06 вересня 2012 року Справа № 2а/0370/2824/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Костюкевича С.Ф.,
при секретарі судового засідання Кравчик В.В.,
з участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 -кандидата у народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 22 на чергових виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
Виборець ОСОБА_1 звернувся з позовом до ОСОБА_3 -кандидата у народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 22 на чергових виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 05.09.2012 року позивачем ОСОБА_1 виявлено в м. Луцьку на маршрутному таксі №12 державний номерний знак НОМЕР_1 наклеєний агітаційний матеріал, а саме:
- Вивіски де написано «Народний адвокат на захисті Ваших прав!»;
- «Безкоштовна юридична підтримка»;
- «Соціальна програма».
Вказує, що керівником даної соціальної програми є ОСОБА_3 яка є суб'єктом висування - Політичної партії «Європейська партія України» як кандидат в народні депутати України. Зазначає, що відповідно до ч.8 ст.74 Закону України «Про вибори народних депутатів України» (далі - Закон №4061-VI) розміщення носіїв політичної реклами на зовнішній поверхні та всередині транспортних засобів громадського користування - забороняється. Вказує, що розміщені на автобусі плакати не містять інформацію про осіб, відповідальних за випуск, про кількість тиражу, установу яка здійснила друк, про замовника, що є порушенням виборчого законодавства, тому просить суд визнати дії відповідача по розповсюдженню шляхом вивішування на маршрутному таксі №12 друкованих матеріалів передвиборної агітації протиправними та усунути дані порушення шляхом зняття цих виборчих плакатів.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просить його задовольнити в повному об'ємі. Підтвердив, що з приводу виявленого ним порушення до будь-яких контролюючих державних органів не звертався.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснив, що напис на маршрутному таксі №12 розміщений не відповідачем, а Обласною правозахисною громадською організацією «Народний адвокат Волині», яка є юридичною особою, а не філією чи відокремленим підрозділом будь-якої політичної партії України. Посилання позивача на ч.22 ст.74 Закону №4061-VI спростовує тим, що розміщена реклама є соціальною, а тому на останню не поширюються норми Закону №4061-VI щодо заборони розміщення соціальної реклами на транспорті. Напис «Народний адвокат» не містить в собі будь-якої передвиборної агітації кандидата у народні депутати України ОСОБА_3 та на цьому ж плакаті вказано, що це є «Соціальна програма» і вивіска розміщена на правах соціальної реклами. Підтвердив, що засновником громадської організації, яка розмістила дану соціальну рекламу є ОСОБА_3 Просить в задоволенні позову відмовити повністю у зв'язку з безпідставністю позовних вимог..
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, покази свідків, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких підстав.
Згідно з пунктом 6 частини 2 статті 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюються на публічно-правові спори, зокрема, спори щодо правовідносин пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Згідно ч.7 ст.2 Закону №4061-VI встановлено, що громадяни України, які мають право голосу, можуть брати участь у роботі виборчих комісій як їх члени, а також у проведенні передвиборної агітації, здійсненні спостереження за проведенням виборів депутатів та інших заходах у порядку, визначеному цим та іншими законами України.
Частиною 1, 2 статті 175 КАС України передбачено, що право оскаржувати дії чи бездіяльність кандидатів, їхніх довірених осіб, партії (блоку), місцевої організації партії, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, офіційних спостерігачів від суб'єктів виборчого процесу, що порушують законодавство про вибори чи референдум, мають кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб'єктами відповідного виборчого процесу. Виборець (громадянин, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити дії чи бездіяльність суб'єктів, визначених частиною першою цієї статті, якщо ці дії чи бездіяльність порушують виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму його особисто.
Відповідно до постанови Центральної виборчої комісії від 28 квітня 2012 року № 82 Про утворення одномандатних виборчих округів на постійній основі у межах Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя м. Луцьк відноситься до одномандатного виборчого округу № 22.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 зареєстрована кандидатом у народні депутати України по одномандатному виборчому окрузі № 22 на чергових виборах народних депутатів України 28.10.2012 року, що вбачається з дослідженої в судовому засіданні постанови ЦВК №241 від 10.08.2012 року.
Передвиборною агітацією, як зазначено в ст.68 Закону № 4061-VI є здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати, або не голосувати за певного кандидата у депутати - суб'єкта виборчого процесу і дана агітація може проводитись в.т.ч. у формі розповсюдження виборчих плакатів та інших друкованих агітаційних матеріалів, в яких розміщено матеріали передвиборної агітації.
Згідно з частинами 5, 7 статті 69 Закону № 4061-VI партія, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі, на власний розсуд може виготовляти матеріали передвиборної агітації за рахунок і в межах коштів виборчого фонду. Партія може виготовляти друкований матеріал своєї передвиборної агітації із застосуванням обладнання, що їй належить. Відомості, що містяться у цих матеріалах, повинні відповідати вимогам закону.
Згідно з частиною 1 статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь -які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги та заперечення осіб, які беруть участь у справі та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових та речових доказів, висновків експертів.
Частиною 1 статті 70 КАС України встановлено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
В судовому засіданні досліджено фотознімки маршрутного таксі №12 м. Луцька державний номерний знак НОМЕР_1, які на думку позивача є агітаційним виборчим матеріалом. На даних знімках на плакатах є надписи: «Народний адвокат на захисті Ваших права», «Безкоштовна юридична підтримка», «Соціальна програма».
Статтею 1 Закону України «Про рекламу» від 03.07.1996 року № 270/96-ВР визначено, що соціальна реклама - інформація будь-якого виду, розповсюджена в будь-якій формі, яка спрямована на досягнення суспільно корисних цілей, популяризацію загальнолюдських цінностей і розповсюдження якої не має на меті отримання прибутку. Реклама на транспорті - реклама, що розміщується на території підприємств транспорту загального користування, метрополітену, зовнішній та внутрішній поверхнях транспортних засобів та споруд підприємств транспорту загального користування і метрополітену. Також ч. 4 ст. 18 цього Закону встановлено, що забороняється розміщення на транспортних засобах: реклами, яка повторює чи імітує кольорографічні схеми спеціальних та оперативних транспортних засобів; реклами із нанесенням світлоповертаючих матеріалів; реклами, яка супроводжується звуковими чи світловими сигналами. Забороняється розміщувати рекламу на скляних (прозорих) поверхнях транспортних засобів, за винятком випадків, коли для цього використовуються матеріали, які забезпечують безперешкодний огляд з салону транспортного засобу.
Стаття 74 ч.8 Закону № 4061-VI забороняє розміщення носіїв політичної реклами на зовнішній поверхні та всередині транспортних засобів громадського користування.
Оскільки в досліджених в судовому засіданні фотознімках рекламних плакатів на транспортному засобі, що додані до позову не використовується прізвище чи зображення (портрет) кандидата в народні депутати - суб'єкта виборчого процесу, суд вважає, що таку рекламу не можна віднести до передвиборної агітації, оскільки вона не спонукає виборців голосувати або не голосувати за конкретного кандидата в депутати чи за його передвиборну програму, особисті та ділові якості, тому на дану рекламу не поширюється необхідність зазначення відомостей про замовника, установу, що здійснила друк, тираж та інформацію про осіб, відповідальних за випуск і не встановлена така заборона щодо її розміщення на зовнішній поверхні транспортних засобів громадського користування, так як вона є соціальною, а не політичною.
Протилежного в судовому засіданні не встановлено.
Отже, враховуючи вищевикладені обставини в їх сукупності, заявлений позов до задоволення не підлягає.
Керуючись статтями 11,17,69,70,71,172,175,186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі ст.ст. 68,69 Закону України "Про вибори народних депутатів України", ст..ст. 1,18,74 Закону України «Про Рекламу» суд,
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_3 -кандидата у народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 22 на чергових виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двох днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя С. Ф. Костюкевич