Процесуальні акти і дії суддів, які стосуються вирішення питань підвідомчості судам спорів, порушення і відкриття справ, підготовки їх до розгляду, судовий розгляд справ у першій інстанції, в касаційному і наглядовому порядку та прийняття по них судових рішень належать до сфери правосуддя і можуть бути оскаржені лише в судовому порядку відповідно до процесуального законодавства України. Позасудовий порядок оскарження актів і дій суддів, які стосуються здійснення правосуддя, неможливий

З урахуванням викладеного, суд вважає, що вимоги позивача не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Керуючись п.1 ч.1 ст.109, ст.165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Відмовити ОСОБА_1 < Список > у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом до Держави Україна в особі Рівненського міського суду Рівненської області, Держави Україна в особі судді Рівненського міського суду Рівненської області Панас Оксани Володимирівни, Держави Україна в особі судді Рівненського міського суду Рівненської області Сидорука Євгенія Івановича, третя особа на стороні позивача Держава Україна в особі члена Вищої ради юстиції, за посадою Генерального прокурора України Пшонки В.А., про визнання дій неправомірними.

Роз'яснити позивачу, що дані позовні вимоги не підлягають до розгляду в судовому порядку.

Роз'яснити позивачу право апеляційного оскарження дій та рішень суду першої інстанції та/або судді під час розгляду ними адміністративної, цивільної, господарської чи кримінальної справи.

Повторне звернення з тією самою позовною заявою до Рівненського окружного адміністративного суду не допускається.

Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу невідкладно.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.

Суддя Дудар О.М.