Справа № 2а/0550/3544/2012р.
27 серпня 2012 року. Харцизький міський суд Донецької області в складі:
головуючого судді ТКАЧЕНКО Л.Я.
при секретарі ОСИПЧУК О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Харцизька справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Харцизької міської ради «про визнання неправомірними призначення та перерахунок щомісячної грошової допомоги до досягнення нею трирічного віку та зобов*язання вчинити певні дії »-
ОСОБА_1 звернулася до суду із дійсним позовом .
В обґрунтування своїх позовних вимог вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила сина ОСОБА_2, в зв'язку з чим знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" вона перебуває на обліку в УПСЗН виконкому Харцизької міськради і має право на щомісячну грошову державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яка повинна виплачуватися в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років, встановленого законом. Однак, відповідач виплачує допомогу в меншому розмірі, ніж встановлено законодавством і згідно з довідкою нарахував їй за період з 11.11.2010року по 130грн. на місяць. Просить визнати неправомірними призначення та перерахунок щомісячної грошової допомоги до досягнення нею трирічного віку у меншому розмірі та зобов*язати відповідача призначити ій зазначену допомогу у відповідності до ст.. 15 ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" з 01.04.2009р. , а також стягнути з відповідача на її користь 400грн. у рахунок повернення затрачених нею коштів на правову допомогу та держмито 32,19грн. Просить розглянути справу належним чином на підставі наявних у справі матеріалів у її відсутність, наполягала на задоволенні позовних вимог.
Позивачка у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та дала свідчення аналогічні тим. Що викладені у позові.
Представник відповідача - УПСЗН виконкому Харцизької міськради до суду не прибула, але надала суду заяву про розгляд справи у їх відсутність та заперечення, згідно яких позов не визнала. В заперечені вказують на те, що позивачка перебуває на обліку в УПСЗН виконкому Харцизької міської ради, якої призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку з 11.11.2010р. по 17.08.2013р. Допомога призначена відповідно до постанови КМУ "Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім"ям з дітьми" від 27.12.2001р № 1751, а також виплати позивачці провадилися відповідно до ЗУ "Про державну допомогу сім"ям з дітьми". Розмір допомоги починаючи з 01.01.2008р, передбачений ст.15 ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", та дорівнює різницю між прожитковим мінімуму, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім"ї із розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 130грн.
Вважає, що позивачці допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначена та виплачена згідно з діючим законодавством. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача по наявним у справі доказам.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд вважає, що у задоволені позову слід відмовити з наступних підстав:
Судом встановлено, що позивачка - ІНФОРМАЦІЯ_1 народила сина ОСОБА_2, у зв"язку з чим, знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та знаходиться на обліку і отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку в УПСЗН виконкому Харцизької міськради Донецькій області.
Позивачці призначена зазначена допомога у період з 11.11.2010р. по 17.08.2013р. у розмірі 130грн., щомісячно.
Застосовуючи норми матеріального права суд виходить з наступного:
Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", введеного в дію Постановою ВР N 2812-XII (2812-12) від 21.11.1992р, з наступними змінами та доповненнями, відповідно до Конституції України встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім*ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім*ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов*язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Статтею 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені ст.14 вказаного Закону, при цьому зазначений Закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи незастрахованих осіб.
Статтею 15 ч.1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007р (справа про соціальні гарантії) були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення п.14 ст.71 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" від 19.12.2006р. Таким чином, було відновлено дію ст.12 та ч.1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленим законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Зазначене рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 розповсюджується на виплату допомоги по догляду за дитиною за період з 09.07.2007р по 31.12.2007р.
Відмовляючи у задоволені позовних вимог ОСОБА_1 про зобов*язання відповідача провести нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною суд виходить з наступного:
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.13 Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною за її заявою поданою до відповідного Управління праці та соціального захисту населення за її місцем проживання.
Судом встановлено, що позивачка звернулася до відповідача із заявою про призначення зазначеної вище допомоги, у зв*язку з чим, відповідно до протоколу УПСЗН виконкому Харцизької міськради з 11.11.2010р. ОСОБА_1 була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку .
Відповідно до Законів України"Про Державний бюджет України на 2009 рік" , "Про Державний бюджет України на 2010 рік" ,"Про Державний бюджет України на 2011 рік" та про внесення до деяких законодавчих актів України, були внесені зміни та встановлено, що у 2009 р. ,2010р., 2011 р. виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім"ї із розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130грн. Вказані норми Закону не були визнані неконституційними.
Таким чином, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2011 роки була виплачена позивачці відповідачем відповідно до вимог діючого законодавства.
Відповідно до ст.94 КАС України, передбачає стягнення судових витрат на користь сторони у разі задоволення або часткового задоволення її позовних вимог.
У зв*язку з тим, що у задоволенні позову позивачці відмовлено судом за необґрунтованістю, то правових підстав для стягнення з відповідача 400 грн.-правову допомогу ,та витрати з ІТЗ- відсутні, і в цій частині також слід відмовити у задоволенні.
Керуючись ст.ст.13-15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" введеного в дію Постановою ВР N 2812-XII (2812-12) від 21.11.1992р, з наступними змінами та доповненнями, ст.21 Бюджетного Кодексу України, Законом України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" , Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" , ст.ст.2, 17, 99-100, 159, 161, 162, 163, 165, 167 КАС України, суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Харцизької міської ради «про визнання неправомірними призначення та перерахунок щомісячної грошової допомоги до досягнення нею трирічного віку та зобов*язання вчинити певні дії »- відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Харцизький міський суд Донецької області,шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання сторонами копії постанови суду.
Суддя: