10 серпня 2012 року Справа № 2а/0370/2434/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши в місті Луцьку в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Камінь-Каширської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
31 липня 2012 року ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Камінь-Каширської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 03 липня 2012 року звернулася із письмовою заявою до Управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Камінь-Каширської районної державної адміністрації про видачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Проте, відповідач листом від 03.07.2012 року №Х - 22 відмовив позивачу у видачі такого посвідчення, у зв'язку з тим, що згідно довідки від 25.06.2012 року №125, виданої виробничим управлінням житлово-комунального господарства у м. Камінь-Каширський, що відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, відповідача не може встановити факт постійного проживання на території м. Камінь-Каширський з дня народження до 28.01.1992 року. Вважає, що відповідачем безпідставно та неправомірно відмовлено у видачі посвідчення, а тому просить задовольнити позовні вимоги.
09 серпня 2012 року від ОСОБА_1 на адресу суду за вх.№11348/12 від 09.08.2012 року надійшла письмова заява про зміну позовних вимог, згідно якої позивач просить визнати протиправними дії управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Камінь-Каширської районної державної адміністрації та зобов'язати управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Камінь-Каширської районної державної адміністрації видати довідку встановленого зразка(додаток №5), яка є підставою для видачі посвідчення потерпілому від Чорнобильської катастрофи, віднесеного до категорії 3.
Від позивача надійшло письмове клопотання за вх.№11196/12 від 07.08.2012 року про розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача Гембік Н.В. надіслала на адресу суду письмове клопотання за вх.№11156/12 від 06.08.2012 року про розгляд справи за відсутності представника управління. Крім того, в поданих до суду письмових поясненнях за вх.№11255/12 від 08.08.2012 року представник відповідача зазначила, що вивчивши докази, які позивач надала в адміністративному позові, а саме записи лікарів Камінь-Каширської центральної районної лікарні в медичній картці ОСОБА_1 про медогляди, проведення щеплень та виписками про перебування ОСОБА_1 на стаціонарному лікуванні в 1990-1991 роках, управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Камінь-Каширської районної державної адміністрації позов визнає.
Відповідно до частини 4 статті 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили усі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2012 року було ухвалено судовий розгляд справи проводити в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши наявні у матеріалах справи докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги є підставними, позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Частиною 1 статті 6 КАС України передбачено, що кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюються на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктами владних повноважень щодо його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дії чи бездіяльності.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Камінь-Каширський, що підтверджується паспортом громадянки України серії НОМЕР_1, виданого Камінь-Каширським РВ УМВС України у Волинській області (а.с.7) та свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 (а.с.6).
З дослідженної судом довідки №125 від 25.06.2012 року (а.с.8), виданої виробничим управлінням житлово-комунального господарства у м. Камінь-Каширський вбачається, що ОСОБА_1 з 28.01.1992 року по 14.02.1995 року проживала та була зареєстрована в місті Камінь-Каширський.
Крім того, з досліджених судом записів лікарів Камінь-Каширської центральної районної лікарні в медичній картці ОСОБА_1 про медогляди, проведення щеплень та виписками про перебування ОСОБА_1 на стаціонарному лікуванні в 1990-1991 роках в дитячому відділенні цієї ж лікарні вбачається, що позивачка з часу народження по 28 січня 1992 року проживала в м. Камінь-Каширський.
Судом встановлено, що позивач 03.07.2012 року звернулася до відповідача із заявою про видачу посвідчення потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС, проте як вбачається з листа управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Камінь-Каширської районної державної адміністрації від 03.07.2012 року за вихідним №Х-22 ОСОБА_1 було відмовлено у видачі такого посвідчення з посиланням на те, що не можливо встановити факт проживання позивачки в м. Камінь-Каширський на території радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до 3 розділу Додатку № 1 до постанови Кабінету Міністрів УРСР "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію Законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 106 від 23.07.1991 року (з наступними змінами і доповненнями) місто Камінь-Каширський Волинської області зазначено у переліку населених пунктів, віднесених до зони гарантованого добровільного відселення.
З преамбули Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вбачається, що цей Закон визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до пункту 2 статті 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або прожили за станом на 1 січня 1993 року на території зони безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення -не менше трьох років, та відселені або самостійно переселилися з цих територій.
Разом з цим, стаття 14 вищеназваного Закону передбачає, що особи, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або прожили за станом на 1 січня 1993 року на території зони безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, та відселені або самостійно переселилися з цих територій відносяться до категорії 3.
Згідно з статтею 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Видана позивачу виробничим управлінням житлово-комунального господарства у м. Камінь-Каширський довідка №125 від 25.06.2012 року, а також записи лікарів Камінь-Каширської центральної районної лікарні в медичній картці ОСОБА_1 про медогляди, проведення щеплень та виписками про перебування ОСОБА_1 на стаціонарному лікуванні в 1990-1991 роках в дитячому відділенні цієї ж лікарні, підтверджують факт постійного проживання ОСОБА_1 на території зони гарантованого добровільного відселення на день аварії.
Крім того, дана обставина підтверджується, долученими позивачем заявами ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які стверджують про проживання ОСОБА_1 в м. Камінь-Каширський з 17.06.1988 року по 28.01.1992 року по АДРЕСА_1.
Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи регулює Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 (далі -Порядок).
Відповідно до абзацу 3 пункту 5 Порядку, потерпілим від Чорнобильської катастрофи (не віднесеним до категорії 2), які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які за станом на 1 січня 1993 року прожили у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій, чи таким, що постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення -не менше трьох років, і віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення зеленого кольору, серія Б.
Пунктом 10 Порядку передбачено, що видача посвідчень потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС провадиться обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Посвідчення особам, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які за станом на 1 січня 1993 року прожили у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення -не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій, видаються на підставі довідки встановленого зразка (додаток № 5).
Проаналізувавши вищевказані норми законодавства, суд дійшов висновку, що вимога позивача щодо визнання протиправними дій Управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Камінь-Каширської районної державної адміністрації щодо відмови у видачі ОСОБА_1 посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи є безпідставною, оскільки видача посвідчень потерпілого від катастрофи на Чорнобильській АЕС проводиться обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання, а тому до задоволення не підлягає.
Як встановлено судом, позивач на день аварії на Чорнобильській АЕС постійно проживала в місті Камінь-Каширський Волинської області, яке віднесено до зони гарантованого добровільного відселення, тому у відповідача не було правових підстав для відмови у видачі йому довідки встановленого зразка (додаток № 5), яка є підставою для видачі посвідчення потерпілому від Чорнобильської катастрофи, віднесеного до категорії 3.
Отже, суд вважає, встановленим факт проживання ОСОБА_1 на день аварії на Чорнобильській АЕС (26.04.1986 року) дослідженими судом належними та допустимими доказами.
Відповідно до частин 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В наданих суду письмових поясненнях, управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Камінь-Каширської районної державної адміністрації позов визнало повністю.
Частиною 3 статті 159 КАС України встановлено, що обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до статті 2 КАС України, надаючи оцінку діям та рішенням суб'єкта владних повноважень, які є предметом оскарження, суд перевіряє чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Проаналізувавши вищевикладене, суд приходить до висновку необхідність часткового задоволення позову, а саме зобов'язати Управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Камінь-Каширської районної державної адміністрації видати ОСОБА_1 довідку встановленого зразка (додаток № 5), яка є підставою для видачі посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи, віднесеного до категорії 3.
Керуючись статтями 11, 17, 71, 122, 158, 160, 162, 163, 186 КАС України, на підставі статтей 11, 14, 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пунктів 5, 10 постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов'язати Управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Камінь-Каширської районної державної адміністрації видати ОСОБА_1 довідку встановленого зразка (додаток № 5), яка є підставою для видачі посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи, віднесеного до категорії 3.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ю.Ю.Сорока