Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
05.09.2012 р. справа № 2а-6762/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Кучми Ю.В., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду у м. Харкові адміністративну справу за позовом
Прокурора Золочівського району Харківської області в інтересах держави в особі Золочівського відділення Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби
до Фермерського господарства "ЛАН", третя особа - Золочівська районна державна адміністрація Харківської області
про стягнення заборгованості, -
Прокурор Золочівського району Харківської області звернувся до Харківського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Золочівського відділення Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби з зазначеним позовом та просить суд стягнути з відповідача ФГ "ЛАН" на користь держави заборгованість за використання земельної ділянки у розмірі 21647,48 грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що відповідачем не було сплачено орендну плату за користування землями сільськогосподарського призначення у повному обсязі за період з 02.08.2008 року по 01.07.2010 року у зв'язку із використанням занижених ставок земельного податку, внаслідок чого місцевий бюджет недоотримав 21647,48 грн., що в свою чергу підтверджується висновком судово-економічної експертизи № 10439 від 11.11.2011 року проведеною ХНДІСЕ ім. засл. проф. Бокаріуса.
Представник позивача у судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки чи наявність поважних причин неприбуття суду не повідомив. Надав до суду заперечення, в яких у задоволенні позову просив відмовити на підставі того, що Золочівська районна державна адміністрація Харківської області у відповідності із нормами законодавства не могла в односторонньому порядку згідно із розпорядженням № 231 від 02.04.2008 року змінити розмір орендної плати за землю, встановлений у договорі оренди землі. Відзначив, що докази підписання ФГ "ЛАН" та Золочівською районною державною адміністрацією Харківської області додаткової угоди до раніше укладеного договору оренди землі за період, вказаний у позові, відсутні. Окрім того зазначив, що сума позову, заявлена прокурором до стягнення, не є податковим боргом в розумінні норм Податкового кодексу України.
Представник прокурора в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки чи наявність поважних причин неприбуття суду не повідомив.
Представник третьої особи в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки чи наявність поважних причин неприбуття суду не повідомив.
Згідно із ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи викладене, беручи до уваги, що відповідач, прокурор та третя особа не прибули в судове засідання, причин неприбуття суду не повідомили, є належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, а позивач надав заяву про розгляд справи без його участі, суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними в ній доказами.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що у задоволенні позову належить відмовити з наступних підстав.
Згідно із ст. 1 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин), оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно із ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотною умовою договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ст.ст. 21, 30 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
На підставі викладеного, суд робить висновок про можливість зміни розміру орендної плати землі, який встановлений у відповідному договорі, виключно шляхом внесення змін у договір оренди землі за взаємною згодою сторін договору. Отже, безпідставними є посилання прокурора на висновок судово-економічної експертизи № 10439 від 11.11.2011 року, проведеною ХНДІСЕ ім. засл. проф. Бокаріуса, та на розпорядження Золочівської районної державної адміністрації Харківської області від 02.04.2008 року № 231 в якості належних доказів наявності у відповідача заборгованості із сплати орендної плати за користування землями сільськогосподарського призначення.
Судом встановлено, що 05.01.2006 року між Золочівською районною державною адміністрацією Харківської області (в якості орендодавця) та Фермерським господарством "ЛАН" (в якості орендаря) було укладено договір оренди землі строком на десять років, згідно із яким орендна плата встановлена у грошовій формі в розмірі 100,00 грн. (сто гривень 00 коп.) за один га, за один рік.
Також, що 23.06.2010 року між Золочівською районною державною адміністрацією Харківської області та Фермерським господарством "ЛАН" було укладено додаткову угоду до договору оренди землі від 05.01.2006 року, якою було внесено зміни до пункту "Орендна плата" договору оренди землі від 05.01.2006 року та встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 300,00 грн. (триста грн. 00 коп.) за один гектар з 1 липня 2010 року по 31 грудня 2010 року, 200,00 грн. (двісті грн. 00 коп.) за один гектар з 1 січня 2011 року.
Таким чином, суд робить висновок, що в період з 02.08.2008 року по 01.07.2010 року, на який посилається прокурор в якості періоду за який у відповідача виникла заборгованість із плати за землю у розмірі 21647,48 грн., чинним був договір оренди землі, укладений 05.01.2006 року між Золочівською районною державною адміністрацією Харківської області (в якості орендодавця) та Фермерським господарством "ЛАН" (в якості орендаря). Тобто, сплата ФГ "ЛАН" суми орендної плати, встановленої у грошовій формі в розмірі 100,00 грн. (сто гривень 00 коп.) за один га, за один рік, у період з 02.08.2008 року по 01.07.2010 року є правомірною.
Суд зазначає, що факт неналежного виконання Залеським А.П. своїх службових обов'язків в частині неналежного контролювання голів селищних та сільських рад Золочівського району Харківської області щодо внесення відповідних змін до договорів оренди земель, внаслідок чого бюджет недоотримав суму орендної плати у загальному розмірі 602664,27 грн., який встановлений постановою Золочівського районного суду Харківської області від 16.03.2012 року по справі № 2015/237/2012, а також факт втрати надходжень власних доходів бюджетів в загальному обсязі 619609,41 грн. внаслідок відсутності перегляду або несвоєчасного перегляду ставок оренди землі, встановлених у договорах Золочівської районної державної адміністрації Харківської області, який підтверджується довідкою Контрольно-ревізійного відділу в Золочівському районі від 31.01.2011 року не є фактами, які свідчать про наявність у відповідача заборгованості із сплати орендної плати за земельну ділянку внаслідок невиконання або неналежного виконання умов договору оренди землі від 05.01.2006 року.
Суд також зауважує, що Прокурор Золочівського району Харківської області звернувся до суду із позовом про стягнення з відповідача заборгованості перед бюджетом в інтересах держави в особі Золочівського відділення Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби на підставі ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" та ст.ст. 2, 10 Закону України "Про державну податкову службу". Втім, прокурором або позивачем не було надано до суду жодних доказів узгодження та послідуючої несплати відповідачем у встановлений строк суми зобов'язання, заявленої до стягнення, в порядку Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (в редакції, яка була чинною на період виникнення спірних правовідносин).
Згідно із довідкою заступника начальника Дергачівської МДПІ Харківської області ДПС від 03.08.2012 року № 491 платник податків ФГ "ЛАН" станом на 2 серпня 2012 року не має заборгованості із сплати податків, зборів (обов'язкових платежів).
Беручи до уваги наведене, суд вважає позовні вимоги Прокурора Золочівського району Харківської області інтересах держави в особі Золочівського відділення Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби про стягнення з ФГ "ЛАН" заборгованості документально та нормативно необґрунтованими, та такими, у задоволенні яких належить відмовити.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат на підставі ст. 94 КАС України, суд не знаходить документальних підтверджень здійснених відповідачем судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст. 94, 128, 160-163, 167, 181, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Прокурора Золочівського району Харківської області в інтересах держави в особі Золочівського відділення Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби до Фермерського господарства "ЛАН", третя особа - Золочівська районна державна адміністрація Харківської області про стягнення заборгованості - відмовити.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя (підпис). Кучма Ю.В.
З оригіналом згідно. Оригінал зберігається в матеріалах справи. Постанова не набрала законної сили.
Суддя Кучма Ю.В.