Постанова від 07.09.2012 по справі 2а/2370/3458/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2012 року Справа № 2а/2370/3458/2012

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Мишенка В.В.,

суддів Гаращенка В.В. та Паламаря В.В.

при секретарі Ільченку С.М.

за участю представника позивача: Літовкіної Л.Д. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаської міської ради до Черкаської міської організації партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»та Черкаської міської організації партії регіонів про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання,

ВСТАНОВИВ:

Черкаська міська рада звернулась до суду з адміністративним позовом до Черкаської міської організації партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»та Черкаської міської організації партії регіонів про заборону Черкаській міській організації партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»проведення масового заходу за участю політичних партій та громадських організацій, які входять до ради опозиційних сил Черкащини 08 вересня 2012 року з 07:30 до 22:00 години на перехресті бульвару Шевченка з вул. Богдана Хмельницького та вул. Піонерська (праворуч та ліворуч БК «Дружба Народів») у м. Черкаси та заборону Черкаській міській організації партії регіонів проведення масових політичних заходів 08 вересня 2012 року з 08:00 до 22 години на площі біля палацу «Дружби народів»та площі Богдана Хмельницького, що по бульвару Шевченка у місті Черкаси з дня винесення постанови суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач стверджує, що відповідачі, як організатори масових заходів, в порушення вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів»та п. 2.2 Положення про розміщення малих архітектурних форм в м. Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради № 5-39 від 08.10.2009 року, не погодили з позивачем розміщення малих архітектурних форм, якими є агітаційні намети, а також позивач вказує на те, що масові політичні заходи призведуть до безпідставного перекриття руху транспорту по бульвару Шевченка в місті Черкаси.

На підставі наведених обставин позивач просив задовольнити його позовні вимоги шляхом заборони відповідачу проводити масовий захід.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити повністю.

Відповідно до ст. 38 КАС України судовий виклик осіб, які беруть участь у даній справі, здійснено за допомогою телефонного зв'язку. Всі учасники судового розгляду повідомлені належним чином про час та місце судового розгляду, а тому відповідно до правил адміністративного судочинства суд розглядає справу без участі представника відповідача.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.

07.09.2012 року на адресу виконавчого комітету Черкаської міської ради за вхідним № 2860-01-20 надійшло повідомлення від Черкаської міської організації партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»щодо проведення масового заходу за участю політичних партій та громадських організацій, які входять до ради опозиційних сил Черкащини орієнтовною кількістю учасників 500-1500 осіб 08.09.2012 року з 07 години 30 хвилин до 22 години 00 хвилин на перехресті бульвару Шевченка з вул. Богдана Хмельницького та вул. Піонерська (праворуч та ліворуч БК «Дружба Народів») у м. Черкаси.

В цей же день, 07.09.2012 року 07.09.2012 року на адресу виконавчого комітету Черкаської міської ради за вхідним № 11673-01-33 надійшло повідомлення від Черкаської міської організації партії регіонів щодо проведення політичних заходів в підтримку соціальних ініціатив Президента України та Уряду орієнтовною кількістю учасників 1000 осіб 08.09.2012 року з 08 години 00 хвилин до 22 години 00 хвилин на площі біля палацу «Дружби народів»та площі Богдана Хмельницького, що по бульвару Шевченка у місті Черкаси.

Відповідно до ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Право громадян збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, закріплене в ст. 39 Конституції України, є їх невідчужуваним і непорушним правом, гарантованим Основним Законом України.

Проте при здійсненні громадянами вказаного права не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Згідно ч. 1 ст. 182 КАС України органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).

В той же час вирішуючи питання про можливість обмеження права на проведення мітингу шляхом його заборони суд бере до уваги, що обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основи національної безпеки України»національна безпека - захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам.

Відповідно до ст. 3 даного Закону об'єктом національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи.

Згідно ст. 27 Конституції України кожна людина має невід'ємне право на життя, обов'язок держави - захищати життя людини.

До цього часу законодавчого визначення громадського правопорядку немає. З загального правила можна зробити висновок, що це відсутність правопорушень у громадських місцях. Таким чином, у даному випадку суд інтереси національної безпеки та громадського порядку вбачає у відсутності умов, сприятливих посяганням на життя, здоров'я, власність, честь, гідність людей.

З матеріалів справи вбачається, що організатори планують провести масові політичні заходи з приблизною кількістю від 2000 до 2500 осіб, на перехресті бульвару Шевченка з вул. Богдана Хмельницького та вул. Піонерська (праворуч та ліворуч будинку культури «Дружба Народів») у м. Черкаси та на площі біля палацу «Дружби народів»та площі Богдана Хмельницького, що по бульвару Шевченка у місті Черкаси, що по-перше, перевищує можливості відповідної території, а по друге, бульвар є центральною вулицею міста де в денний час завжди посилений рух автомобільного транспорту, як громадського чи спеціального так і приватного.

Відповідно до ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»на виконавчий орган міської ради покладено вжиття заходів щодо забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ і організацій, забезпечення захисту здоров'я людей.

Суд вважає заявлені масові заходи такими, що підлягають до заборони, виходячи з наступного.

Так, відповідачами планується розміщення малих архітектурних форм з порушенням встановленого законом та рішеннями органів місцевого самоврядування порядку. У повідомленні зазначено, що формою проведення масового заходу є, зокрема, встановлення агітаційного намету. Вказаний намет розміщуватиметься на території загального користування (площі), яка визнається об'єктом благоустрою згідно з ч. 1 п.1 ст.13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів». Відповідно до ч. 1 ст.16 цього ж Закону, на об'єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо.

Окрім цього, відповідно до п.2.2. Положення про розміщення малих архітектурних форм в м. Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 08.10.2009 №5-39, намети належать до малих архітектурних форм, розміщення яких має погоджуватися з органом місцевого самоврядування у встановленому цим Положенням порядку.

Всупереч наведеним нормам, відповідачами не погоджувалося розміщення малих архітектурних форм на об'єктах благоустрою з органами місцевого самоврядування.

Крім того, рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 05.09.2012 року № 1294 «Про перекриття руху»надано дозвіл на перекриття руху транспортних засобів бульваром Шевченка між вул. Богдана Хмельницького та вул. Піонерською 08 вересня 2012 року з 14.00 до 22.00 години. Доручено ДАІ Придніпровського РВ міста Черкаси УМВС України в Черкаській області забезпечити безпеку руху транспорту і пішоходів на вказаному відрізку.

Підставою для прийняття вищезазначеного рішення стало звернення голови правління ПАТ «Азот»Склярова В.Л. з приводу урочистого відкриття Палацу «Дружба народів»08.09.2012 року з 14.00 до 22.00 годин з проханням дозволити перекрити рух транспорту по вул. Шевченка в районі площі Б.Хмельницького та фонтану та організації громадського порядку, оскільки очікується присутність близько 5000 жителів та гостей міста Черкаси.

Натомість, відповідачі в своїх повідомленнях від 07.09.2012 року зазначають що мають намір проведення масових політичних заходів 08.09.2012 року з 07 години 30 хвилин та 08 години 00 хвилин до 22 години 00 хвилин.

Таким чином, в період часу з 07 години 30 хвилин до 14 години 00 хвилин 08.09.2012 року відповідачі мають намір провести масові політичні заходи без погодження з Державтоінспекцією, що в свою чергу заважатиме руху автотранспорту чим порушить права інших громадян на безпечне пересування по бульвару може призвести до аварійних ситуацій, що ставить під загрозу життя та здоров'я, як учасників мітингу так і інших громадян.

Суд також звертає увагу, що порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо порушень правил безпеки дорожнього руху є адміністративним правопорушенням відповідальність за яке передбачена Кодексом України про адміністративні правопорушення, зокрема ст. 127 цього кодексу.

Крім того, приймаючи до уваги, що проведення масових заходів відповідачами, якими є Черкаська міська організація партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»та Черкаська міська організація партії регіонів та які мають протилежні соціально-політичні погляди, в одному місці та в один і той самий час, та щодо участі в запланованих заходах заявлено велику кількість людей, з метою недопущення порушень громадського порядку та створення реальної загрози здоров'ю громадян, суд приходить до висновку про необхідність обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання відповідачів шляхом його заборони.

Згідно ч. 5 ст. 182 КАС України суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей. У постанові суду зазначається спосіб обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання.

У відповідності до ст. 11 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод від 04.11.1950 року, яка є джерелом права для суду, кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів.

Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб. Ця стаття не перешкоджає запровадженню законних обмежень на здійснення цих прав особами, що входять до складу збройних сил, поліції чи адміністративних органів держави.

Суд з розумінням ставиться до бажання осіб, які планують брати участь у проведенні мітингу, буди почутими для вирішення їхньої проблеми.

Проте з метою забезпечення правопорядку, запобігання вчиненню правопорушень, охорони здоров'я населення, захисту прав і свобод мешканців міста, забезпечення нормального функціонування громадського та спеціального транспорту доцільно вирішити питання про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання шляхом його заборони.

Зазначене обмеження не порушує права громадян на мирні зібрання, так як стосуються його проведення лише в конкретно визначеному місці.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість адміністративного позову, а тому визнає його таким, що підлягає до задоволення.

Згідно статей 182, 256 Кодексу адміністративного судочинства України постанови суду про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання виконуються негайно.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 162, 182, 256 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Встановити обмеження щодо реалізації права на мирне зібрання шляхом заборони Черкаській міській організації партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»проведення масового заходу за участю політичних партій та громадських організацій, які входять до ради опозиційних сил Черкащини 08 вересня 2012 року з 07 години 30 хвилин до 22 години 00 хвилин на перехресті бульвару Шевченка з вулицею Богдана Хмельницького та вулицею Піонерською (праворуч та ліворуч будинку культури «Дружба Народів») у місті Черкаси.

Встановити обмеження щодо реалізації права на мирне зібрання шляхом заборони Черкаській міській організації партії регіонів проведення масових політичних заходів 08 вересня 2012 року з 08 години 00 хвилин до 22 години 00 хвилин на площі біля палацу «Дружби народів»та площі Богдана Хмельницького, що по бульвару Шевченка у місті Черкаси.

Постанову допустити до негайного виконання.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку ст.ст. 185-187 КАС України.

Суддя В.В. Мишенко