Номер справи 0505/2316/2012
Номер провадження2-а/0505/26/2012
28 серпня 2012 року Великоновосілківський районний суд Донецької області у складі:
Великоновосілківський районний суд Донецької області у складі: головуючої судді - Кучеренко О.А., розглянувши у порядку письмового провадження в смт Велика Новосілка адміністративну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Великоновосілківської районної ради про перерахунок та призначення компенсації за конфісковане майно в новому розмірі, -
10.07.2012 р. позивачі звернулись до суду з позовом до Великоновосілківської районної ради про перерахунок та призначення компенсації за конфісковане майно в новому розмірі, згідно уточнених вимог (а.с. 11-12) посилаючись на те, що комісія райвиконкому встановила факт реабілітувати їх батька та, згідно Постанови Кабінету Міністрів україни № 112 від 18.02.1993 р. та № 801 від 29.09.1993 р. призначила компенсацію за заподіяну шкоду в сумі 50% 15 мінімальних заробітних плат, що складає 112,50 грн. Проте з даним рішенням не згодний, оскільки не враховані інфляційні процеси, які пройшли за 18 років. Просять суд призначити виплату їм компенсації в сумі 50% 15 мінімальних заробітних плат, враховуючи інфляційні процеси, які пройшли в країні за останні 18 років на підставі Постанови Кабінету міністрів України № 112 від 18.02.1993 р.
Від сторін до суду надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності, на підставі п. 10 ч. 1 ст. 3, ч.4 ст.122 КАСУ суд ухвалив здійснювати розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, заперечення відповідача (а.с. 19-20) судом фактично встановлено, що рішенням комісії з питань поновлення прав реабілітованих Великоновосілківської районної ради Донецької області від 11.05.2006 р. № 1 факт розкуркулення батька позивачів ОСОБА_5 був встановлений та призначена грошова компенсація в розмірі 50 відсотків 15 мінімальних заробітних плат та видана довідка про реабілітацію (а.с. 19). Даний факт не заперечується сторонами, тому не потребує додаткового доказуванняна підставі ч. 3 ст. 72 КАС України.
Як вбачається з заперечень відповідача, зазначений розмір компенсації комісією встановлювався відповідно до Положення про порядок виплати грошової компенсації, повернення майна або відшкодування його вартості реабілітованим громадянам або їхнім спадкоємцям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1993 № 112 пункт 18 якого передбачає, що у разі коли неможливо повернути майно або відшкодувати його вартість у порядку, передбаченому пунктами 12 і 15 цього положення, реабілітованим на сім'ю виплачується грошова компенсація у розмірі до 15 мінімальних заробітних плат. Згідно Порядку розрахунків з реабілітованими громадянами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.1996 № 429, розміри грошової компенсації та відшкодування вартості конфіскованого майна реабілітованим громадянам або їх спадкоємцям, передбачених Законом України «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні» визначаються виходячи з суми, що складає 50 відсотків мінімальної заробітної плати, встановленої Верховною Радою України від 20.02.1996 № 49 (1 мільйон 500 тисяч карбованців). Відповідно до Указу Президента України від 25.08.1996 № 762/96 «Про грошову реформу» українські карбованці були обмінені на гривні за курсом 100000 карбованців за 1 гривню. Тому, відповідно до встановленого курсу обміну українського карбованця на гривню, ця сума на теперішній час становить 15 гривень. Позивачу неодноразово районною радою роз'яснювалось, що комісією приймалось рішення відповідно до діючого законодавства і підвищити розмір грошової компенсації вона не має права, тому що дане питання не врегульовано на законодавчому рівні (а.с. 18-19).
Згідно відповіді Головного управління юстиції у Донецькій області № 368-0598 від 07.06.2007 р., відповідно до п.18 Положення про порядок виплати грошової компенсації, повернення майна або відшкодування його вартості реабілітованим громадянам або їхнім спадкоємцям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1993 №112 у разі коли неможливо повернути майно або відшкодувати його вартість, реабілітованим на сім'ю виплачується грошова компенсація у розмірі до 15 мінімальних заробітних плат.Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.1996 № 429 „Про порядок розрахунків з реабілітованими громадянами" розміри грошової компенсації та відшкодування вартості конфіскованого майна реабілітованим громадянам або їх спадкоємцям, передбаченим Законом України „Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні", визначаються, виходячи із суми, що становить 50 відсотків мінімальної заробітної плати, встановленої постановою Верховної Ради України від 20 лютого 1996 № 49, тобто 1 мільйон 500 тисяч гривень. Згідно з Указом Президента України від 25.08.96 № 762/96 "Про грошову реформу" українські карбованці були обмінені на гривні за курсом 100000 карбованців за 1 гривню. Тому, відповідно до встановленого курсу обміну українського карбованця на гривню, ця сума на теперішній час становить 15 грн. (а.с. 21).
Відповіддю № К-2-39 від 05.05.2008 р., позивачам Великоновосілківською районною радою було відмовлено у задоволенні заяви про збільшення розміру компенсації (а.с. 3).
Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (із змінами та доповненнями) перелічені грошові доходи громадян, які підлягають індексації і які не мають разового характеру, проте, грошова компенсація реабілітованим не віднесена до жодних із вказаних виплат та індексації не підлягає.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до частини 1 статті 2 КАС України є, зокрема захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень, у тому числі з боку органів місцевого самоврядування.
Відповідно до приписів частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які обумовлюють, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Таким чином, приймаючи рішення № 1 від 11.05.2006 р. про призначення грошової компенсації позивачам та відмовляючи у задоволенні заяви позивачів про збільшення розміру компенсації (а.с. 3), Великоновосілківська районна Рада Донецької області діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.
За таких обставин, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Великоновосілківської районної ради про перерахунок та призначення компенсації за конфісковане майно в новому розмірі слід відмовити у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8, 9, 10, 69 -71, 79, 86, 87, 94, 98, 102, 104, 105, 158-163,185,186,254 КАС України , суд, -
У задоволені позовних вимог ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Великоновосілківської районної ради про перерахунок та призначення компенсації за конфісковане майно в новому розмірі слід відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду України через Великоновосілківський районний суд Донецької області з одночасним надсиланням її копії особою, що її подає, до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя : О.А. Кучеренко