Справа № 1817/2930/12
16 серпня 2012 року Сумський районний суд Сумської області
під головуванням судді Куца В.І,
при секретарі Домненко Н.І.,
з участю представника позивачки ОСОБА_1
та представника відповідача Оксьом Ю.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Суми адміністративну справу за позовом
ОСОБА_3
до управління Пенсійного фонду України в Сумському районі
про поновлення пропущеного строку звернення до суду з адміністративним позовом, визнання дій відповідача неправомірними та зобов*язання до призначення пенсії за віком як особі, яка працювала на територіях радіоактивного забруднення та була учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження, із зменшенням пенсійного віку на 10 років та проведення по ній відповідних виплат,
встановив:
ОСОБА_3 звернулась до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного Фонду України в Сумському районі про поновлення пропущенного строку звернення до суду з адміністративним позовом, визнання дій відповідача неправомірними та зобов*язання до призначення пенсії за віком як особі, яка працювала на територіях радіоактивного забруднення та була учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження, із зменшенням пенсійного віку на 10 років, та проведення по ній відповідні виплати з тих підстав, що у жовтні 1986 року її було направлено на ліквідацію наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зону відчуження, де вона працювала з 1 листопада 1986 року по 30 листопада 1986 року. За участь у ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження їй було видане посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2-ї категорії від 28 січня 1999 року. За вказану роботу їй була нарахована заробітна плата в сумі 419, 04 карбованці і факт її перебування та роботи в зоні відчуження також підтверджується копіями відповідних записів у відомості про нарахування заробітної плати.
Відповідно до вимог ст..55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постарждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»вона фактично здобула право на призначення пенсії з березня 2010 року по досягненню 45 річного віку, оскільки працювала в зоні відчуження з 1 по 30 листопада 1986 року.
В серпня 2010 року вона звернулась до відповідача з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах, однак листом від 1 вересня 2010 року він їй в цьому відмовив, оскільки на його думку до неї не була додана довідка за формою 122, що вона працювала безпосередньо в зоні відчуження.
Факт її перебування в зоні відчуження підтверджується іншими наданими нею документами та можуть підтвердити свідки, тому вважала дії відповідача неправомірними.
За рішенням Сумського районного суду Сумської області від 29 червня 2011 року був встановлений її факт роботи в зоні відчуження, але за ухвалою колегії суддів з розгляду справ цивільного судочинства Апеляційного суду Сумської області від 19 жовтня 2011 року рішення суду було скасоване і закрите провадження у справі за її заявою у зв*язку з тим, що їй необхідно звернутись до суду з позовом в порядку адміністративного судочинства.
Вважала, що вона з поважних причин пропустила строк звернення до суду з адміністративним позовом, оскільки в той час тривав судовий розгляд справи за її позовом в порядку цивільного судочинства, а після винесення судом апеляційної інстанції вона через сімейні обставини змушена була виїхати з України до Республіки Польщі, де перебувала до серпня 2012року.
Позивачка ОСОБА_3 в судове засідання не з*явилась, хоч про час судового розгляду справи була належним чином повідомлена.
Представник позивачки ОСОБА_1 позов підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача -управління Пенсійного фонду України в Сумському районі Оксьом Ю.Б. позов не визнала повністю, оскільки на підставі наданих позивачкою документів неможливо встановити точну кількість днів виконаних робіт безпосередньо в зоні відчуження. Крім того вона не з поважних причин пропустила шестимісячний строк звернення до суду з адміністративним позовом.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає повному задоволенню.
За наказом начальника управління охорони здоров*я Сумського облвиконкому від 27 жовтня 1986 року № 730 позивачка ( в той час ОСОБА_3.) була направлена у відрядження в розпорядження головного лікаря Іванківської ЦРЛ Київської області, що підтверджується його копією.
За наказом головного лікаря Сумської обласної стоматологічної поліклініки від 27 жовтня 1986 року вона була направлена у відрядження строком з 1 по 30 листопада 1986 року. Згідно копії довідки Сумської обласної стоматологічної поліклініки під час роботи в зоні відчуження за період з 1 листопада по 30 листопада 1986 року позивачці виплачувалась заробітна плата у трикратному розмірі.
28 січня 1999 року ОСОБА_3 було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році ( категорії 2), що підтверджується його копією. В серпні 2010 року позивачка звернулась з письмовою заявою до управління Пенсійного фонду України в Сумському районі про призначення їй пенсії на пільгових умовах згідно ст..55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але листом від 1 вересня 2010 року відповідач їй в цьому відмовив через не підтвердження в установленому законодавством порядку (первинними документами) права на отримання пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році, що підтверджується його копією.
Згідно ст.. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»- пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров*ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст..55 вказаного вище Закону -особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, зокрема учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року -не менше 5 календарних днів, на 10 років .
Таким чином позивачка звернулась до відповідача з заявою про призначення їй пенсії відповідно до ст..55 вказаного вище Закону і подала всі можливі документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, а також те, що вони підтверджують особливий її статус, що вона в період з 1 листопада 1986 року по 30 листопада 1986 року брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, за що отримувала заробітну плату у трикратному розмірі, тому має право на призначення їй пенсії відповідно до ст..55 вказаного вище Закону.
Суд вважає, що вона з поважних причин пропустила шестимісячний строк звернення до суду з адміністративним позовом, оскільки вона спочатку звернулась до суду з заявою в порядку цивільного судочинства про встановлення факту роботи в зоні відчуження, а потім після винесення ухвали апеляційним судом від 19 жовтня 2011 року через сімейні обставини змушена була виїхати з України до Республіки Польщі, де перебувала до серпня 2012 року.
Таким чином необхідно поновити ОСОБА_3 строк звернення до суду з адміністративним позовом як пропущений з поважних причин.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Сумському районі про відмову у призначенні ОСОБА_3 пенсії відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов*язати Управління Пенсійного фонду України в Сумському районі Сумської області призначити та виплатити ОСОБА_3 з 16 червня 2010 року державну пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до п.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Керуючись ст..ст. 10, 11, 158-163 КАС України, ст.. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», п.37 Порядку подання та оформлення документів для призначення ( перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року,
постановив:
Поновити ОСОБА_3 строк звернення до суду з адміністративним позовом як пропущений з поважних причин.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Сумському районі про відмову у призначенні ОСОБА_3 пенсії відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов*язати Управління Пенсійного фонду України в Сумському районі Сумської області призначити та виплатити ОСОБА_3 з 16 червня 2010 року державну пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до п.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Апеляційна скарга на постанову суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський районний суд Сумської області протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя В.І.Куц