Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
21 серпня 2012 р. № 2-а- 7678/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Волкова Л.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Лозівського міського управління Юстиції Міністерства Юстиції України про визнання незаконною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження,-
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд визнати незаконною та скасувати Постанову № 32865345 від 28.05.2012 року про відкриття провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивачем в позові зазначено наступне. Виконавче провадження було відкрито на підставі Вимоги УПФУ в Лозівському районі Харківської області № Ф-525 від 08.05.2012р., яка не є виконавчим документом, а УПФУ в Лозівському районі Харківської області - органом державної влади, з огляду на що у відкритті виконавчого провадження відповідачем повинно було бути відмовлено на підставі ст. 26 ЗУ «Про виконавче провадження». З огляду на зазначене, постанова ВП № 32865345 від 28.05.2012р. про відкриття виконавчого провадження підлягає скасуванню.
Позивач в судове засідання, призначене на 21.08.2012р. не прибув, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, до суду надав заяву з проханням слухати справу без його участі (а.с. 30).
Відповідач в судове засідання, призначене на 21.08.2012р. свого представника не направив, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, до суду надав заяву з проханням слухати справу без участі його представника (а.с. 20) та письмові заперечення щодо поданого позову, у яких проти його задоволення заперечував з підстав відповідності Постанови ВП № 32865345 від 28.05.2012р. про відкриття виконавчого провадження вимогам діючого законодавства та фактичним обставинам справи (а.с. 19-20).
Суд вважає, що сторони є належним чином повідомленими про дату, час та місце судового засідання, потреба заслухати свідка чи експерта відсутня, перешкод для розгляду справи у судовому засіданні немає, а тому суд вважає що справу слід розглянути за наявними в ній матеріалами в порядку письмового провадження з огляду на ч. 6 ст. 128 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд, оцінюючи дії відповідача з огляду на приписи ч. 3 ст. 2 КАС України, приходить до наступного.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 8 вищеназваного Закону сторонами у виконавчому провадженні є стягував і боржник. Боржником є фізична або юридична особа, яка зобов'язана за рішенням вчинити певні дії (передати майно, виконати інші обов'язки, передбачені рішенням) або утриматися від їх вчинення.
Згідно з п. 3.1 Інструкції про проведення виконавчих дій затвердженою Наказом Мінюсту України № 489/20802 від 02.04.2012 року примусовому виконанню підлягають виконавчі документи, визначені у статті 17 Закону.
Відповідно до п. 3.2. Інструкції про проведення виконавчих дій затвердженою Наказом Мінюсту України № 489/20802 від 02.04.2012 року підставою для вжиття заходів примусового виконання рішень є виконавчий документ, який пред'явлений до виконання в установленому Законом порядку.
Згідно з п. 3.3. Інструкції про проведення виконавчих дій затвердженою Наказом Мінюсту України № 489/20802 від 02.04.2012 року виконавчий документ повинен відповідати вимогам до виконавчого документа, зазначеним у статті 18 Закону.
Судом встановлено, що виконавче провадження ВП № 32865345 було відкрито відповідно до Постанови державного виконавця ВДВС Лозівського МРУЮ від 28.05.2012р. на підстави заяви УПФУ в Лозівському районі Харківської області від 15.05.2012р. № 7071-03/19 (а.с. 25) на виконання виконавчого документу - Вимоги № Ф-525 УПФУ в Лозівському районі Харківської області від 08.05.2012р., якою ФОП ОСОБА_1 визначено суму зобов'язання зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 1332,48 грн. (а.с. 26).
Згідно з ч. 4. ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010р. № 2464-VI територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Вимога УПФУ в Лозівському районі Харківської області про плату боргу № Ф-525 від 08.05.2012р., була надіслана ФОП ОСОБА_1 поштою, та ним отримана 11.05.2012р., що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 26).
Відповідно до п. 7 ч. 3 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. № 1058-IV у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби.
Отримана ФОП ОСОБА_1 Вимога УПФУ в Лозівському районі Харківської області про плату боргу № Ф-525 від 08.05.2012р. у строк, встановлений законом в адміністративному або судовому порядку оскаржена не була, з огляду на що є узгодженою та підлягає виконанню в примусовому порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі документи можуть бути пред'явлені до виконання в такі строки: 1) посвідчення комісій по трудових спорах, постанови судів у справах про адміністративні правопорушення та постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, - протягом трьох місяців; 2) інші виконавчі документи - протягом року, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець відмовляє у прийнятті до провадження виконавчого документа, строк пред'явлення для примусового виконання якого закінчився, про що виносить відповідну постанову. Стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення строку пред'явлення до суду, який видав виконавчий документ, або до суду за місцем виконання. Суд розглядає таку заяву в десятиденний строк, якщо інше не передбачено законом. Для інших виконавчих документів пропущений строк поновленню не підлягає.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі пропуску встановленого строку пред'явлення документів до виконання.
Вимога УПФУ в Лозівському районі Харківської області про плату боргу № Ф-525 від 08.05.2012р. є виконавчим документом, який пред'явлений для виконання до Відділу державної виконавчої служби Лозівського МРУЮ у строк, встановлений законом для пред'явлення виконавчого документу для примусового виконання.
Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що Вимога УПФУ в Лозівському районі Харківської області про плату боргу № Ф-525 від 08.05.2012р. була пред'явлена до виконання 28.05.2012р., що підтверджується копією заяви від 25.05.2012р. № 7074-03/19 з відміткою Відділу державної виконавчої служби Лозівського МРУЮ (а.с. 21).
З огляду на зазначене, Постанова ВП № 32865345 державного виконавця ВДВС Лозівського МРУЮ від 28.05.2012р., винесена з дотриманням вимог діючого на час її винесення законодавства та у відповідності до фактичних обставин справи, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), тобто у відповідності до вимог ч. 3 ст. 2 КАС України, з огляду на що зазначена постанова скасуванню не підлягає.
Щодо посилань позивача на ту обставину, що Пенсійний фонд відповідно до п. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є органом державної влади, суд зазначає наступне.
Організація та діяльність органів державної влади здійснюється за принципом народного суверенітету, одним з елементів якого є поділ державної влади на законодавчу, виконавчу та судову.
Постановою правління Пенсійного фонду України 27.06.2002р. N 11-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 25.02.2008 N 5-5), затверджено Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, згідно якого Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі утворюють систему органів Пенсійного фонду України, який є центральним органом виконавчої влади.
Таким чином, УПФУ в Лозівському районі Харківської області є місцевим органом державної виконавчої влади, що спростовує посилання позивача на його неналежність до вказаних органів.
Таким чином, суд не знаходить підстав для задоволення позову з огляду на законність Постанови державного виконавця ВДВС Лозівського МРУЮ про відкриття виконавчого провадження від 28.05.2012р. на виконання виконавчого документу - Вимоги № Ф-525 УПФУ в Лозівському районі Харківської області від 08.05.2012р.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 94 КАС України.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 1, 8, 21, 22, 24, 26 Закону України «Про виконавче провадження» від 21 квітня 1999 року № 606-XIV, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. № 1058-IV, Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010р. № 2464-VI. Інструкцією про проведення виконавчих дій, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 15.12.1999 № 74/5, Постановою правління Пенсійного фонду України 27.06.2002 N 11-2, ст.ст. 11, 71, 94, 160, 161, 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. В задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Лозівського міського управління Юстиції Міністерства Юстиції України про визнання незаконною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження- відмовити в повному обсязі.
2. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Волкова Л.М.