ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
Справа № 5011-36/7694-2012 27.08.12
За позовом Заступника прокурора Оболонського району міста Києва в інтересах
держави в особі Київської міської державної адміністрації та
Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація"
до Київського міського військового комісаріату
про стягнення 118 302,38 грн.
Суддя Трофименко Т.Ю.
Представники:
Від прокуратури Ноздрякова Ю.В. -п посвідчення №45 від 09.02.2012р.
Від позивача -1 не з'явились
Від позивача-2 Титаренко Л.Ф. -по дов. №155/1/03-20 від 03.01.2012р.
Від відповідача Заводський О.В. -п о дов. №4579 від 12.09.2011р.
На розгляд Господарського суду міста Києва переданий позов Заступника прокурора Оболонського району міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської державної адміністрації та Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація" про стягнення з Київського міського військового комісаріату 118 302,38 грн. заборгованості по договору оренди нежитлового приміщення №05/2179 від 02.02.2006р.., що виникла за період з 01.05.2007року по 27.02.20009р.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.06.2012 р. порушено провадження у справі № 5011-36/7694-2012, розгляд якої призначено у судовому засіданні на 04.07.2012 р., за участю представників сторін.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 04.07.2012 р. розгляд даної справи відкладено на 27.08.2012 р. у зв'язку з неявкою у судове засідання представників позивача-1 та відповідача.
Через відділ діловодство Господарського суду м. Києва від позивача -2 надійшла заява про збільшення розміру позовних вимог, відповідно до якої позивач просить стягнути з відповідача 4 277 грн. 55 коп. за фактичне використання приміщенням площею 131,7 кв.м. без розпорядчих документів в період з 01.05.2007р. по 28.02.2009р.
Представником прокуратури в судовому засіданні 28.07.2012р. подана заява, відповідно до якої прокуратура підтримує заяву позивача -2 про збільшення розміру позовних вимог на суму 4 277, 55 грн.
Представник позивача -1 в судове засідання не з»явився. Про час та місце розгляду справи судом повідомлений належним чином.
Представник відповідача в судовому засіданні 27.08.2012 р. надав письмовий відзив на позов. Відповідно до даного відзиву відповідач проти задоволення позову заперечує. Заперечення мотивовані тим, що відповідно до ч. 4 ст. 14 Закону України «Про оборону України»від 5 жовтня 2000 року, з метою належного виконання завдань за призначенням у сфері оборони, державні адміністрації надають у визначеному законодавством порядку частинам, підприємствам, установам та організаціям і навчальним закладам Збройних Сил України службові приміщення і житлову площу, а у п. 4 ст. 43 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 04.04.2006, що «місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування забезпечують військові комісаріати службовими будинками, підсобними господарськими приміщеннями і приміщеннями для призовних пунктів, (дільниць)».
За рахунок коштів місцевих органів влади та Міністерства Оборони України будівля та приміщення Оболонського військового комісаріату підтримується в належному стані, що дозволяє особовому складу комісаріату виконувати (згідно законодавчих актів України) поставлені важливі державні завдання за призначенням.
Згідно з вимогами ч. 4 ст. 43 розділу 10 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування забезпечують районні (міські) військові комісаріати службовими будинками, підсобними господарськими приміщеннями в приміщеннями для призовних пунктів (дільниць ) згідно із законодавством, здійснюють поточний і капітальний ремонти цих будинків і приміщень, здійснюють оплату районним (міським) військовим комісаріатам комунально - побутових послуг (освітлення, водопостачання, опалення тощо) за рахунок коштів місцевого бюджету.
Відповідно до листа виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 28.03.2012 року №615-545 - Рішенням Київської міської ради від 22.09.2011 року №34/6250 встановлено розмір річної орендної плати 1 грн. на рік для бюджетних установ, що утримуються за рахунок місцевого або державного бюджетів.
Відповідно до п. 21 Методики розрахунку орендної плати за майно територіальної громади міста Києва, яке передається в оренду для розміщення бюджетних установ, що утримуються за рахунок місцевого або державного бюджетів передбачена орендна плата у розмірі 1 грн. на рік;
Київський міський військовий комісаріат своїм листом від 09.04.2012 року №2170 звернувся до КП "Київжитлоспецексплуатація" щодо підготовки та надіслання комунальним підприємством необхідних документів по кожному об'єкту оренди до Головного управління комунальної власності м. Києва для підготовки та внесення на розгляд постійної комісії Київської міської ради з питань власності. Тому найближчим часом питання розгляду постійною комісією Київської міської ради з питань власності буде позитивно вирішено.
В судовому засіданні 27.08.2012р., відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників прокуратури, позивача-2 та відповідача, Господарський суд міста Києва -
Відповідно до Закону України "Про оренду державного та комунального майна" об'єктом оренди є нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення) (п. 1 ст. 4 Закону) орендодавцями є органи, уповноважені органами місцевого самоврядування, управляти нерухомим майном, яке перебуває у комунальній власності (ст. 5 Закону).
02.02.2006 між Комунальним підприємство "Київжитлоспецексплуатація" (орендодавець) та Оболонським районним в місті Києві військовим комісаріатом (орендар) було укладено договір оренди нерухомого майна (нежилих будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади міста Києва №05/2179 (далі -договір).
Відповідно до п. 1.1. договору орендодавець на підставі рішення Київської міської ради № 23/3114 від 02.02.2006 передає, а орендар приймає в оренду нежиле приміщення (далі -об'єкт оренди), за адресою вул. Малиновського, 10, літера «А»для розміщення бюджетної установи.
Згідно п. 2.1. договору об'єктом оренди є нежитлові приміщення загальною площею 312,40 кв. м., в т. ч. на 1,2,3 поверхах - 2603,20 кв. м., в підвалі - 615,20 кв. м.
Згідно з п. 2.2. договору, вартість об'єкту оренди згідно із справедливою вартістю станом на 02.02.2006 року становить 7 747 980,69 грн.
Пунктом 3.1. договору передбачено, що за користування об'єктом оренди орендар сплачує орендодавцю орендну плату в межах витрат на утримання, розрахунок якої здійснюється на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої рішенням Київради від 05.07.2001 р. № 366/1342 та рішення Київської міської ради від 02.02.2006р. № 23/3114, місячний розмір якої згідно з розрахунком орендної плати, що є невід'ємною частиною договору на дату підписання договору становить 3303,04 грн.
Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається з урахуванням індексу інфляції за поточний місяць (п. 3.2. договору).
Відповідно до п. 3.3. договору, розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики розрахунку та порядку використання орендної плати за користування майном територіальної громади м. Києва, відповідних цін і тарифів та в інших випадках, передбачених законодавством України.
Згідно з п. 3.4. договору, додатково до орендної плати нараховується податок на додану вартість у розмірах та порядку, визначених законодавством України, який сплачується орендарем разом з орендною платою.
Пунктом 3.5. договору передбачено, що орендна плата сплачується орендарем починаючи з дати підписання акту приймання-передачі. Останнім днем сплати орендної плати є дата підписання сторонами акту приймання-передачі при поверненні об'єкта оренди орендодавцеві.
Орендна плата сплачується орендарем незалежно від наслідків господарської діяльності орендаря щомісячно не пізніше 10 числа поточного місяця на рахунок орендодавця (п. 3.6. договору).
У пункті 3.8. договору зазначено, що вартість комунальних послуг, витрат на утримання прибудинкової території, вартість послуг по ремонту і технічному обслуговуванню інженерного обладнання та внутрішньобудинкових мереж, ремонту будівлі, у т. ч.: покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо, не входить до складу орендної плати та сплачується орендарем окремо на підставі договорів, укладених орендарем з організаціями, що надають такі послуги.
Пунктом 4.2. договору передбачено, що орендар зобов'язаний вносити орендні платежі своєчасно і в повному обсязі.
Згідно з п. 7.5. договору, у разі закінчення строку договору або при його розірванні орендар зобов'язаний за актом приймання-передачі повернути об'єкт оренди орендодавцю у стані, в якому перебував об'єкт оренд на момент передачі його в оренду з урахуванням всіх здійснених орендарем поліпшень, які неможливо відокремити від об'єкта оренди без заподіяння йому шкоди, з урахуванням зносу за період строку дії договору оренди.
Пунктом 9.1. договору передбачено, що він вступає в силу з моменту підписання його сторонами і діє з 02.02.2006 року до 31.01.2007 року.
Усі зміни та доповнення до цього договору оформляються в письмовій формі і вступають в силу з моменту підписання їх сторонами (п. 9.2. договору).
Відповідно до п. 9.3. договору, після закінчення строку дії цього договору його дія може бути продовжена на підставі рішення Київської міської ради.
Як вбачається з матеріалів справи, після закінчення терміну дії договору № 05/2179 відповідач вказане нежиле приміщення не звільнив, продовжував ним користуватись не сплачуючи належних платежів та передав його по акту прийому-передачі 28.02.2009р.
Як визначено абзацом 1 частини 1 статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським процесуальним кодексом.
Згідно зі статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Частина 2 статті 218 Господарського кодексу України зазначає, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням визначених змістом зобов'язання умов (неналежне виконання).
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язання встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають встановлені договором або законом правові наслідки.
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у встановлений договором або законом строк (ч. 1ст. 612 ЦК України).
Позивач 2 свої зобов'язання за договором оренди виконав, передавши об'єкт оренди відповідачеві за актом приймання-передачі.
Пунктом 3.5. договору передбачено, що орендна плата сплачується орендарем починаючи з дати підписання акту приймання-передачі. Останнім днем сплати орендної плати є дата підписання сторонами акту приймання-передачі при поверненні об'єкта оренди орендодавцеві.
Як вбачається з матеріалів справи позивач-2 направив відповідачу вимогу про сплату заборгованості за користування приміщенням № 155/1/11-558 від 14.02.2012. Зазначена вимога була залишена відповідачем без відповіді, заборгованість -не сплачена.
Заступник прокурора Оболонського району міста Києва у поданій до господарського суду позовній заяві просить стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 118 302,38 грн. за період з 01.05.2007 року по 27.02.2009 року.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" однією із істотних умов договору оренди та основним обов'язком орендаря є сплата орендних платежів з урахуванням індексу інфляції.
Статтею 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначається, що орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Згідно п. 4.2. договору орендар зобов'язався вносити орендні платежі своєчасно і в повному обсязі.
Сторонами в договорі визначено, що орендна плата сплачується відповідачем починаючи з дати підписання акту приймання -передачі. Останнім днем сплати орендної плати є дата підписання сторонами акту приміщання -передачі при поверненні об»акта оренди позивачу -2 (орендодавцю) (п. 3. 5 договору).
Згідно ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно зі ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим до виконання сторонами.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається (ст. 525 Цивільного кодексу України), якщо інше не встановлено договором або законом.
Таким чином, відповідач фактично користувався у визначений позивачем період нежилим приміщенням, а тому зобов'язаний згідно договору (п.3.5) та ч. 5. ст. 762 Цивільного кодексу України, сплачувати за таке користування оренду плату.
З огляду на викладене, вимога про стягнення з відповідача заборгованості зі сплати орендної плати у розмірі 118 302 грн. 38 коп. є обґрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі.
Крім того, позивачем заявлені вимоги, які підтримала прокуратура, про стягнення з відповідача заборгованості за фактичне користування приміщенням площею 131,7 кв.м. в будинку 10 літ. А по вул.. Малиновського у м. Києві без договору за період з 01.05.2007 року по 28.02.2009року.
При розгляді справи судом встановлено, що відповідач користувався приміщенням площею 131,7 кв.м. в будинку 10 літ. А по вул.. Малиновського у м. Києві без договору, що підтверджується актом фактичного користування приміщенням, що складений представниками позивача та відповідача.
Відповідно до акту від 28.02.2009р. приймання -передачі приміщення відповідач повернув позивачу нежиле приміщення загальною площею 131,7 кв.м., що розташоване за адресою: м. Київ, вул.. Малиновського Маршала, 10 літер А.
Нарахування за фактичне користування приміщенням здійснено позивачем відповідно до Методики розрахунку орендної плати та порядку використання орендної плати , затвердженої рішенням Київської міської ради від 17.10.2006р. №34/91, яка діє з 17.10.2006р.
14.02.2012р. позивачем на адресу відповідача була направлена вимога про сплату заборгованості в сумі 122 579, 93 грн. за користуванням приміщенням в будинку №10 літ. А по вул.. Малиновського Маршала в м. Києві. Дана вимога відповідачем залишена без задоволення та відповіді.
Оскільки в судовому засіданні встановлено та не заперечується сторонами, що відповідач фактично користувався нежилим приміщенням загальною площею 131,7 кв.м., що розташоване за адресою: м. Київ, вул.. Малиновського Маршала, 10 літер А, тому позовні вимоги в частині стягнення 4 277 грн. 55 коп. обгрунтовані і підлягають задоволенню.
Згідно з ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідач доказів на спростування обставин, повідомлених позивачем, не надав.
Зважаючи на вищевказане, вимоги прокурора Оболонського району міста Києва, який звернувся до господарського суду в інтересах Київської міської державної адміністрації та Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація" є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, підлягають стягненню з відповідача в доход Державного бюджету України.
Заперечення відповідача, що викладені в письмовому відзиву судом до у аги не приймаються з огляду на наступне:
Частиною 1 статті 627 Цивільного кодексу України передбачено, що, відповідно до вимог статті 6 цього кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Усі зміни та доповнення до цього договору оформляються в письмовій формі і вступають в силу з моменту підписання їх сторонами (п. 9.2. договору).
Представниками сторін не надано суду додаткових угод до договору, які б визначали розмір орендної ставки за договором оренди -1 грн. на місяць.
Керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Київського міського військового комісаріату (04112, м. Київ, вул. Шамрило, 19, код ЄДРПОУ 07774420) на користь Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація" (01034, м. Київ, вул. Володимирська, 51-А, код ЄДРПОУ 03366500) 118 302 (сто вісімнадцять тисяч триста дві) грн. 38 коп. заборгованості по сплаті орендних платежів та 4 277 грн. 55 коп. заборгованості за фактичне користування приміщенням.
Стягнути з Київського міського військового комісаріату (04112, м. Київ, вул. Шамрило, 19, код ЄДРПОУ 07774420) судовий збір в розмірі 2 451 грн. 60 коп. в доход спеціального фонду Державного бюджету України, що передбачений для зарахування судового збору.
Після набрання рішенням в законної сили видати накази.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 28.08.2012р.
СуддяТрофименко Т.Ю.