ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
31 серпня 2012 р. Справа № 2а-5882/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Шинкар Т.І.,
за участю секретаря - Дасюк О.С.,
за участю представника позивача Марусяка В.Я.,, представника відповідача Томашівського О.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Данило Галицький»до Державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05.04.2011р. №0001132320/0, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Данило Галицький» (далі-Підприємство) звернулося з адміністративним позовом у Львівський окружний адміністративний суд до Державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова (далі-ДПІ), просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 05.04.2011р. №0001132320/0. Позовні вимоги обгрунтовує тим, що ДПІ за наслідком проведеної планової виїзної перевірки Підприємства складено акт, в якому податковий орган встановив порушення ст.18 Закону України «Про плату за землю»з тих підстав, що Підприємством не сплачено в повному обсязі орендну плату згідно договору оренди від 28.04.2005р. із змінами та доповненнями, що стало підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення з яким не погоджуються, оскільки на підставі змін від 03.04.2009р. до договору оренди від 28.04.2005р. було внесено зміни в частині розміру плати, а рішенням Господарського суду Львівської області від 16.01.2012р. такі зміни визнані недійсними, а відтак відповідно підлягає зменшенню сума зобов'язання щодо сплати орендної плати.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
За клопотанням представника відповідача в судовому засіданні в порядку ст.55 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) допущено заміну Державну податкову інспекцію у Личаківському районі м.Львова правонаступником Державну податкову інспекцію у Личаківському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з підстав, викладених у запереченнях та пояснив, що платник орендної плати щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року самостійно обчислює орендну плату і подає відповідному органу ДПІ податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки. Оскільки зміни від 03.04.2009р. до договору оренди від 28.04.2005р. в частині розміру плати пройшли державну реєстрацію в центрі державного земельного кадастру 02.08.2010р., а відтак з дати реєстрації таких змін Підприємство повинно було подати уточнюючу декларацію орендної плати за землю та збільшити розмір орендної плати з 02.08.2010р., проте за 2010 рік Підприємством нараховано орендну плату в сумі 37 298,22грн., та не подано до ДПІ уточнюючого розрахунку, що призвело до заниження сплати орендної плати за землю за 2010 рік на суму 24 523,41грн. Просив у задоволенні позову відмовити.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 31 серпня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови.
Заслухавши пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Данило Галицький» 17.01.2004р. зареєстроване виконавчим комітетом Львівської міської ради, згідно Свідоцтва про державну реєстрацію від 17.01.2004р. №19551 та є платником орендної плати за землю.
Державною податковою інспекцією у Личаківському районі м.Львова була проведена планова виїзна перевірка Підприємства з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008р. по 31.12.2010р. якої встановлено, в тому числі, порушення Підприємством ст.18 Закону України «Про орендну плату», що призвело до заниження сплати орендної плати за землю за 2010 рік в сумі 24 523,41грн., що викладено в акті перевірки від 23.03.2011р. №193/23-2/32800960.
На підставі акта перевірки ДПІ прийняла податкове повідомлення-рішення від 05.04.2011р. №0001132320/7723, яким визначила грошове зобов'язання за платежем «орендна плата з юридичних осіб»на суму 30 654,26грн., з яких 24 523,41грн. за основним платежем та 6 130,85грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням Підприємство звернулось до суду за захистом порушених прав.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Правові засади оплати за використання землі встановлені Законом України «Про плату за землю»з наступними змінами від 03.07.1992р. №2535 (далі-Закон №2535), що діяв на момент виникнення спірних правовідносин, статтею 2 якого визначено, що використання землі в України є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду справляється орендна плата. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Об'єктом плати за землю відповідно до ст. 5 вказаного Закону є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.
Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній чи комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки відповідно до ст. 13 Закону №2535.
Згідно із ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями.
Згідно ст.126 ЗК України, право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Так ст.13 Закону №2535 встановлено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальної власності - договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно ст.14 Закону №2535 платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію.
Відповідно до ст.27 Закону №2535 контроль за правильністю обчислення і справляння
земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
У відповідності до п.1 ч. 2 ст.10 Цивільного кодексу України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Судом встановлено, що 28.04.2005р. між Винниківською міською радою (Орендодавець) та ТзОВ «Компанія «Данило Галицький»(Орендар) укладено договір оренди землі, яка знаходиться по вул.Шевченка,1д у м.Винники. Договір посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_4, та зареєстрований у Винниківській міській раді за №34. Відповідно до п.2 Договору оренди землі, об'єктом оренди є земельна ділянка, кадастровий №4610160300:02:002:0015, загальною площею 2,2847 га. Згідно п.9 Договору, орендна плата становить 43 391, 94грн. на рік.
23.02.2006р. між Винниківською міською радою та Підприємством укладений Договір про внесення змін і доповнень по Договору оренди землі від 28.04.2005р., який посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_4, згідно якого внесено зміни, в тому числі, щодо площі земельної ділянки та розміру орендної плати. Встановлено орендну плату у розмірі 29 730,76 грн. в рік.
19.05.2006р. між Винниківською міською радою та Підприємством укладений Договір про внесення змін і доповнень до Договору оренди землі від 28.04.2005р., який посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_4 Зокрема, вказаним договором внесено зміни щодо розміру земельних ділянок та розміру орендної плати за них, яка сумарно становить 29 730, 76 грн. в рік.
03.04.2009р. між Винниківською міською радою та Підприємством укладено Зміни до Договору оренди землі від 28.04.2005р. Вказаними Змінами встановлено орендну плату у розмірі 91 158,23грн. в рік. Зміни зареєстровані у Львівському міському відділі Львівської регіональної філії Центру Державного земельного кадастру 02.08.2010р.
Підприємство звернулось в Господарський суд Львівської області із позовом про визнання недійсними Зміни до Договору оренди землі від 03.04.2009р. Рішенням Господарського суду Львівської області від 16 січня 2012 року у справі №5015/7431/11 позов Підприємства задоволено та визнано недійсними Зміни до Договору оренди землі від 03.04.2009р.
Враховуючи вимоги ст.18 Закону України «Про оренду землі», договір оренди (по аналогії, і зміни до договору оренди) набирає чинності після його державної реєстрації.
Оскільки зміни до договору оренди ТзОВ «Компанія «Данило Галицький»пройшли державну реєстрацію в Центрі Державного земельного кадастру 02.08.2010р., а відтак Підприємство з дати державної реєстрації повинно було подати уточнюючу декларацію та збільшити розмір орендної плати, яка сумарно за 2010 рік повинна була становити 37 298,22грн.
Суд погоджується з позицією ДПІ щодо порушення Підприємством вимог ст.18 Закону України «Про оренду землі», що призвело до заниження сплати орендної плати за землю за 2010 рік в сумі 24 523,41 грн.
Слід зазначити, що на момент проведення перевірки існували обставини щодо реєстрації змін до договору оренди, що зобов'язувало Підприємство як подати уточнюючий розрахунок, так і сплатити грошове зобов'язання, що Підприємством не було зроблено.
Посилання представника позивача на рішення суду від 16.01.2012р. як на підставу протиправності прийнятого рішення не заслуговує на увагу, оскільки таке було прийняте та набрало законної сили після проведення перевірки Підприємства.
Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до вимог ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Суд приходить до висновку, що відповідач як суб'єкт владних повноважень надав суду достатні та беззаперечні докази в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення та правомірно прийшов до висновку про донарахування орендної плати, а тому наявні підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Аналізуючи чинне законодавство та обставини справи суд приходить до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте з дотриманням вимог Закону України «Про оренду землі», Законом України «Про плату за землю»та передбачених ст.2 КАС України принципів.
Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене суд прийшов до висновку, що вимоги позивача не підтверджені матеріалами справи, не доведені у судовому засіданні та такі, що не підлягають до задоволення.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст. 94 КАС України, судові витрати у формі судового збору, зі сторін спору не належить стягувати.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлений 05.09.2012 року.
Суддя Шинкар Т.І.