Справа № 2а/1770/2978/2012
23 серпня 2012 року 16год. 30хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О. за участю секретаря судового засідання Бондаренко В.Ю. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Новіцька О.С.
відповідача: представник Юхименко Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Товариство з обмеженою відповідальністю "Клесівські граніти"
до Державної податкової служби у Рівненській області
про визнання протиправним наказу , -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Клесівські граніти" звернулося до суду з позовом до Державної податкової служби у Рівненській області про визнання протиправним наказу про призначення позапланової виїзної документальної перевірки від 06 липня 2012 року № 181.
В обгрунтування позову вказує на відсутність підстав для призначення позапланової виїзної документальної перевірки, визначених пп.78.1.1, пп.78.1.4 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України. Зазначає, що на запити податкового органу товариством у встановлений законом термін були надані відповіді з поясненнями та їх документальне підтвердження, а висновок податкового органу щодо неналежного оформлення наданих копій документів не відповідає дійсності. Також вказує, що до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України дані щодо здійснення ТОВ "Клесівські граніти" операцій з купівлі-продажу цінних паперів у 2 кварталі 2011р. були подані ПАТ "Інвестиційна компанія "Восток-Інвест", за посередництвом якого укладались договори купівлі-продажу цінних паперів. Крім цього, позивач вказує на безпідставність визначення податковим органом періоду перевірки з 01.04.2009р. по 31.03.2012р., оскільки в запитах щодо надання документів та в спірному наказі було вказано, що сумнівні операції ТОВ "Клесівські граніти" проводилися у 2 та 4 кварталах 2011 року.
Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав з наведених у ньому підстав, просив задовольнити в повному обсязі.
Відповідач Державна податкова служба у Рівненській області позов не визнав, подав письмове заперечення (а.с.24-28). Представник відповідача в судовому засіданні надав пояснення, яке відповідає наведеному в запереченні. Зокрема, пояснив, що шляхом аналізу податкової звітності ТОВ "Клесівські граніти" встановлено, що підприємством задекларовано за 2 квартал 2011 р. доходи та витрати від операцій з цінними паперами в сумі 10 090 000 грн. В той же час в інформації, наданій Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку України, відсутні дані про здійснення ТОВ "Клесівські граніти" у 2 кварталі 2011 р. операцій з купівлі-продажу цінних паперів. Таким чином, за наслідками отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового законодавства. Крім цього, було встановлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях з податку на прибуток за 2-4 кв.2011р. На запити податкового органу належним чином завірені копії підтверджуючих документів платником податків надані не були.
За таких обставин представник відповідача вважає, що ДПС у Рівненській області дотримано вимоги положень абз.2 п.75.1 ст.75, пп. 78.1.1., пп.78.1.4. ст.78, п.82.2 ст.82 Податкового кодексу України при прийнятті спірного наказу. Також зауважує, що статтею 78 Податкового кодексу України не передбачено обмежень щодо періоду, який підлягає до позапланової документальної перевірки. З наведених підстав просив відмовити в задоволені позову за безпідставністю вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, встановивши фактичні обставини справи, перевіривши їх доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх у сукупності, відповідно до вимог закону, суд приходить до висновку, що позов до задоволення не підлягає з таких підстав.
Матеріалами справи стверджено, що ТОВ "Клесівські граніти" ЄДРПОУ 31430844 перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Рівне з 11.04.2001 року.
Державною податковою службою в Рівненській області 06 липня 2012 року за № 181 видано наказ "Про призначення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ "Клесівські граніти".
В наказі зазначено, що Управлінням боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ДПС у Рівненській області проведено аналіз фінансово-господарської діяльності ТОВ "Клесівські граніти", в результаті якого встановлено, що підприємством у 2011р. проводились операції сумнівного характеру. За наслідками отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового законодавства. На запити податкового органу підприємством надано копії документів, не засвідчені підписом посадової особи та печаткою підприємства, не підтверджено господарські операції відповідними первинними документами, що ставить під сумнів проведення господарських операцій ТОВ "Клесівські граніти" в межах чинного податкового законодавства та в цілому правильності нарахування та своєчасності сплати податків за період з 01.04.2009р. по 31.03.2012р.
З підстав, визначених пп.78.1.1, 78.1.4 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, наказано призначити позапланову виїзну документальну перевірку ТОВ "Клесівські граніти" з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів за період з 01.04.2009р. по 31.03.2012р. (а.с.29-30).
Оцінюючи правомірність спірного наказу про призначення позапланової документальної перевірки позивача, суд враховує наступне.
Згідно п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Згідно пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Порядок проведення документальних позапланових перевірок регламентований в статті 78 Податкового кодексу України.
Згідно п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема:
за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту (пп.78.1.1);
виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту (пп.78.1.4).
Матеріалами справи стверджено і сторонами не заперечується, що ТОВ "Клесівські граніти" з 2009 року перебуває на загальній системі оподаткування, валові доходи за 2009 та 2010 роки становили 0 грн., за 2011 рік 10 335 894 грн., за 1 кв. 2012 року 8244 грн. (а.с.49-62,106-111).
Судом встановлено, що ТОВ "Клесівські граніти" задекларовано за 2 квартал 2011 року доходи та витрати від операцій з цінними паперами в сумі 10 090 000 грн. (а.с.36-37).
Департаментом боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ДПС України надіслано до Управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ДПА в Рівненській області наявну інформацію за даними Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України щодо руху (купівлі-продажу) цінних паперів за 2,3 квартали 2011 року (а.с.64,65), при опрацюванні якої уповноваженою особою податкового органу встановлено відсутність інформації щодо операцій з купівлі-продажу цінних паперів ТОВ "Клесівські граніти" за період 2-3 кварталів 2011 року, що стверджено службовою запискою на ім'я в.о. начальника управління правової роботи (а.с.63).
З метою з'ясування обставин проведення даних операцій ДПС у Рівненській області відповідно до п.п.20.1.6 п.20.1 ст.20 та п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України на адресу підприємства направлено запит від 14.02.2012 року № 901/16-00/12 про надання належним чином завірених копій документів, що стосуються проведення ТОВ "Клесівські граніти" у 2 кварталі 2011 року операцій з цінними паперами, а саме: договори, документи про оплату, акти прийому-передачі, інших документів, наявних на підприємстві, що стосуються проведених операцій (а.с.69).
ТОВ "Клесівські граніти" листом № 4 від 24.02.2012 року повідомило ДПС у Рівненській області, що у 2 кварталі 2011 року підприємством здійснювалися операції з купівлі-продажу цінних паперів; додано у копіях договір купівлі-продажу цінних паперів № 11-Б-350/Д-1 від 24.06.2011р., акт прийому передачі до даного договору, платіжне доручення № В1214L1КР3 від 14.12.2011р., договір купівлі-продажу цінних паперів № 11-Б-335/Д-1 від 24.06.2011р., акт прийому-передачі та додаткова угода до даного договору (а.с.70).
Судом встановлено, що 24.06.2011 року ТОВ "Декуріон" (Продавець), за яке на підставі договору-доручення № 11-Б-350 від 24.06.2011 року діє ПрАТ "Інвестиційна компанія "Восток-Інвест" (Повірений), з одного боку, та ТОВ "Клесівські граніти" (Покупець) уклали Договір купівлі-продажу цінних паперів № 11-Б-350/Д-1 (а.с.71-72). Згідно даного Договору Покупець приймає та оплачує, а Продавець передає такі цінні папери (ЦП) у власність Покупця на умовах цього Договору: інвестиційні сертифікати, іменні, код цінних паперів UА200187FВ03, емітент - ТОВ КУА "Форвард ЗНВПІФ Вікторія", форма існування - документарна, номінал 1 тис. грн., кількість ЦП 4812 шт., вартість пакету ЦП 10 090 000 грн. Умовами договору передбачено оплату шляхом перерахування грошових коштів з поточного рахунку Покупця на поточний рахунок Продавця у безготівковій формі не пізніше 30.09.2011 року. В той же день сторонами складено акт прийому-передачі ЦП до договору купівлі-продажу цінних паперів № 11-Б-350/Д-1 від 24.06.2011 року (а.с.73). Оплата проведена згідно платіжного доручення № В1214L1КР3 від 14.12.2011 року на суму 10 090 000 грн. (а.с.74).
Цінні папери, придбані ТОВ "Клесівські граніти" згідно Договору № 11-Б-350/Д-1 від 24.06.2011р., були реалізовані для ППФ "Консультант".
Судом встановлено, що ППФ "Консультант" (Покупець), за яке на підставі договору доручення № П-Б-355 від 24.06.2011 року діє ПрАТ "Інвестиційна компанія "Восток-Інвест" (Повірений), з одного боку, та ТОВ "Клесівські граніти" (Продавець) уклали Договір купівлі-продажу цінних паперів № 11-Б-355/Д-1 (а.с.75-76). Згідно даного Договору Покупець приймає та оплачує, а Продавець передає такі цінні папери (ЦП) у власність Покупця на умовах цього Договору: інвестиційні сертифікати, іменні, код цінних паперів UА200187FВ03, емітент - ТОВ КУА "Форвард ЗНВПІФ Вікторія", форма існування - документарна, номінал 1 тис. грн., кількість ЦП 4812 шт., вартість пакету ЦП 10 090 000 грн. Умовами договору передбачено оплату шляхом перерахування грошових коштів з поточного рахунку Покупця на поточний рахунок Продавця у безготівковій формі не пізніше 31.12.2011 року. 04.07.2011 року складено акт прийому-передачі ЦП до договору купівлі-продажу цінних паперів № 11-Б-355/Д-1 від 24.06.2011 року (а.с.77). Додатковою угодою до Договору № 11-Б-355/Д-1 від 24.06.2011 року, укладеною 24.11.2011 року, передбачено термін оплати не пізніше 31.12.2012 року (а.с.78).
Згідно відповіді підприємства від 03.04.2012 року на лист ДПС у Рівненській області № 3622/16-00 від 21.03.2012 року (а.с.79-80), ППФ "Консультант" не розрахувалось по вищевказаній операції, таким чином виникла дебіторська заборгованість (а.с.81).
Крім цього, згідно даних декларації про прибуток ТОВ "Клесівські граніти" за 2-4 квартал 2011 року встановлено, що підприємством нараховано суму амортизації 215 508 грн. на основні засоби групи 4, що включена до адміністративних витрат у звітному періоді (а.с.49-52).
В той же час, балансова вартість основних засобів групи 4 в додатку АМ до податкової декларації з податку на прибуток підприємства не зазначена. За підсумками 4 кварталу 2011 року дохід від операційної діяльності підприємства становив 10 120 350 грн. Витрати, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, становили 10 334 981 грн., в тому числі витрати операційної діяльності 9 859 492 грн., прямі матеріальні витрати, зазначені в додатку СВ до податкової декларації з податку на прибуток (а.с.53).
Згідно пп.138.8.1 п.138.8 ст.138 Податкового кодексу України, собівартість виготовлених та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг складається з витрат, прямо пов'язаних з виробництвом таких товарів, виконанням робіт, наданням послуг, а саме прямих матеріальних витрат.
ТОВ "Клесівські граніти" не задекларовані за 2-4 квартали 2011 року прямі витрати на оплату праці, амортизація виробничих основних засобів та нематеріальних активів, безпосередньо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг. Таким чином, виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків.
З метою з'ясування обставин проведення ТОВ "Клесівські граніти" вищевказаних операцій, ДПС у Рівненській області на адресу позивача направлено запит від 21.03.2012 року № 3622/16-00 щодо надання пояснення та підтверджуючих документів (а.с.79-80).
Листом № 7 від 03.04.2012 року ТОВ "Клесівські граніти" повідомило податковий орган, що у 2 кварталі 2011 року були придбані основні засоби, до відповіді долучено копії відповідних документів (а.с.81).
Судом встановлено, що згідно договору поставки № КП-К-КГ-01 від 24.06.2011 року ТОВ "Клесівські граніти" було придбано основні засоби (преса кривошипні горячештамповочні) на суму 10 075 000 грн. Постачальник - ПП "Консультант". Поставка товару здійснюється на умовах самовивозу з приміщення за адресою м. Ковель, вул. Варшавська, 1. Право власності на товар переходить до покупця з моменту фактичного одержання товару (отримання та підписання покупцем товарної накладної). 24.06.2011 року виписано видаткову накладну № 1 (а.с.89). Інформація про проведення оплати за товар не надана.
Крім цього, 24.06.2011 року укладено договір поставки обладнання № КП-КЛ-Д-1 між ТОВ "Декуріон" (Покупець) та ТОВ "Клесівські граніти" (Продавець) (а.с.97-101). Згідно даного договору Продавець зобов'язується поставити покупцю кривошипні горячештамповочні преса в асортименті зазначеній у специфікації до даного Договору, а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити товар. Загальна сума договору становить 10 120 350 грн. (без ПДВ). Місце поставки - склад продавця за адресою м. Ковель, вул. Варшавська, 1. Право власності на товар переходить до покупця в момент його фактичного отримання за актом прийому-передачі. Згідно специфікації до Договору поставки № КП-КЛ-Д-1 від 24.06.2011 року Покупець зобов'язується поставити Покупцю: прес К 04.015.848.ус.6300тн в кількості 1 шт., прес К 8548 ус.6300тн в кількості 1 шт., прес К 8548 ус.6300тн в кількості 1 шт., загальною вартістю без ПДВ 10 120 350,00 грн. (а.с.102). 31.10.2011 року складено акт прийому-передачі товару за договором № КП-КЛ-Д-1 від 24.06.2011 року (а.с.96). Інформація про проведення оплати за товар не надана.
Дані основні засоби на підставі договору оренди майна № ДГ-0000003 від 01.07.2011 року між ТОВ "Клесівські граніти" (Орендодавець) та ТОВ "Ковельська Кузня" (Орендар), передані останньому в оренду (а.с.90-92). Розмір орендної плати в місяць складає 53 900 грн. 01.07.2011 року складено акт приймання-передачі майна № 1 до договору оренди № ДГ-0000003 від 01.07.2011 року (а.с.93). 30.10.2011 року укладено додаткову угоду до Договору оренди № ДГ-0000003 від 01.07.2011 року та акт приймання-передачі майна № 2 про те, що орендар повертає, а орендодавець приймає майно (а.с.94, 95).
Згідно пояснення представника ТОВ "Клесівські граніти" за період використання основних засобів по договору оренди була нарахована амортизація в сумі 215 508 грн., на яку відповідно було зменшено собівартість пресів на момент продажу. Дана сума була включена в додаток СВ до декларації на прибуток за 2011 року. Балансова вартість основних засобів помилково не була відображена в додатку АМ.
Вищевказані фактичні обставини, встановлені судом, відповідають наведеним в службовій записці на ім'я голови ДПС у Рівненській області про призначення позапланової документальної перевірки, за підписом в.о.начальника УБВДОЗШ ДПС у Рівненській області, в якій на підставі аналізу фінансово-господарської діяльності ТОВ "Клесівські граніти" зазначено про наявність наступних сумнівних обставин: згідно реєстраційних баз даних ПП "Консультант" - платник єдиного податку, звітує з прочерками, з 2012р. перейшов на загальну систему оподаткування; у період здійснення операцій з цінними паперами та обладнанням ПП "Консультант" та ТОВ "Клесівські граніти" не були зареєстровані платниками ПДВ; цінні папери реалізовувались по ціні вдвічі вищій від номіналу; не надано інформацію про проведення оплати за товар по договору поставки № КП-К-КГ-01 від 24.06.2011 року та по договору поставки № КП-КЛ-Д-1 від 24.06.2011 року; не надано інформацію стосовно походження коштів, якими проведено розрахунок з ТОВ "Декуріон" за цінні папери; згідно наданих копій договорів та актів підприємство орендар обладнання - ТОВ "Ковельська Кузня" (код ЄДРПОУ 36523079 м. Ковель вул.Варшавська,1 директор Дорошенко С.В.), в той же час договори скріплені печаткою ТОВ "Ковельська Кузня" з зазначенням коду ЄДРПОУ 37029135. За даними ПК ДПС назва підприємства код ЄДРПОУ 36523079 - ТОВ "Ковальсько-пресове підприємство" м.Ковель, вул.Варшавська,1, директор Чалий І.Г., серед співзасновників є ВАТ "Ковельсільмаш" та ТОВ КУА "Форвард ЗНВПІФ Вікторія"; ТОВ "Клесівські граніти", ПП "Консультант", ТОВ "Ковельська Кузня" та ТОВ "Ковальсько-пресове підприємство" засновані одним підприємством - ПАТ "Ковельсільмаш" м. Ковель, вул.Варшавська,1 (а.с.66-68).
Доводи сторони позивача щодо надання на запити податкового органу належним чином завірених копій документів не відповідають обставинам справи та спростовуються дослідженими судом копіями таких документів, наданих представником відповідача, на яких відсутні посвідчувальні підписи уповноваженої особи та відтиск печатки ТОВ "Клесівські граніти" щодо відповідності копій оригіналам документів. Крім цього, суд зауважує, що відомості ПрАТ "Інвестиційна компанія "Восток-Інвест" про надання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку даних про здійснення ТОВ "Клесівські граніти" операцій з цінними паперами за 2 квартал 2011 року, наведені в листі на ім'я директора ТОВ "Клесівські граніти" від 05.04.2012р. (а.с.13), однак в долученому на підтвердження вказаних обставин супроводжувальному листі до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 120 від 28.07.2011 року не відображені відомості щодо конкретних операцій з цінними паперами та не зазначена безпосередньо інформація щодо ТОВ "Клесівські граніти".
Крім цього, суд враховує, що статтею 78 Податкового кодексу України не передбачено обмежень щодо періоду, який підлягає до позапланової документальної перевірки, а враховуючи, що грошове зобов'язання контролюючим органом може бути визначено платнику податків в межах 1095 днів, суд вважає визначення податковим органом періоду перевірки позивача з 01.04.2009р. по 31.03.2012р. правомірним.
Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
За встановлених обставин суд приходить до переконання, що зібраними у справі належними та допустимими доказами відповідачем доведено, що при прийнятті наказу № 181 від 06.07.2012р. про призначення позапланової документальної перевірки ТОВ "Клесівські граніти" суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законом, у відповідності приписам пп. 78.1.1, пп. 78.1.4. п.78.1, п.78.4 статті 78 Податкового кодексу України.
Доводи позивача не спростовують правомірності спірного наказу та не дають суду підстав для його скасування, у зв'язку з чим позов до задоволення не підлягає.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 94 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Товариству з обмеженою відповідальністю "Клесівські граніти" в позові Державної податкової служби у Рівненській області про визнання протиправним наказу № 181 від 06 липня 2012 року про призначення позапланової виїзної документальної перевірки, - відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Дорошенко Н.О.