Постанова від 21.08.2012 по справі 2а-2187/12/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" серпня 2012 р. Справа № 2а-2187/12/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Суддя Остап'юк С.В.,

за участі секретаря Озара О.Я.,

представника позивача: ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Івано-Франківській області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

24.07.2012 року ОСОБА_2 (далі -позивач) звернувся з адміністративним позовом до управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області про зобов'язання повернути автомобіль марки "AUDI А-4», 1996 року випуску, (шасі (кузова, рами) НОМЕР_2) державний номерний знак НОМЕР_1, без права експлуатації, з оплатою коштів за його утримання на арештмайданчику протягом десяти днів.

Позов мотивовано тим, що позивач в січні 2011 року, в місті Одесі, придбав автомобіль марки «AUDI А-4», 1996 року випуску, (шасі (кузова, рами) НОМЕР_2) державний номерний знак НОМЕР_1. Вказаний транспортний засіб позивач, довіреністю серії ОЕ №316233 від 20.01.2011 року, уповноважив ОСОБА_3 управляти та розпоряджатися належним йому автомобілем. 24.04.2012 року службовою особою ІДПС роти ДПС УДАІ Івано-Франківської області вказаний транспортний засіб було затримано та поміщено на арештмайданчик, у зв'язку з встановленням факту підробки бланку свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу. 05.07.2012 року відносно ОСОБА_3 в порушенні кримінальної справи відмовлено. На цих підставах позивач просить повернути йому транспортний засіб без права подальшої експлуатації.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач в судове засідання не з'явився, без поважних причин та без повідомлення про причини неприбуття хоча, про дату, час та місце судового розгляду справи був належним чином повідомлений. Правом подання письмового заперечення проти заявленого позову не скористався, а тому, у відповідності до положення частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, справу вирішено за відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачем в січні 2011 року придбано у власність автомобіль

марки "AUDI А-4», 1996 року випуску, (шасі (кузова, рами) НОМЕР_2) державний номерний знак НОМЕР_1, яким володів на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 виданого МРЕВ ДАІ УМВС у Кіровоградській області (далі по тексту -транспортний засіб).

20.01.2011 року позивач уповноважив ОСОБА_3 управляти та розпоряджатися вказаним транспортним засобом (а. с. 8).

24.04.2012 року службовою особою роти ДПС УДАІ в Івано-Франківській області для проведення перевірки був зупинений вищевказаний транспортний засіб під керуванням ОСОБА_3 В результаті проведеної перевірки транспортний засіб вилучено та поміщено на арешт майданчик, у зв'язку з тим, що ідентифікаційний номер кузова не відповідає записам в свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу.

05.07.2012 року старшим інспектором відділення ДАІ Надвірнянського РВ УМВС в Івано-Франківській області, враховуючи, що в діях ОСОБА_3 відсутній склад злочину, на підставі пункту 2 статті 6 Кримінально-процесуального кодексу України винесено постанову про відмову в порушенні кримінальної справи відносно ОСОБА_3, по факту підроблення технічного паспорту на вказаний транспортний засіб і незаконної його реєстрації. Крім того, даною постановою рішення щодо транспортного засобу не прийнято, автомобіль залишено на арешт майданчику до вирішення питання по суті судом (а. с. 10). Також, 05.07.2012 року ОСОБА_3 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Закон України «Про автомобільний транспорт»визначає засади організації та діяльності автомобільного транспорту.

Частина 2 статті 20 Закону України «Про автомобільний транспорт»передбачає, що транспортні засоби та частини до них повинні відповідати вимогам нормативної і конструкторської документації та мати маркування для їх ідентифікації.

Закон України «Про дорожній руху»регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів державної виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання.

Стаття 37 Закону України «Про дорожній рух»встановлює підстави для заборони експлуатації транспортних засобів, частина перша якої передбачає, що забороняється експлуатація незареєстрованих (неперереєстрованих) транспортних засобів, ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах, знищені чи підроблені, без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерними знаками, які закріплені у не встановлених для цього місцях, закриті іншими предметами чи забруднені, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані 20 метрів, перевернуті чи не освітлені, а також транспортних засобів, що підлягають обов'язковому технічному контролю, але не пройшли його, та у випадках, передбачених законодавством, без чинного на території України поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка").

У відповідності до пункту 8 Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України за №1388 від 07.09.1998 року, не приймаються до реєстрації транспортні засоби, зібрані (складені) з складових частин серійних транспортних засобів без дотримання вимог Закону України «Про дорожній рух».

Згідно частини 1 статті 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Частина друга статті 321 Цивільного кодексу України встановлює, що особа може бути обмежена у здійсненні права власності лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Суд вказує на те, що транспортний засіб марки «AUDI А-4», 1996 року випуску, (шасі (кузова, рами) НОМЕР_2) державний номерний знак НОМЕР_1, є об'єктом цивільних прав, експлуатація якого заборонена, а власник такого майна є обмеженим у здійсненні права власності, позивач наділений правомочностями щодо володіння, користування та розпорядженням транспортним засобом без права його експлуатації, згідно із Законом України «Про автомобільний транспорт».

Стаття 265-2 Кодекс України про адміністративні правопорушення встановлює підстави тимчасове затримання транспортних засобів. У відповідності до частини 1 якої у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, передбачені частинами першою, другою, третьою, п'ятою і шостою статті 121, статтями 121-1, 126, частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 130, статтями 132-1, 206-1 цього Кодексу, працівник Державної автомобільної інспекції тимчасово затримує транспортний засіб шляхом блокування або доставляє його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку (якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху), в тому числі за допомогою спеціального автомобіля - евакуатора. Про тимчасове затримання робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення.

Частина 4 вказаної статті встановлює, що порядок тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках та стоянках визначається Кабінетом Міністрів України.

17.12.2008 року у відповідності до статті 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення постановою Кабінету Міністрів України за №1102 затверджено Порядок тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках.

У відповідності до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України за №1102 від 17.12.2008 року «Про затвердження Порядку тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках»транспортний засіб може бути тимчасово затриманий на строк до вирішення справи про адміністративне правопорушення, але не більш як на три дні з дати такого затримання.

Строк затримання транспортного засобу обчислюється з моменту складення протоколу про адміністративне порушення, а строк зберігання - з моменту доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку.

Пунктом 12 вказаної постанови передбачено, що повернення тимчасово затриманого транспортного засобу, який зберігається на спеціальному майданчику чи стоянці, здійснюється за письмовим зверненням його водія, власника (співвласника) за умови оплати ним витрат, пов'язаних з транспортуванням та зберіганням такого транспортного засобу, та пред'явлення відповідного протоколу про адміністративне правопорушення.

Згідно пункту 13 вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України за транспортування і зберігання транспортного засобу на спеціальному майданчику чи стоянці Державтоінспекції справляється плата у встановленому спільним наказом МВС, Мінфіну та Мінекономіки розмірі.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачу належить сплатити кошти за утримання транспортного засобу на майданчику тимчасового затримання транспортних засобів Відділення Державної автомобільної інспекції Надвірнянського району при управлінні Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області за період доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик до моменту відмови позивачу у поверненні транспортного засобу.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивач наділений правомочностями щодо володіння, користування та розпорядженням транспортним засобом без права його експлуатації для пересування людей та перевезення вантажів, а позовні вимоги про повернення вказаного транспортного засобу без права його експлуатації з оплатою коштів за його утримання на арештмайданчику протягом десяти днів, є такими, що підлягають до задоволення.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Управління Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області повернути ОСОБА_2 автомобіль марки "AUDI А-4», 1996 року випуску, (шасі (кузова, рами) НОМЕР_2) державний номерний знак НОМЕР_1, без права експлуатації, з оплатою коштів за його утримання на арештмайданчику протягом десяти днів.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: Остап'юк С.В.

Постанова складена в повному обсязі 27.08.2012 року.