Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 617/8598/12
23 серпня 2012 року
Суддя Овруцького районного суду Гришковець А. Л. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання проведення донарахування та виплату коштів, передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , -
Позивач звернувся до суду і просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести призначення, донарахування та виплату йому доплати до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на радіоактивно забрудненій території, у відповідності до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру двох мінімальних заробітних плат, за період з 01.03.2011 року по 22.07.2011року, донарахувати і виплатити додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 15 % мінімальної пенсії за віком за період з 01.03.2011 року по 22.07.2011 року та щомісячної компенсації в разі втрати годувальника відповідно до ст. 52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку 50 % мінімальної пенсії за віком, за період з 01.07.2011 року по 22.07.2011 року , мотивуючи тим, що він є пенсіонером, потерпілим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3-ї категорії, проживає в с. Підруддя Овруцького району Житомирської області. За період перебування на пенсії йому виплачувалися компенсація та доплати, що встановлені в Законі, не в розмірах, визначених Законом, а в значно менших розмірах, що призвело до порушення його прав.
Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду в Житомирській області надіслав заперечення, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково наступних підстав.
Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_2, є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, проживає в с. Підруддя Овруцького району Житомирської області, є потерпілим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 4-ї категорії та отримував компенсації та доплати, що встановлені в Законі України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не в розмірах, визначених Законом, а в значно менших, що підтверджується копією паспорта, посвідчення, довідкою про проведені виплати.
Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.93, с. Підруддя Овруцького району Житомирської області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на час виникнення правовідносин були передбачені серед інших і такі виплати :
- ст.39 Закону - пенсії непрацюючим громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 1 мінімальна заробітна плата;
- ст.51 Закону - особам, віднесеним до категорії 4, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком;
- ст. 52 Закону - на кожного непрацездатного члена сім'ї, який був на утриманні померлого, призначається щомісячна компенсація в разі втрати годувальника - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Постановами № 836 від 26.07.96 та № 530 від 28.05.08 усупереч Закону № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри компенсацій і доплат, зокрема :
- для доплати до пенсії непрацюючим громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 520 тис.крб. (5,20 грн. за гр.реф.);
- для додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 4 - 5% від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.
- для щомісячної компенсації в разі втрати годувальника - 10 % від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього Закону, якими є постанови КМ № 987 від 20.06.00, №936 від 20.09.05, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.
Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.
Статтею 62 даного Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
В абз.2 п.2 Постанови КМ України № 936 від 20.09.05 вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.
Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, видатки, пов'язані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.
Вказана норма узгоджується зі ст.72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього Закону).
Крім того, згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до п 2.1. Положення основними завданнями Управління є:
забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.
Висновки суду також підтверджуються і довідкою Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про нарахування та виплату спірних коштів позивачу останнім, а тому підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю та щомісячна компенсація в разі втрати годувальника, підлягають нарахуванню та виплаті Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, на обліку в якому і перебуває позивач.
Вимоги позивача в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести призначення, коштів, передбачених ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не підлягають задоволенню, оскільки позивачеві вказана виплати призначена, але виплачувалася йому в менших розмірах, ніж визначено Законом.
Від сплати судового збору сторони звільнено законом.
Керуючись ст.ст. 8-11,18,71,160-162,183-2,267 КАС України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести донарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, у відповідності до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 1-єї мінімальної заробітної плати, розмір якої визначено Законом України «Про Державний бюджет на 2011 рік» за період з 01.03.2011 року по 22.07.2011 року щомісячно, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 15% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, визначеному Законом України «Про Державний бюджет на 2011 рік» за період з 01.03.2011 року по 22.07.2011 року щомісячно, та щомісячної компенсації в разі втрати годувальника у відповідності до ст. 52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 50% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму доходів громадян, що втратили працездатність, визначеному Законом України «Про Державний бюджет на 2010 рік» за період з 01.07.2011 року по 22.07.2011 року щомісячно.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: А. Л. Гришковець