16 серпня 2012 року Справа № 0870/4931/12
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сіпаки А.В.
при секретарі Глінському А.А.
за участю:
представника позивача Вороніна Ю.Л.
представника відповідача Степанової Т.В.
розглянувши в відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства «Запорізький рибокомбінат»
до Управління пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя
про скасування рішення
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Запорізький рибокомбінат" до Управління пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя про визнання недійсним та скасування рішення №384 від 04.05.2012 "Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску".
Позивач у судовому засіданні підтримав вимоги позовної заяви у повному обсязі, просив його задовольнити та дав пояснення в його обґрунтування аналогічні викладеним у позовній заяві. Крім того, також зазначив, що 04.05.2012 відповідачем винесено рішення № 384 про застосування штрафних санкцій у розмірі 6 202 грн. 34 коп. та пені на суму 4 572 грн. 86 коп.. Зазначені суми були нараховані за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 20.12.2011 до 27.03.2012. Позивач зауважує, що за приписами чинного законодавства, стягнення заборгованості із сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та сум штрафних санкцій здійснюється на підставі актів документальних перевірок та облікових даних з карток особових рахунків за формою згідно з Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1. Однак, за період з 20.12.2011 до 27.03.2012 пенсійний орган не проводив документальної перевірки. Акт документальної перевірки не складався. Сума нарахованих штрафних санкцій не узгоджена зі страхувальником.
Відповідач з позовними вимогами не погодився з підстав, зазначених у наданих запереченнях. Зазначив, що відповідно Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок та зобов'язаний подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики. Оскільки позивачем самостійно було подано до Управління Пенсійного фонду в Комунарському районі м. Запоріжжя звіт за листопад 2011 року з визначенням суми єдиного соціального внеску у розмірі 62 023 грн. 27 коп., яка підлягала добровільній сплаті відповідно до Закону України № 2464-VІ до 20.12.2011. Сума заборгованості в повному обсязі була сплачена лише 27.03.2012 року. Тому, на виконання вимог Закону, відповідачем винесено рішення від 04.05.2012 № 384 про застосування фінансових санкцій у розмірі 6 202 грн. 34 коп. та нарахування пені в розмірі 4 572 грн. 86 коп. за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. То ж підстав для його скасування немає.
Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представника відповідача, суд вважає позовні вимоги, необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Підставами для визнання незаконними (нечинними) актів в судовому порядку є невідповідність їх вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів фізичної особи, підприємства чи організації - позивача у справі.
Нарахування обчислення і сплата єдиного внеску регламентується Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VI (далі - Закон № 2464-VІ), Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою постановою правління ПФУ від 27.09.10 № 21-5 (далі - Інструкція).
Згідно Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Публічне акціонерне товариство "Запорізький рибокомбінат" зареєстроване за адресою: 69600, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Луначарського буд. 21, ідентифікаційний код 00476642.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"(далі Закон України № 2464-VI) платниками єдиного внеску є роботодавці підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно з п.п. 1, 4 ч.2 ст. 6 Закону України №2464-VI, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Як свідчать матеріали справи, ПАТ "Запорізький рибокомбінат" подало до Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя звіт за листопад 2011 року, в якому загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становить 62 023 грн. 27 коп..
За приписами ч.8 ст.9 Закону України №2464-VI, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 28 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Вказані положення дубльовані приписами п. 4.3.6 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року №21-5 (далі -Інструкція №21-5), якими передбачено, що нараховані за відповідний базовий звітний період суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що сума єдиного внеску, що підлягає сплаті за листопад 2011 року, яка мала бути сплачена ПАТ "Запорізький рибокомбінат" до 20.12.2011 року, фактично сплачена підприємством лише 27.03.2012.
Відповідно до ч. 11 ст. 9 Закону України №2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно п. 6.2 Інструкції №21-5 сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону підпунктом 4.3.6 пункту 4.3, абзацом другим підпункту 4.5.2, підпунктом 4.5.3 пункту 4.5 та підпунктом 4.6.2 пункту 4.6 розділу IV цієї Інструкції, обчислена органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
За приписами п.2 ч.11 ст. 25 Закону України №2464-VI територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Вказані положення кореспондуються з приписами Розділу VII Інструкції №21-5. Так, відповідно до п. 7.1 Інструкції №21-5 за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до платників, на яких згідно з Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Згідно п. 7.2 Інструкції №21-5 відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 2.1.1 - 2.1.4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, органи Пенсійного фонду застосовують штрафні санкції у таких розмірах, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
Відповідно до п. 7.5 Інструкції №21-5 на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Відповідно до п. 6.4 Інструкції №21-5 вимога про сплату боргу формується на підставі актів документальних перевірок, актів звірок з органами податкової служби, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платників за формою згідно з додатком 4 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 5 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).
Таким чином, на підставі даних картки особового рахунку ПАТ "Запорізький рибокомбінат", після повної сплати позивачем зобов'язання з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідачем винесено рішення №384 від 04.05.2012 про застосування фінансових санкцій у розмірі 6 202 грн. 34 коп. та нарахування пені в розмірі 4 572 грн. 86 коп..
Посилання позивача на безпідставність стягнення, яке мало б здійснюватись на підставі актів документальних перевірок та облікових даних з карток особистих рахунків, оскільки в період з 20.12.2011 до 27.03.2012 відповідачем такі не проводилися, суд не приймає до уваги, зважаючи на наступне.
Згідно п. 1 вказаної Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1 (на яку посилається позивач), вона розроблена відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування". Разом з тим в межах даних правовідносин позивач має сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно Закону України №2464 та Інструкції №21-5.
Крім того, за нормами п. 2 Порядку розгляду органами Пенсійного фонду України скарг на рішення про накладення штрафу, нарахування пені та заяв платників при узгодженні ними вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 №22-7, не підлягає узгодженню платником єдиного внеску відповідно до цього Порядку вимога, сформована на підставі зобов'язання зі сплати єдиного внеску, самостійно визначеного платником єдиного внеску у звіті про суми нарахованої заробітної плати (грошового забезпечення, доходу) застрахованих осіб та сум нарахованого єдиного внеску, а також рішень про нарахування пені та накладення штрафів, які оскаржувались та були розглянуті відповідно до вимог цього Порядку. Вказані приписи спростовують твердження позивача про те, що суми штрафних санкцій та пені нараховані відповідачем, підлягають узгодженню.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем правомірно, у відповідності та на виконання відповідних норм законодавства України винесено рішення №384 від 04.05.2012 "Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску", яким до позивача застосовано штрафні санкції та нарахована пеня за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 20.12.2011 до 27.03.2012.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Зважаючи на викладені вище обставини у їх сукупності, суд вважає дії відповідача щодо застосування до позивача штрафних санкцій згідно рішення № 383 від 04.05.2012 правомірними, спірне рішення законними та обґрунтованими, а відповідно позовні необґрунтованими, та, відповідно, такими, що не підлягають задоволенню.
Судові витрати слід віднести на позивача.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 186 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства «Запорізький рибокомбінат» до Управління пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя про скасування рішення - відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя /підпис/ А.В. Сіпака
Постанова виготовлена в повному обсязі 22.08.2012