Постанова від 05.09.2012 по справі 2а/2470/800/12

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

05 вересня 2012 р. м. Чернівці Справа № 2а/2470/800/12

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Спіжавки Г.Г.,

при секретарі судового засідання: Хмілю С.Р.

за участю сторін:

від позивача - ОСОБА_1,

від відповідача - Гнатюк О.В. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради про скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом в якому просить визнати протиправними і скасувати рішення від 01.11.2011 року та від 27.12.2011 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення від 01.11.2011 року та від 27.12.2011 року видані комісією з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення, за якими було відмовлено позивачу у наданні дозволу на влаштування індивідуального опалення в квартирі АДРЕСА_1, є необґрунтованими та протиправними.

Вказує на те, що відповідно до ч. 1, 2, 6 ст. 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Він має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Держава не втручається у здійснення власником права власності.

Стверджує, що власник може чинити стосовно своєї речі усе, що не заборонено законом або не суперечить соціальній природі власності. Воля власника щодо реалізації влади над річчю, тому числі і над нерухомою, виражається у володінні, користуванні і розпорядженні нею. Своє право на річ власник здійснює завжди своєю владою та у своєму (власному) інтересі.

Відмова в наданні дозволу на влаштування індивідуального опалення та гарячого водопостачання, фактично обмежує права позивачів як співвласників квартири вільно користуватися та розпоряджатися належним нерухомим майном (квартирою), пов'язуючи їх право на вибір індивідуального опалення та теплопостачання із волею власників інших окремих житлових приміщень багатоквартирного будинку.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України "Про теплопостачання" від 02.06.2005р. №2633-ІУ споживач теплової енергії має право на: вибір одного або декількох джерел теплової, енергії чи теплопостачальних організації, якщо це можливо за існуючими технічними умовами, а захист прав споживачів теплової енергії, а також механізм реалізації захисту цих прав регулюються цим Законом, Законом України "Про захист прав споживачів" від 12.05.1991р. №1023- XII, іншими нормативно-правовими актами.

Також стверджує, що суб'єкт владних повноважень не надіслав позивачу копії рішень від 01.11.2011р. та 27.12.2011р., та не вмотивував ніяким чином свою відмову.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх в повному обсязі.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив та просив суд відмовити позивачу в позовних вимогах.

В своїх запереченнях відповідач зазначає, що пунктом 2.2.3 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005р. №4 (надалі - Порядок) чітко встановлено, якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого опалення всього, будинку.

Таким чином, до повноважень комісії належить вивчення питання та прийняття рішення з урахуванням всіх обставин справи, а не механічна видача документа встановленого зразка.

Відповідно до 2.1 Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, при відмові споживачів від централізованого теплопостачання» зазначено, що власник (власники) будинку має зазначити причини відключення, що не було виконано.

Зокрема вимоги позивача, обґрунтовуються необхідністю надання йому дозволу міжвідомчої комісії на відключення від центрального опалення у зв'язку з тим, що послуги, які надає КП «Теплокомуненерго» не відповідають нормам, встановленим чинним законодавством про житлово-комунальні послуги. Проте, надання дозволу користувачам на відключення від мереж центрального опалення здійснюється в порядку, передбаченим законодавством. Відповідно до наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.12.2005 року №4 «Про затвердження Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», законодавець не зобов'язує міжвідомчу комісію надавати дозвіл на відключення в усіх випадках звернень.

Судом встановлено, що рішеннями комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення при департаменті житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради від 01.11.2011р. та від 27.12.2011р. ОСОБА_3, АДРЕСА_1 було відмовлено у наданні дозволу на влаштування індивідуального опалення в квартирі АДРЕСА_1

На перше звернення позивача до департаменту житлово-комунального господарства комісія надіслала лист від 18.11.2011 р. № В-1648 в якому є тільки посилання на рішення цієї комісії від 01.11.2011р. без зазначення його номеру, яким заявнику відмовлено в розгляді звернення по суті у зв'язку із заборгованістю за послугу з теплопостачання.

На друге звернення суб'єкт владних повноважень знову надіслав листа від 30.12.2011р. №В-2064 в якому посилається на рішення від 27.12.2011р. без зазначення його номеру, в якому повідомив позивача, що йому відмовлено у наданні дозволу на влаштування індивідуального опалення. Мотивація такої відмови в листі відсутня.

Відмову відповідача у наданні позивачу дозволу на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання і влаштування індивідуальної системи теплопостачання суд визнає безпідставною та протиправною.

Відповідно до положень ч.2 ст.383 ЦК України, власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про теплопостачання», одними з принципів державної політики у сфері теплопостачання є оптимальне поєднання систем централізованого, помірно-централізованого, децентралізованого та автономного теплопостачання відповідно до затверджених місцевими органами виконавчої влади схем теплопостачання з періодом перегляду п'ять років, сприяння розвитку конкурентних відносин на ринку теплової енергії, а також забезпечення захисту прав та інтересів споживачів. Зазначені положення відносяться і до основних завдань державного регулювання у сфері теплопостачання, що закріплено у ст.15 Закону України «Про теплопостачання».

Споживач або суб'єкт теплопостачання має право вибирати (змінювати) теплопостачальну організацію, якщо це технічно можливо, що є одним з основних принципів господарювання у сфері теплопостачання, закріплених у ст.19 Закону України «Про теплопостачання».

Встановлено, що Наказ Міністерства будівництва, архітектури та ЖКГ України «Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання» №4 від 22.11.2005 року, на який посилається відповідач, регламентує процедуру від окремих будинків, а не окремих квартир, порядок відключення яких, залишається законодавчо неврегульованим.

Отже, відповідно до ч.7 ст.9 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює спірні відносини, суд застосовує аналогію закону чи аналогію права.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач теплоенергії має право вільного вибору джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за технічними умовами.

Крім того, відповідно до ст. 5 Закону України «Про захист прав споживачів», держава повинна забезпечити споживачам захист їх прав, має надати можливість вільного вибору необхідних та достатніх послуг.

Відповідно до п.24 Постанови Кабінету міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення»№ 630 від 21.07.2005 року, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відповідач в своїх запереченнях зазначає, що підключення індивідуального опалення не можливе в зв'язку із відсутністю технічних умов. Проте, встановлено, що відповідачем не було зроблено жодних дій, які б могли спростувати чи підтвердити дане твердження.

У відповідності до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. А згідно ст. 86 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, тому судові підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 11, 69, 70, 71, 76, 79, 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1.Адмінісративний позов задовольнити в повному обсязі.

2.Визнати протиправною відмову комісії з розгляду питань щодо відключення

споживачів від мереж централізованого опалення при департаменті житлово-комунального

господарства Чернівецької міської ради у наданні дозволу на відключення від мережі

центрального опалення та гарячого водопостачання квартири за адресою АДРЕСА_1 та на влаштування в квартирі індивідуальної (автономної) системи

теплопостачання та гарячого водопостачання.

4.Визнати за ОСОБА_3 право на відключення від мережі центрального опалення та гарячого водопостачання належної їй квартири за адресою АДРЕСА_1 та на влаштування в квартирі індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та гарячого водопостачання.

5.Зобов'язати комісію з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення при департаменті житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради надати дозвіл на улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та гарячого водопостачання, збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації та на відключення від мережі центрального опалення і гарячого водопостачання квартири за адресою АДРЕСА_1 .

6.Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_3 судовий збір.

Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.ст. 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова складена у повному обсязі 06 вересня 2012 року.

Суддя Г.Г. Спіжавка