ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
21 серпня 2012 р. м. Львів № 2а-2798/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Гавірко О.О., представника відповідача Цебрівського Р.В., представника третьої особи Дяків Л.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору -Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про визнання бездіяльності відповідача протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_3 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області з наступними вимогами:
- встановити наявність чи відсутність повноваження Головного управління МВС України у Львівській області, а саме чи на підставі ст. 124 Конституції України, ст. ст. 14, 255 Кодексу адміністративного судочинства України до компетенції (повноважень) ГУ МВС України належить виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.10.2009 року по справі № 2а-2004/09/2670;
- визнати протиправним ненадання Головним управлінням МВС України у Львівській області обґрунтованої відповіді на звернення від 14.02.2012 року та зобов'язати надати таку відповідь;
- визнати протиправним невиконання Головним управлінням МВС України у Львівській області постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.10.2009 року по справі № 2а-2004/09/2670 шляхом внесення в довідку № 91-19259 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 26.02.2008 року відповідних змін, включивши в дану довідку додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, отримані ОСОБА_3 при несенні служби в Сокальському РВ УМВСУ у Львівській області і які були внесені в грошовий атестат № 3 від 25.01.2007 року та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення перерахунку призначеної позивачу пенсії з 01.01.2008 року та зобов'язати відповідача виконати зазначену постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.10.2009 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згаданою постановою від 27 жовтня 2009 року окружний адміністративний суду м. Києва визнав незаконними частини 4, 5 п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393». Норми частини 4, 5 п. 5 оскаржуваної постанови Кабінету Міністрів України звужували перелік грошових виплат військовослужбовця, які повинні братись до уваги при обчисленні щомісячного грошового забезпечення, на основі якого такому військовослужбовцю нараховується основний розмір пенсії. Тому, довідавшись про постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.10.2009 року ОСОБА_3 звернувся до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області із заявою від 14.02.2012р., у якій просив внести зміни до довідки про його грошове забезпечення, включивши туди додаткові види грошового забезпечення, які він отримував під час проходження служби в Сокальському РВ УМВС України у Львівській області. Очікуваного результату (видачі довідки) звернення позивача не дало, тому він звернувся з даним позовом до суду. За клопотанням позивача справа розглядається у його відсутність.
Відповідач позов заперечив повністю з підстав, викладених у письмових запереченнях на позовну заяву та додаткових письмових поясненнях. Свою правову позицію відповідач аргументує наступним. Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», згідно з якою, зокрема, було скасовано 100-відсоткову надбавку, надбавку за безперервну службу та доплату від суми пенсії, які були впроваджені відповідними указами Президента України в минулі роки. У грошовому атестаті № 3 від 25.01.2007 року, який був виданий ОСОБА_3, перелічені види грошового забезпечення відсутні. Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»усі призначені пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Такий порядок було затверджено постановою Кабміну України № 45 від 13.02.2008 року. Щодо виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.10.2009 року по справі № 2а-2004/09/2670 Головне управління МВС України у Львівській області, з покликанням на норми ст. ст. 6, 19 Конституції України, повідомило заявнику, що у своїй діяльності керується виключно Конституцією та законами України. На його думку, те, що згадана постанова Окружного адміністративного суд м. Києва не поширюється на правовідносини, які виникають на підставі інших законів свідчить про наявність прогалин у законодавчому регулюванні виплат пенсій, яка полягає у відсутності механізму вирахування грошового забезпечення для перерахунку пенсій. Заповнення цих прогалин, на думку ГУ МВС України у Львівській області, має здійснювати законодавець.
Представник відповідача таку позицію підтримав, просив у задоволенні позову відмовити повністю. Також надав суду копію постанови Вищого адміністративного суду України № К-42296/10 від 03.07.2012р., згідно якої постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 27.10.2009р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28.09.2010р. скасовано та прийнято нове рішення -про відмову у задоволенні позову до Кабінету Міністрів України про визнання незаконними окремих положень Постанови № 45 від 13.02.2008р.
Суд залучив до участі у справі у якості третьої особи на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Третя особа просить суд відмовити у задоволенні позову повністю з підстав, викладених у письмових запереченнях на позовну заяву. Вказує, що не встановлено визначених законом підстав для проведення перерахунку пенсії, а згадана постанова суду від 27.10.2009 року носить індивідуальний характер і не може вносити зміни в нормативні акти, прийняті Кабміном України.
Суд з'ясував зміст позовних вимог, заслухав пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідив долучені до матеріалів справа письмові докази та встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:
ОСОБА_3 проходив публічну службу у Сокальському районному відділі ГУ МВС України у Львівській області, у 2006 році звільнений з органів внутрішніх справ у зв'язку із хворобою.
Головне управління МВС України у Львівській області 26.02.2008р. видало довідку № 91-19259 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_3 (а.с. 21), відповідно до якої для обчислення пенсії враховано наступні види грошового забезпечення : посадовий оклад, підвищений посадовий оклад, оклад за звання, надбавку за вислугу років, особливі умови служби, таємність та премія.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У статті 63 цього Закону, зокрема, зазначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
На виконання вимог названого Закону Кабінет Міністрів України Постановою від 13.02.2008 року № 45 затвердив «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393»(далі - Постанова № 45, Порядок).
У пункті п'ятому Порядку (в редакції, чинній на момент видачі довідки № 91-19259 від 26.02.2008р., а.с. 17-18) зазначено, що для перерахунку пенсій враховуються:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
У абзаці (частині) п'ятій пункту 5 Порядку, затвердженого Постановою № 45, зазначено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
Постановою № 2а-2004/09/2670 від 27 жовтня 2009 року (а.с. 25-27) окружний адміністративний суду м. Києва визнав незаконними частини четверту та п'яту пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393». Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28.09.2010 року (а.с. 94) згадану постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 27.10.2009 року залишено без змін.
Довідавшись про результати розгляду справи щодо оскарження Постанови № 45 ОСОБА_3 звернувся до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області із заявою від 14.02.2012 року (а.с. 8-9), у якій просив на підставі наведеного вище судового рішення № 2а-2004/09/2670 внести зміни до довідки про його грошове забезпечення, включивши туди додаткові види грошового забезпечення (скасовані на час видачі довідки від 26.02.2008р.), які він отримував під час проходження служби в Сокальському РВ УМВС України у Львівській області, а визначені у середньому розмірі надбавки встановити у максимальному розмірі згідно грошового атестата № 3. На обґрунтування звернення покликався на те, що суд визнав незаконними частини 4, 5 пункту 5 Постанови КМУ № 45, оскільки такі звужували перелік грошових виплат військовослужбовця, які повинні братись до уваги при обчисленні щомісячного грошового забезпечення, на основі якого такому військовослужбовцю нараховується основний розмір пенсії.
У відповідь Головне управління МВС України у Львівській області надіслало ОСОБА_3 лист № 14/б-1 від 07.03.2012 року (а.с. 32), у якому повідомило, що при визначенні грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки та премія враховані в середніх розмірах, що були фактично виплачені за січень 2008 року в органах внутрішніх справ за відповідними посадами. З покликанням на норми ст. ст. 6, 19 Конституції України, ГУ МВС України у Львівській області зазначило, що у своїй діяльності керується виключно Конституцією та законами України. Та обставина, що згадана постанова Окружного адміністративного суд м. Києва не поширюється на правовідносини, які виникають на підставі інших законів свідчить про наявність прогалин у законодавчому регулюванні виплат пенсій, яка полягає у відсутності механізму вирахування грошового забезпечення для перерахунку пенсій. Заповнення цих прогалин, на думку ГУ МВС України у Львівській області, має здійснювати законодавець.
ОСОБА_3 вважає, що Головне управління МВС України безпідставно відмовляється виконувати постанову суду, яка набрала законної сили, у зв'язку з чим звернувся з даним позовом до суду.
При вирішенні даного спору суд виходив з наступного:
З Єдиного державного реєстру судових рішень України встановлено, що за наслідками розгляду касаційної скарги Кабінету Міністрів України Вищий адміністративний суд України 03 липня 2012 року прийняв постанову, якою скасував постанову окружного адміністративного суду від 27.10.2009 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28.09.2010 року та у задоволенні позову про скасування окремих положень Постанови КМУ № 45 від 13.02.2008р. відмовив повністю. Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Зі змісту позову вбачається, що позовні вимоги ОСОБА_3 про спонукання відповідача вчинити певні дії ґрунтуються на факті скасування постановою окружного адміністративного суду м. Києва № 2а-2004/09/2670 від 27.10.2009 року окремих положень Постанови КМУ № 45 від 13.02.2008р. Постановою Вищого адміністративного суду України від 03 липня 2012 року згадане судове рішення скасоване як незаконне, а отже -Постанова КМУ № 45 є чинною та законною в тій редакції, що діяла на момент видачі ОСОБА_3 довідки № 91-19259 від 26.02.2008р. Тому суд не вбачає обґрунтованих підстав зобов'язувати відповідача вносити зміни у довідку та направляти її до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення перерахунку призначеної позивачу пенсії з 01.01.2008 року.
Щодо компетенції Головного управління МВС України у Львівській області виконувати постанову окружного адміністративного суду м. Києва № 2а-2004/09/2670 від 27.10.2009 року суд зазначає таке: особливості провадження в окремих категоріях адміністративних справ визначено Главою 6 Розділу ІІІ КАС України. Особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та інших суб'єктів владних повноважень визначено статтею 171 КАС України. Правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ в т.ч. щодо законності (крім конституційності) постанов Кабінету Міністрів України. Право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт. У разі відкриття провадження в адміністративній справі щодо оскарження нормативно-правового акта суд зобов'язує відповідача опублікувати оголошення про це у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений. Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи. Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до судового розгляду. Якщо оголошення опубліковано своєчасно, вважається, що всі заінтересовані особи належним чином повідомлені про судовий розгляд справи. Скарги на судові рішення в цій справі таких осіб, якщо вони не брали участі у справі, залишаються без розгляду. Згідно пункту 11 статті 171 КАС України резолютивна частина постанови суду про визнання нормативно-правового акта незаконним або таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили, і про визнання його нечинним невідкладно публікується відповідачем у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено, після набрання постановою законної сили.
Відповідачем у справі № 2а-2004/09/2670 про оскарження положень частин 4 та 5 постанови № 45 від 13.02.2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», є Кабінет Міністрів України. Оскільки станом на дату проведення судового засідання 31.05.2012р. суд не володів інформацією про фактичне виконання відповідачем судового рішення у адміністративній справі № 2а-2004/09/2670, суд звернувся із запитом (а.с. 63) до Кабінету Міністрів України про надання відомостей про публікацію резолютивної частини згаданої постанови окружного адміністративного суду м. Києва від 27.10.2009 року відповідно до вимог статті 171 КАС України, а також щодо стану касаційного провадження у даній справі. У відповідь Кабінет Міністрів України листом від 20.06.2012 року (а.с. 72) повідомив суду про відкриття касаційного провадження за касаційною скаргою у справі № 2а-2004/09/2670. Щодо публікації резолютивної частини постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.10.2009 року, то з цією метою Секретаріат Кабміну України звернувся 05.06.2012р. до Мін'юсту України із відповідним листом. Як вбачається із відомостей інформаційно-аналітичного центру «ЛІГА»(а.с. 94), резолютивну частину постанови окружного адміністративного суду м. Києва від 27.10.2009р. у справі № 2а-2004/09/2670 опубліковано в «Офіційному віснику України» від 18.06.2012р. № 44.
Нормативно-правові акти, що впливають та права та обов'язки особи, набирають чинності не раніше дати їх офіційного оприлюднення. Відповідно, відомості про втрату чинності таким актом чи його частиною внаслідок судового оскарження повинні бути доведені до всіх суб'єктів правовідносин, врегульованих цим актом, у тому ж порядку -шляхом публікації в офіційному виданні.
Отже, виконанням судового рішення в даній категорії справ (щодо оскарження нормативно-правових актів) є офіційне оприлюднення відповідачем резолютивної частини судового рішення, що набрало законної сили, у виданні, в якому оскаржуваний нормативно-правовий акт було офіційно оприлюднено. В той же час особи, які є суб'єктами правовідносин, у яких буде застосовано нормативно-правовий акт, у своїй подальшій діяльності застосовують нормативно-правовий акт в редакції, чинній після виконання (офіційного оприлюднення) судового рішення, а не буквально виконують таке судове рішення.
З огляду на це Головне управління МВС України у Львівській області повинно керуватися у своїй діяльності чинною (офіційно оприлюдненою) редакцією нормативно-правового акта. Тому Головне управління МВС України у Львівській області не є суб'єктом виконання судового рішення у справі про оскарження нормативно-правового акта, виданого іншим суб'єктом владних повноважень, в даному випадку -Кабінету Міністрів України. Резолютивну частину постанови суду від 27.10.2009 року у справі № 2а-2004/09/2670 за зверненням Кабінету Міністрів України від 05.06.2012р. опубліковано в «Офіційному віснику України»18 червня 2012 року.
Як станом на дату звернення ОСОБА_3 до ГУ МВС України у Львівській області (14.02.2012р.), так і станом на дату надання відповіді (07.02.2012р.) на це звернення резолютивна частина рішення окружного адміністративного суду м. Києва від 27.09.2009 року не була офіційно опубліковано, а відповідні зміни до Постанови № 45 на офіційному порталі www.rada.gov.ua в Розділі «Законодавство»також не були внесені. Тому відповідачу не було і не могло бути відомо про наявність рішення суду, яким скасовано певні положення нормативного акта, які в даному випадку визначають розмір грошового забезпечення колишнього працівника органів внутрішніх справ. Зважаючи на наведені обставини суд не має достатніх підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.
Стосовно надання відповіді на звернення від 14.02.2012 року суд виходив з такого. У статті 15 Закону України «Про звернення громадян»серед іншого зазначено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення. Позивач звернувся до Головного управління МВС України у Львівській області із заявою від 14.02.2012 року з приводу проведення перерахунку пенсії. Відповідач це звернення розглянув і листом від 07.03.2012 року надав заявнику відповідь, за таких обставин вимоги позивача щодо ненадання йому відповіді на звернення також є необґрунтованими.
З огляду на встановлені фактичні обставини справи та їх оцінку суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 до Головного управління МВС України у Львівській області є безпідставними, а тому у їх задоволенні слід відмовити.
Щодо судових витрат у формі сплаченого позивачем судового збору, то відповідно до статті 94 КАС України суд покладає такі на позивача.
Керуючись ст.ст. 17-19, 71, 94, 160-163 КАС України, суд -
у задоволенні позову відмовити повністю.
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 27 серпня 2012 року.
Суддя Москаль Р.М.