Постанова від 30.07.2012 по справі 0550/4295/2012

ПОСТАНОВА Справа № 2а/0550/3448/12

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2012 року Харцизький міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді ТКАЧЕНКО Л.Я.,

при секретарі ОСИПЧУК О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Харцизька справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Харцизької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправильно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення неправильно виплаченої допомоги на дітей одиноким матерям, вказуючи, що 14.10.2008року в УПСЗН звернулась ОСОБА_1 заявою, декларацією та повним пакетом документів для призначення державної соціальної допомоги малозабеспеченним сім'ям згідно з Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 06.04.2000 №1628-111, та згідно Постанови від 24.02.2003р. №250 «Про затвердження Порядку призначення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям». Згідно п.2 Порядку та поданим документам заявника -була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям з 01.10.2008р. по 31.03.2009р. в сумі 1159,36 грн. При звернені в УПСЗН заявник в заяві зобов'язується вчасно повідомляти органи праці та соціального захисту населення про зміну у складі сім'ї, працевлаштування та про інші обставини, що можуть вплинути на виплату допомоги, також заявником заповнюється декларація (загальні відомості, місце проживання, члени проживання, доходи членів сім'ї, відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку та перебувають у власності або володінні членів сім'ї ( зареєстрованих у житловому приміщенні), або дружини (чоловіка, неповнолітніх дітей), відомості про земельні ділянки, відомості про наявність додаткових джерел для існування, відомості про покупку або оплату послуг на суму, що перевищує 10 прожиткових мінімумів для сім'ї. Відповідачка ОСОБА_1 ознайомившись з текстом заяви, декларації та заповнив їх, підписала цю заяву та декларацію (вони знаходяться в особистій справі заявника), також відповідач дала згоду на збір інформації про сім'ю, доходи, власність та майно, що необхідно для неотримання всіх видів соціальної допомоги, зазначеною її у заяві. Згідно положення про соціальних інспекторів УПСЗН, інспектор здійснює контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги малозабеспеченним сім'ям, інших соціальних та компенсаційних виплат, цільовим використанням коштів державного бюджету, спрямованих на цю мету. 25.07.2011р. державним соціальним інспектором УПСЗН був направлений запит до відділення реєстраційно-екзаменаційної роботи м.Харцизька при УДАЇ ГУМВС на перевірку достовірності повноти інформації про доходи та майновий стан (про наявність автотранспорту) одержувача державної соціальної допомоги малозабеспеченним сім'ям. 08.08.2011р. одержана відповідь на запит, з якого встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 не задекларувала транспортний засіб -ВАЗ 21063 - 1985 р.в. зареєстрований на чоловіка ОСОБА_2, при подані заяви для призначення державної соціальної допомоги малозабеспеченним сім'ям. Згідно порядку п.25 виплата призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо прихована або навмисно подано недостовірні данні про її доходи на майновий стан, що впливає на встановлення право на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були виплачені кошти. Згідно розпорядження УПСЗН від 15.08.2011р. державна соціальна допомога малозабеспеченним сім'ям припинена з 01.10.2008р., на підставі вищевикладеного встановлено, що сума переплати з 01.10.2008р. по 31.07.2010р. склала 19932,71 грн. 10.08.2011р. №06і/3177 заявниця викликалась УПСЗН для сплати незаконно отриманих державних коштів у сумі 19932,71 грн. , але вона відмовилась від внесення переплати. На теперішній час переплата державних коштів у сумі 19932,71 грн. не погашена. Просить стягнути незаконно отриману суму допомоги по догляду за дитиною як одинокій матері в сумі 19932,71грн.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі.

Відповідач у судовому засіданні позов не визнала, та просила застосувати строк позовної давності , оскільки вже сплинув строк звернення до суду.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд вважає, що у задоволені позову слід відмовити з наступних підстав:

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.10.2008 року була зареєстрована в УПСЗН м.Харцизька та їй була призначення допомога по догляду за дитиною, як одинокій матері.

Згідно зазначеної заяви ОСОБА_1 час написання заяви не працювала та здійснювала догляд за дитиною, та була членом сім'ї , яка відноситься до категорії малозабезпеченої сім'ї.

Згідно розрахунку наданого УПСЗН м.Харцизька, ОСОБА_1 надмірно сплачено коштів за період з 01.10.2008р. по 31.07.2010р. в сумі 19932,71грн.

Згідно облікової картки приватного АМТ вбачається, що відповідачка ОСОБА_1 при поданні заяви на призначення державної соціальної допомоги малозабеспеченним сім'ям не задекларувала транспортний засіб -ВАЗ 21063 1985 р.в., який зареєстрований на чоловіка -ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2.

Свідок ОСОБА_2 суду пояснив, що він керував автомобілем ВАЗ 21063 1985 р.в. по довіреності, яку йому дав його брат, а машина належить його брату -чоловіку відповідачки. Він фактично користується зазначеним транспортним засобом, проте автомобіль ВАЗ21063 1985 р.в. Рахується він на братові, оскільки вони його не перереєстрували на нього, т.я. немали коштів.

Свідок ОСОБА_3 суду пояснив, що йому був проданий автомобіль ВАЗ 21063 1985 р.в., який у даний час знаходиться у нього.

Згідно ст.22 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" від 22.03.2001 року, одержувачі державної допомоги зобов"язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян ( у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім"ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.

Згідно п.49 "Порядку призначення і виплати державної допомоги сім"ям з дітьми", затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.01 № 1751 особи, яким виплачується державна допомога сім"ям з дітьми, зобов"язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги. Суми державної допомоги сім"ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян стягуються згідно закону.

Враховуючи вищенаведене позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Харцизької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправильно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям підлягають задоволенню. Проте ОСОБА_1 була призначена допомога рішеням від 01.10.2008р. 11.08.2011р. позивачу стало відомо про те, що відповідачка не задекларувала транспортний засіб: ВАЗ 21063 1985 р.в., зареєстрований на чоловіка ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, при поданні заяви для призначення державної соціальної допомоги малозабеспеченним сім'ям. З позовом позивач звернувся до суду 09.02.2012 року, тобто з пропуском 6-ти місячного строку звернення до суду. Заяву про поновлення строку звернення до суду з вказівкою поважної причини пропуску вказаного строку позивач суду не надав та його не обґрунтував.

Відповідно до ст.99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах звернення до адміністративного суду, встановлених цим Кодексом або іншим нормативним актом. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

На підставі ч.1 ст.100 КАС України, адміністративний позов поданий після закінчення строків, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що виноситься ухвала.

Звертаючись до суду із дійсним позовом, позивач не надав обґрунтування поважності причини пропуску звернення до суду.

Поважними причинами за чинним законодавством визнаються обставини, які є об*єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звертається з позовною заявою, та пов*язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення до суду за захистом порушеного права, а тому у позові слід відмовити у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.

Керуючись ст. 22 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми", п.49 "Порядку призначення і виплати державної допомоги сім"ям з дітьми", затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.01 № 1751, ст.ст.2, 17, 99, 100, 159, 161, 162, КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Харцизької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправильно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Харцизький міський суд Донецької області,шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання сторонами копії постанови суду.

Суддя: