Постанова від 20.08.2012 по справі 2601/15030/12

ОСОБА_1 Голосіївський районний суд міста Києва < Суд-місто > < Суд-вул > < Суд-буд. > < Третя особа -місто > < Третя особа -вул/буд > ОСОБА_3

Справа № 2601/15030/12

Провадження №: 3/2601/5321/12

ПОСТАНОВА

Іменем України

20.08.2012 року суддя Голосіївського районного суду м. Києва Сальникова Н.М., перевірив справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Голосіївського РУ ГУ МВС України в м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с. Дідушичі Стрийського р-ну Львівської обл., непрацюючого, дані про ідентифікаційний номер в матеріалах справи відсутні, зареєстрованого: АДРЕСА_2 проживаючого АДРЕСА_1

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 ч. 1 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

24.07.2012 року до Голосіївського районного суду м. Києва надійшли від Голосіївського РУ ГУ МВС України в м. Києві матеріали про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 ч. 1 КУпАП.

Встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив надані на розгляд суду матеріали адміністративної справи, приходжу до висновку про необхідність направлення матеріалів справи як неналежно оформлених до Голосіївського РУ ГУ МВС України в м. Києві з наступних підстав.

Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно вимог ст.280 КУпАП суд зобов'язаний з'ясувати всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, як документ, що засвідчує факти неправомірних дій і є одним із основних джерел доказів, складається по встановленій формі й повинен містити дані, необхідні для розгляду справи по суті: дату і місце його складання, посаду, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

В протоколі про адміністративне правопорушення серії КИ № 0010333 зазначено, що відповідальність ОСОБА_1 передбачена за ч.1 ст.173-2 КУпАП, проте, як вбачається з постанови дільничного інспектора Голосіївського РУ ГУМВС України в м.Києві Тібеж О.І. від 20.06.2012 року про відмову в порушені кримінальної справи ОСОБА_1 вже було притягнено до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП(а.с.4), що формально вже містить в діях правопорушника склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 КУпАП.

Діючим КУпАП не передбачено право суду перекваліфіковувати дії порушника на інший склад або більш тяжкий склад адміністративного правопорушення, зокрема і на ч.2 ст.173-2 КУпАП.

Враховуючи той факт, що суд не в праві самостійно здійснювати кваліфікацію адміністративного правопорушення в бік санкції статті, яка передбачає більш суворе накладення адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, а вищезазначені обставини унеможливлюють повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи в судовому засіданні, тому матеріали адміністративної справи №2601/15030/12 підлягають поверненню до Голосіївського РУ ГУ МВС України в м. Києві для доопрацювання.

Разом з тим, слід зазначити, що відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 173-2 КУпАП передбачає вчинення насильства в сім'ї, тобто умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру, внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Як убачається зі складеного протоколу про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.173-2 КУпАП органи дізнання констатують факт нанесення тілесних ушкоджень співмешканці(а.с.2), проте суб'єктом даного правопорушення може бути особа, яка вчинила насильство до одного із членів своєї сім'ї.

Визначення поняття членів сім'ї, зокрема міститься у Закону України «Про попередження насильства в сім'ї" від 15.11.2001, № 2789-III, за яким члени сім'ї це особи, які перебувають у шлюбі; проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою; їхні діти; особи, які перебувають під опікою чи піклуванням; є родичами прямої або непрямої лінії споріднення за умови спільного проживання.

Ч.1 ст.21 СК України встановлює, що на території України дійсним визнається лише шлюб, що належним чином зареєстрований. Одним із принципів регулювання сімейних відносин є визнання шлюбу, укладеного лише в органах реєстрації актів цивільного стану. Даний принцип засновано на конституційному принципі захисту сім'ї державою (ст. 51). Оскільки закон визнає лише зареєстрований (цивільний або світський) шлюб, укладений в органах РАЦСу, перебування громадян у фактичних шлюбних відносинах або укладення ними шлюбу за релігійним обрядом є особистою справою кожного громадянина, але не тягне жодних правових наслідків законного шлюбу. Встановлення обов'язкової державної реєстрації шлюбу означає, що фактичні шлюбні відносини, незалежно від того, наскільки вони є тривалими, не являються шлюбом в юридичному значенні та не породжують правових наслідків.

Діючим законодавством визначено, що проживання однією сім'єю містить лише одну ознаку шлюбу - ознаку сімейного союзу жінки та чоловіка. Відсутність державної реєстрації не робить такий союз актом цивільного стану, тобто шлюбом, як правової категорії. Жінка та чоловік у такому союзі набувають статус сім'ї, але не набувають статус подружжя.

Враховуючи вищенаведене, за відсутності в адміністративних матеріалах жодного доказу в підтвердження існування між ОСОБА_1 і потерпілою ОСОБА_5 сімейних відносин в юридичному значенні, незрозумілим є визначення органом дізнання ОСОБА_1 як суб'єкта даного правопорушення та кваліфікації його дій за ст.173-2 КУпАП.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 245, 256 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний матеріал №2601/15030/12 про притягнення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП направити до Голосіївського РУГУ МВС України в м. Києві для доопрацювання.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Голосіївського районного

суду м.Києва Н.М. Сальникова