Постанова від 04.09.2012 по справі 2а-1870/5395/12

копія

СУМСЬКИЙОКРУЖНИЙАДМІНІСТРАТИВНИЙСУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2012 р. Справа № 2a-1870/5395/12

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Савченко Д.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу держкомзему у Недригайлівському районі Сумської області, заступника начальника відділу держкомзему у Недригайлівському районі Сумської області - реєстратора Шевцової Ірини Сергіївни, третя особа Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Дружба-нова" про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до відділу Держкомзему у Недригайлівському районі Сумської області (надалі по тексту -відповідач 1) та заступника начальника відділу Держкомзему у Недригайлівському районі Сумської області - реєстратора Шевцової Ірини Сергіївни (надалі по тексту -відповідач 2), третя особа Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Дружба-нова" (надалі по тексту -СТОВ "Дружба-нова"), в якому просить суд визнати протиправними дії відповідачів щодо здійснення державної реєстрації договорів оренди землі, сторонами яких є СТОВ "Дружба-нова" та позивач, і внесення відповідних відомостей до Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі; зобов'язати відповідачів скасувати державну реєстрацію договорів оренди землі, сторонами яких є СТОВ "Дружба-нова" та позивач та скасувати записи про державну реєстрацію вказаних договорів оренди землі у відповідному розділі Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі.

В обґрунтування позову зазначив, що укладений договір оренди землі не відповідає вимогам ст.ст. 11, 15 Закону України "Про оренду землі" та змісту Типового договору оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03 березня 2004 року № 220, оскільки аркуші 1-2 ( сторінки 1,2,3,4) договору оренди землі не підписані з боку орендодавців, а також не скріплені печаткою орендаря, тому між позивачами та СТОВ "Дружба-Нова" в належній формі не досягнуто згоди з усіх істотних умов зазначеного договору оренди землі.

Крім того, зазначені договори оренди землі, на думку позивача, не містять у своєму змісті обов'язкових невід'ємних частин, а саме: планів або схем земельних ділянок, які передається в оренду, кадастрових планів земельних ділянок з відображенням обмежень (обтяжень) у їх використанні та встановлених земельних сервітутів.

Таким чином, позивач приходить до висновку про протиправність державної реєстрації відповідачем зазначених договорів.

Представники сторін у судове засідання не з'явилися. Про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Представником позивача надано клопотання про розгляд справи за його відсутності, відповідачами та представником третьої особи клопотання про розгляд справи за їх відсутності не надано, про причини неявки до суду не повідомлено.

Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які приймають участь у справі, фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ст.ст. 12, 41 КАС України не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні фактичні обставини.

01 листопада 2010 року позивачем укладено договір оренди земельної ділянки із СТОВ "Дружба - Нова" (а.с. 38-40).

25.01.2012 року СТОВ "Дружба - Нова" подано заяву до Відділу Держкомзему у Недригайлівському районі Сумської області про державну реєстрацію зазначеного договору та пакет документів, необхідних для проведення державної реєстрації (а.с. 66-75,90-110).

31.01.2012 року Відділом Держкомзему у Недригайлівському районі Сумської області здійснено державну реєстрацію зазначеного договору (а.с. 76-77).

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд виходить з правомірності дій відповідачів щодо реєстрації договору оренди, виходячи з наступного.

Відповідно до частини 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Відповідно до ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державної реєстрації земельних ділянок, повноваження органів державного комітету земельних ресурсів, їх посадових осіб, права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державної реєстрації земельної ділянки визначено Законом України "Про оренду землі" та Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень".

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтя жень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно визначається як офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; під нерухомим майном розуміються земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення.

Згідно ч.1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтя жень" обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, в тому числі й право оренди земельної ділянки.

Згідно ст. 20 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації, а право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Посилання позивача на подану ним заяву від 12.11.2011 року (а.с. 67) про відкликання підпису на договорі оренди як на підставу визнання незаконними дій відповідача щодо державної реєстрації договорів оренди, суд не приймає, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" містить виключний перелік підстав, згідно яких може бути відмовлено у державній реєстрації прав:

1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону;

2) об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав;

3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа;

4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують;

5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановле них частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;

6) заявлене право вже зареєстровано.

Крім того, питання проведення державної реєстрації договорів оренди землі врегульовано Порядком ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженим Постановою КМУ № від 9 вересня 2009 р. № 1021, пунктом 16-2 якого передбачено, що для державної реєстрації договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності, договору суборенди земельної ділянки (її частини) власник чи набувач права або уповноважена ними особа подають до відповідного територіального органу Держземагентства заяву і такі документи:

1) копія документа, що посвідчує особу набувача права на земельну ділянку або її власника, а у разі подання заяви уповноваженою ними особою - також копія документа, що підтверджує його повноваження діяти від імені таких осіб;

2) документація із землеустрою, яка включає план земельної ділянки і містить відомості про координати поворотних точок меж частини земельної ділянки та обмінний файл - у разі державної реєстрації договору суборенди частини земельної ділянки;

3) договір оренди земельної ділянки із земель приватної власності, договір суборенди земельної ділянки (її частини) (кількість примірників договору повинна бути на один примірник більша, ніж кількість сторін договору);

4) копія реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера) згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів - для фізичної особи, крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття номера та повідомили про це відповідному органу державної податкової служби, ідентифікаційного коду згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податкового номера - для юридичної особи;

5) документи про внесення плати за надання послуг із: здійснення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності, договору суборенди частини земельної ділянки; перевірки обмінного файла - у разі державної реєстрації договору суборенди частини земельної ділянки.

Під час подання заяви фізична особа пред'являє паспорт або інший документ, що посвідчує особу, а у разі подання заяви уповноваженою особою - також документ, що підтверджує її повноваження діяти від імені такої особи. Документ, що підтверджує повноваження діяти від імені іноземної особи повинен бути легалізований в установленому законодавством порядку.

Забороняється вимагати подання документів та відомостей, не передбачених цим пунктом.

Пунктом 16-3 вказаного Порядку передбачено виключний перелік підстав для відмови у реєстрації договорів оренди, а саме, що територіальний орган Держземагентства відмовляє у державній реєстрації договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності, договору суборенди земельної ділянки (її частини), якщо:

1) документи подані не в повному обсязі;

2) подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Порядком.

Як вбачається з аналізу вищевказаних норм, якими встановлено виключний перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації договорів оренди землі, звернення однієї із сторін договору з проханням не проводити його реєстрацію до зазначеного переліку не входить.

Частиною 4 статі 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме манно та їх обтяжень" визначено, що відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.

Як встановлено вивченням матеріалів справи, при поданні заяви на реєстрацію спірного договору оренди відповідачеві надано договір оренди з наявністю всіх істотних умов, визначених законодавством, а також усі матеріали, необхідні для проведення державної реєстрації договору оренди згідно вищенаведених законодавчих норм.

Посилання в позовній заяві на невідповідність договору оренди земельної ділянки вимогам ст. 15 Закону України "Про оренду землі" є безпідставним, виходячи з наступного.

Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" визначено, що істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки), строк дії договору оренди, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату,умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду, умови збереження стану об'єкта оренди, умови і строки передачі земельної ді лянки орендарю, умови повернення земельної ділянки орендодавцеві, існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки, визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини, відповідальність сторін ,умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Договір оренди земельної ділянки, укладений СТОВ "Дружба-Нова" з позивачем, повністю відповідає вимогам ст. 15 Закону України "Про оренду землі", так як містять всі визначені нею істотні умови, має передбачені чинним законодавством невід'ємні частини - плани або схеми земельних ділянок, які передаються в оренду, кадастрові плани земельних ділянок з відображенням обмежень (обтяжень) у їх використанні та встановлених земельних сервітутів, вчинений в належній формі, в якій сторони виклали досягнуту згоду стосовно всіх істотних умов, що підтвердили своїми підписами під текстом договору.

Отже, за таких підстав зазначений договір оренди землі підлягав державній реєстрації.

Щодо посилання позивача на те, що форма укладеного договору оренди землі СТОВ "Дружба - Нова" з позивачем не відповідає вимогам Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 березня 2004 року № 220, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 626 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Таким чином, укладення договору оренди землі за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 03 березня 2004 року № 220, є правом, а не обов'язком учасників цивільно-правових відносин.

Відносно посилання позивача на невідповідність положень п. 12.5 розділу 12 договору оренди земельної ділянки змісту ст.32 Закону України "Про оренду землі" суд зазначає наступне.

Статтею 32 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що на вимогу однієї із сторін дого вір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором викорис танню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Отже, законодавець даною нормою визначив умови, при яких можливе дострокове розір вання договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін.

Відповідно до ч. 5 ст. 31 Закону України "Про оренду землі", розір вання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Отже, положення п. 12.5 розділу 12 договору оренди земельної ділянки, укладеного СТОВ "Дружба-Нова" з позивачем, щодо можливості дострокового розірвання договору в односторонньому порядку за ініціативою Орендаря, якщо стан земельної ділянки не дозволяє ефективно використовувати її за призначенням та з будь-якої причини за умови повідомлення Орендодавця про це не пізніше, ніж за 6 місяців, не суперечать змісту даної норми.

Безпідставним є також твердження, що міститься в позовній заяві, щодо невідповідності вимогам Земельного кодексу України положень п.6.2 розділу 6 та п.9.3 розділу 9 договору оренди земельної ділянки, укла деного СТОВ "Дружба-Нова" з позивачем.

Згідно п. 15 розділу X Земельного кодексу України визначено, що до 1 січня 2013 року не допускається купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового при значення використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб.

Положення п.6.2 та п. 9.3 договору оренди земельної ділянки, укладеного СТОВ "Дружба-Нова" з позивачем, стосується лише передачі права оренди землі у заставу та внесення до статутного Фонду права оренди землі, у порядку та на умовах, визначених законодавством.

Отже в даному випадку не існує жодних протиріч вимоги договору оренди земельної ділянки із п. 15 розділу X Земельного кодексу України, щодо відчуження земельних ділянок і зміни цільового призначення (використання) земельних ділянок.

Відповідно ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державний реєстратор приймає рішення про скасування запису.

Однак частиною 2 статті 26 цього ж Закону встановлено, що запис скасовуються, якщо підстави, за яких вони були внесені, визнані судом недійсними.

Згідно п.27 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 р. № 1021 "Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі" (надалі Постанова № 1021) передбачено, що запис у Поземельній книзі і Книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі скасовується (поновлюється) посадовою особою територіального органу Держземагенства на підставі рішення суду.

Таким чином, законодавчо встановлено, що скасування запису відбувається в судовому порядку на підставі рішення суду. Державному реєстратору надається право приймати рішення про скасування реєстраційного номеру (щодо реєстрації права власності, а не користування) при наявності підстав, передбачених ст. 21 цього ж Закону.

Однак наведені в позовній заяві позивачем доводи не є підставами, які зазначені в ст. 21 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", і не надають державному реєстратору право самостійно прийняти рішення про скасування запису.

Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку про безпідставність позовних вимог та про необхідність відмови в задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до відділу держкомзему у Недригайлівському районі Сумської області заступника начальника відділу держкомзему у Недригайлівському районі Сумської області - реєстратора Шевцової Ірини Сергіївни, третя особа Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Дружба-нова" про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя (підпис) Д.М. Савченко

З оригіналом згідно

Суддя Д.М. Савченко