Справа № 2а/1570/10817/2011
31 серпня 2012 року
м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Вовченко O.A.,
секретар судового засідання Дубовик Г.В.,
за участі
представника позивача -Олєйникова Є.О. (довіреність від 04.04.2011 року),
представника відповідача -Головачова Д.О. (довіреність від 30.08.2012 року),
представника третьої особи -Бондаревського О.М. (довіреність від 06.08.2012 року),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтертранс 2000»до Овідіопольської санітарно-епідеміологічної станції, Овідіопольського РВ ГУМВС України в Одеській області, третя особа Прокуратура Овідіопольського району Одеської області про зобов'язання Овідіопольської санітарно-епідеміологічної станції утриматися від надання інформації та зобов'язати Овідіопольську санітарно-епідеміологічну станцію відмовити Овідіопольському РВ ГУМВС України в Одеській області у наданні інформації, суд -
До Одеського окружного адміністративного суду, 19 грудня 2011 року, звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтертранс 2000»з адміністративним позовом до Овідіопольської санітарно-епідеміологічної станції, Овідіопольського РВ ГУМВС України в Одеській області, третя особа Прокуратура Овідіопольського району Одеської області про встановлення відсутності компетенції (повноважень) у Овідіопольській районній санітарно-епідеміологічній станції, щодо винесення направлення на право перевірки, скасування або визнання нечинним направлення на право перевірки, скасування або визнання нечинним акту перевірки, зобов'язання Овідіопольської санітарно-епідеміологічної станції утриматися від надання інформації та зобов'язати відмовити Овідіопольському РВ ГУМВС України в Одеській області у наданні інформації, про встановлення відсутності компетенції у Овідіопольського РВ ГУМВС України в Одеській області. В частині позовних вимог про встановлення відсутності компетенції (повноважень) у Овідіопольській районній санітарно-епідеміологічній станції, щодо винесення направлення на право перевірки, скасування або визнання нечинним направлення на право перевірки, скасування або визнання нечинним акту перевірки ухвалою суду від 21.12.2011 року було відмовлено у відкритті провадження. Провадження по справі було відкрито щодо позовних вимог про зобов'язання Овідіопольської санітарно-епідеміологічної станції утриматися від надання інформації та зобов'язати Овідіопольську санітарно-епідеміологічну станцію відмовити Овідіопольському РВ ГУМВС України в Одеській області у наданні інформації.
Позовні вимоги, щодо яких відкрито провадження по справі, обґрунтовані наступним. Листом №65/4171 від 20.10.2011 року Овідіопольський РВ ГУМВС України в Одеській області на підставі п.4 ст.8 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність», п.п.17 та 24 ст.11 Закону України «Про міліцію», ст. 97 КПК України просив Овідіопольську району СЕС про надання інформації про надання ними дозволів на відкриття та роботу ТОВ «Інтертранс-2000», а також надав вказівку щодо проведення ретельної перевірки та притягнення осіб до відповідальності. Проте позивач зазначає в адміністративному позові, вказані норми права не надають повноваження Овідіопольському РВ ГУМВС України в Одеській області звертатися до Овідіопольської санітарно-епідеміологічної станції з вказаним листом №65/4171 від 20.10.2011 року та у Овідіопольського РВ ГУМВС України в Одеській області відсутні на це повноваження. Винесенням Овідіопольською санітарно-епідеміологічною станцією направлення на право перевірки № 64 від 14 листопада 2011 року та складання акту перевірки дотримання санітарного законодавства від 14.11.2011 року, були порушені норми права передбачені ст. ст. 4, 6, 7, 8 Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача - Овідіопольської санітарно-епідеміологічної станції -до суду не з'явився, проте надав через канцелярію суду 26.08.2012 року лист, в якому головний державний санітарний лікар Овідіопольської СЕС зазначив, що дії Овідіопольської санітарно-епідеміологічної станції обумовлені запитами Одеської обласної СЕС та запитами державної служби боротьби з економічними злочинами. Також в листі зазначено, що Овідіопольська СЕС діяла в рамках діючого законодавства та відправник просив розгляд справи провести без участі представника зазначеного вище відповідача.
Представник відповідача - Овідіопольського РВ ГУМВС України в Одеській області -до суду письмових заперечень не надав, проте в судовому засіданні заперечував проти задоволення адміністративного позову, пояснивши, що лист № 65/4171 від 20.10.2011 року було направлено до Овідіопольської санітарно-епідеміологічної станції в порядку ст. 97 КПК , оскільки на той період в Овідіопольському РВ ГУМВС України в Одеській області знаходилися матеріали, з приводу яких потрібно було прийняти рішення щодо можливості порушення кримінальної справи.
Представник третьої особи в судовому засіданні вважав адміністративний позов таким, що не підлягає задоволенню, оскільки співробітники міліції мають право звертатися з відповідними запитами до санітарно-епідеміологічної станції, щодо проведення перевірки, а останні вчиняти дії по проведенню перевірок.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та третьої особи, а також дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, повіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність», оперативним підрозділам для виконання завдань оперативно-розшукової діяльності надається право, крім іншого: порушувати в установленому законом порядку питання про проведення перевірок фінансово-господарської діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності та осіб, які займаються підприємницькою діяльністю або іншими видами господарської діяльності індивідуально, та брати участь в їх проведенні; ознайомлюватися з документами та даними, що характеризують діяльність підприємств, установ та організацій, вивчати їх, за рахунок коштів, що виділяються на утримання підрозділів, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність, виготовляти копії з таких документів, за вимогою керівників підприємств, установ та організацій - виключно на території таких підприємств, установ та організацій, а з дозволу суду - витребувати документи та дані, що характеризують діяльність підприємств, установ, організацій, а також спосіб життя окремих осіб, підозрюваних у підготовці або вчиненні злочину, джерело та розміри їх доходів, із залишенням копій таких документів та опису вилучених документів особам, в яких вони витребувані, та забезпеченням їх збереження і повернення у встановленому порядку. Вилучення оригіналів первинних фінансово-господарських документів забороняється, крім випадків, передбачених кримінально-процесуальним законом; отримувати від юридичних та фізичних осіб безкоштовно або за винагороду інформацію про злочини, які готуються або вчинені.
Відповідно до п.17, 24 ст.11 Закону України «Про міліцію»міліції для виконання покладених на неї обов'язків надається право: одержувати безперешкодно і безплатно від підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та об'єднань громадян на письмовий запит відомості (в тому числі й ті, що становлять комерційну та банківську таємницю), необхідні у справах про злочини, що знаходяться у провадженні міліції.
Під час розгляду справи судом встановлено, що головному лікарю Овідіопольської районної СЕС Солтік Т.Г. було направлено лист вих. №65/4171 від 20.10.2011 року за підписом в.о. начальника Овідіопольського РВ ГУМВС України в Одеській області О.Г. Дідур (а.с.65), в якому зазначено, що на розгляді сектора ДСБЕЗ Овідіопольського РВ ГУМВС України знаходяться матеріали ЖРЗПЗ №5607 від 11.10.2011 за фактом перевірки цеху по виробництву біопалива ТОВ «Інтертранс-2000», який розташовано за адресою: Овідіопольський район, с. Дальник, вул. Садова, масив 63. В листі зазначено, що по вищевказаним матеріалам проводиться перевірка законності діяльності вказаного цеху. В ході проведення перевірки по даним матеріалам, не було надано дозволів контролюючих служб на відкриття та функціонування вказаного закладу. В листі, з посиланням на п.4 ст.8 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність», п.п.17 та 24 ст.11 Закону України «Про міліцію», ст. 97 КПК України відправник з'ясовував у Овідіопольської районної СЕС, чи надавалися дозволи на відкриття та роботу ТОВ «Інтертранс-2000», у випадку відсутності провести ретельну перевірку та у разі виявлення фактів порушення діючого законодавства притягнути до відповідальності винних осіб та повідомити ініціатора запиту про прийняте рішення у передбачені законом терміни.
Також головному державному лікарю Овідіопольського району Солтік Т.Г., надійшов лист вих. № 28.05.2012 року № 3-3/2-104 (а.с.61) за підписом головного державного санітарного лікаря Одеської області Л.Г.Засипка (а.с.61) наступного змісту: «Згідно з запитом управління державної служби боротьби з економічною злочинністю ГУМВС України в Одеській області від 17.05.2012р. №3/3674 пропоную провести перевірку цеху по виготовленню біопалива ТОВ «Ітертранс-2000»… Акт перевірки та документи щодо вжитих заходів направити в облінспекцію до 07.06.2012року». На вказаний лист була надана відповідь від 01.06.2012 року №626 (а.с.62), де зазначено про неможливість проведення санітарного обстеження цеху по виготовленню біопалива ТОВ «Інтертранс-2000»в зв'язку з забороною проведення такого обстеження керівництвом позивача.
Зважаючи на вищевикладене та приписи діючого законодавства, Овідіопольський РВ ГУМВС України в Одеській області мав повноваження на порушення перед Овідіопольською СЕС в установленому законом порядку питання про проведення перевірки господарської діяльності ТОВ «Інтертранс 2000», ознайомлюватися з документами та даними, що характеризують діяльність позивача; одержувати безперешкодно і безплатно від підприємств, установ і організацій, в тому числі і від Овідіопольської санітарно-епідеміологічної станції на письмовий запит відомості, необхідні для перевірки матеріалів, що розглядаються в порядку КПК, що знаходяться у провадженні міліції.
Відповідно до статті 34 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», органи, установи і заклади державної санітарно-епідеміологічної служби співпрацюють з державними органами і громадськими організаціями, діяльність яких спрямована на профілактику захворювань, охорону здоров'я людини та навколишнього середовища, захист прав громадян на безпечні умови їх життєдіяльності.
Відповідно до Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 1999 року №1109, метою державного санітарно-епідеміологічного нагляду є запобігання, виявлення та припинення порушень санітарного законодавства. Відповідно до пункту 4 зазначеного вище Положення, одним з основних завдань державного санітарно-епідеміологічного нагляду є вжиття заходів для припинення порушень санітарного законодавства та притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні таких правопорушень.
Судом встановлено, що після отримання листа №65/4171 від 20.10.2011 року, Овідіопольська санітарно-епідеміологічна станція розпочала проведення перевірки позивача, однак директор ТОВ «Інтертранс-2000»ігнорував вимоги санітарно-епідеміологічної служби, для надання пояснень не з'являвся, в зв'язку з чим в.о. головного державного санітарного лікаря Овідіопольського району звернувся до прокурора Овідіопольського району з листом від 18.11.2011 року (а.с.64) з проханням зобов'язати адміністрацію позивача виконати вимоги санітарно-епідеміологічної станції. Ще одна безрезультатна спроба проведення санітарного обстеження позивача була здійснена Овідіопольською СЕС в травні 2012 року (а.с.62). Доказів того, що санітарно-епідеміологічною станцєю вчиняються інші дії, спрямовані на реалізацію запиту Овідіопольського РВ ГУМВС України в Одеській області позивачем не надано, а в межах ст. 2 КАС України підлягають захисту тільки порушені права, свободи та інтереси осіб, які звернулися за захистом, накладення будь-яких зобов'язань на майбутнє не входить до такого захисту.
Таким чином, приймаючи до уваги вищевикладене, Овідіопольська санітарно-епідеміологічна станція, відповідно до вимог діючого законодавства має право надати Овідіопольському РВ ГУМВС України в Одеській області інформацію, що запитується згідно листа вих. №65/4171 від 20.10.2011 року.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ч.1 ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
З урахуванням встановлених фактів, оцінюючи надані позивачем по справі докази у сукупності, суд прийшов до висновку, про необґрунтованість позовних вимог та не відповідність їх нормам чинного законодавства.
Керуючись ст. ст. 69-71, 128, 158-163 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтертранс 2000» до Овідіопольської санітарно-епідеміологічної станції, Овідіопольського РВ ГУМВС України в Одеській області про зобов'язання Овідіопольської санітарно-епідеміологічної станції утриматися від надання інформації та зобов'язати Овідіопольську санітарно-епідеміологічну станцію відмовити Овідіопольському РВ ГУМВС України в Одеській області у наданні інформації - відмовити.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено та підписано суддею 04 вересня 2012 року
Суддя Вовченко O.A.
.