Постанова від 22.08.2012 по справі 2а-8379/12/0170/27

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 серпня 2012 р. (10:55) Справа №2а-8379/12/0170/27

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Аблякимова Е.Е., при секретарі судового засідання Бордуленко М.Ю., без участі представників сторін,

розглянувши у відкритому засіданні адміністративну справу

за позовом Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим

до Управління Держкомзему у Сімферопольському районі АР Крим,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_1

про спонукання до виконання певних дій

Обставини справи: Сімферопольська районна державна адміністрація АР Крим звернулася до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Управління Держкомзему у Сімферопольському районі АР Крим про зобов'язання відповідача вчинити дії щодо проведення державної реєстрації угоди (договору) від 10.07.12р., укладеного Сімферопольською районною державною адміністрацією АР Крим з громадянином ОСОБА_1 про передачу Державі в особі Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим права власності на земельну ділянку у лоті № 29, загальною площею 1,4297га, розташованої на території Добрівської сільської ради Сімферопольського району АР Крим, кадастровий номер якої 0124781300-16-001-0036; зобов'язання відповідача скасувати запис в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на вищезазначену земельну ділянку відносно громадянина ОСОБА_1.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі заяви гр. ОСОБА_1 про добровільну відмову на користь держави від права власності на земельну ділянку Сімферопольською райдержадміністрацією в АРК було прийнято розпорядження від 08.05.2012 року №905-р. "Про згоду на отримання права власності на земельну ділянку". На виконання вимог закону та на підставі прийнятого розпорядження між Сімферопольською райдержадміністрацією в АРК та гр. ОСОБА_1 була укладена угода про передачу права власності на земельну ділянку, посвідчена нотаріально. Враховуючи прийняте розпорядження та нотаріально посвідчену угоду про передачу права власності на земельну ділянку, позивач вважає, що у відповідності до вимог Порядку ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 року №1021, запис про державну реєстрацію документа, що посвідчує право на земельну ділянку, в розділі Книги записів у паперовому вигляді підлягає скасуванню. Крім того, на думку позивача, державній реєстрації підлягає угода від 10.07.2012 року про передачу Державі в особі Сімферопольської районної державної адміністрації в АРК права власності на земельну ділянку.

Ухвалами суду від 01.08.2012 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 01.08.2012 р. до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача залучено ОСОБА_1.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, на позовних вимогах наполягав з підстав викладених у позовній заяві, просив останні задовольнити.

Представник відповідача до суду також не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином, заперечень проти позову не надали.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, надіслав телеграму, в якій просив провести розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

На підставі заяви гр. ОСОБА_1 від 26.04.2012 року про добровільну відмову на користь держави від права власності на земельну ділянку у лоті №29, площею 1,4297 га, розташовану за межами населеного пункту на території Добрівської сільської ради Сімферопольського району АРК, кадастровий номер 0124781300:16:001:0036, Сімферопольської райдержадміністрацією в АРК прийнято розпорядження "Про згоду на отримання права власності на земельну ділянку" від 08.05.2012 року № 905-р.

На підставі прийнятого розпорядження 10.07.2012 року між Сімферопольською райдержадміністрацією в АРК та гр. ОСОБА_1 була укладена угода про передачу права власності на земельну ділянку в лоті №29, загальною площею 1,4297 га, розташованої на території Перовської сільської ради Сімферопольського району АР Крим, кадастровий номер якої 0124781300:16:001:0036, посвідчена приватним нотаріусом Сімферопольського районного нотаріального округу ОСОБА_2 10.07.2012 року за реєстровим номером 1655.

Земельна ділянка, право власності на яку передавалось по укладеній угоді, належить ОСОБА_1 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №905927, виданого Сімферопольським районним відділом земельних ресурсів 23.12.2011р., на підставі розпорядження Сімферопольської райдержадміністрації в АРК від 02.02.2006 р. за №181-р і зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю і на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 01247813003097.

За результатом розгляду звернення позивача про реєстрацію державного акта на право власності на земельну ділянку відповідач листом від 24.07.2012 року №2972/10-02-2 повідомив позивача про відмову в здійсненні реєстрації правочину про перехід права власності, посилаючись на необхідність в судовому порядку вирішити питання щодо скасування запису про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку.

Перевіряючи законність та обґрунтованість позивних вимог, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.

Тому вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача щодо законності дій відповідача, який є суб'єктом владних повноважень, суд зобов'язаний перевірити, чи здійснено такі дії на підставі закону в межах повноважень, безсторонньо та добросовісно.

Предметом спору по справі є фактична відмова відповідача вчинити дії щодо скасування запису про державну реєстрацію документу, що посвідчує право на земельну ділянку, що зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі, та здійснити дії щодо реєстрації угоди (договору) про передачу третьою особою Державі в особі позивача права власності на земельну ділянку.

Відповідно до ст.ст. 13, 14 Конституції України земля та її надра є об'єктами права власності українського народу.

Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України та іншими нормативно-правовими актами.

Статтею 142 Земельного кодексу України передбачено право громадян - власників земельних ділянок добровільно відмовитися від права власності на земельну ділянку на користь держави шляхом подання відповідної заяви до органу влади.

Орган виконавчої влади в разі згоди на отримання права власності на земельну ділянку укладає угоду про передачу права власності на земельну ділянку.

Угода про передачу права власності на земельну ділянку підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.

Статтею 140 Земельного кодексу України визначено, що добровільна відмова власника від права власності на земельну ділянку є підставою для припинення права власності на нього.

Відповідно до ст.125 ЗК України встановлено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

Частиною 2 ст. 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: а) цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; б) свідоцтвом про право на спадщину.

При набутті права власності на земельну ділянку на підставі документів, визначених частиною другою цієї статті, державний акт на право власності на земельну ділянку, що відчужується, долучається до документа, на підставі якого відбувся перехід права власності на земельну ділянку, в кожному такому випадку відчуження земельної ділянки. На державному акті про право власності на земельну ділянку нотаріус, який посвідчує (видає) документ, та орган, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, роблять відмітку про перехід права власності на земельну ділянку із зазначенням документа, на підставі якого відбувся такий перехід (ч. 6 ст.126 ЗК України).

Згідно зі статтею 202 ЗК України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель. Державний реєстр земель складається з двох частин:

а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок;

б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.

Статтею 204 ЗК України визначено, що державний земельний кадастр ведеться уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Порядок ведення державного земельного кадастру встановлюється законом.

З матеріалів справи вбачається, що згідно із заявою гр. ОСОБА_1 Сімферопольською райдержадміністрацією в АРК прийнято розпорядження "Про згоду на отримання права власності на земельну ділянку" від 08.05.2012 року № 905-р., на підставі якого була нотаріально посвідчена угода між Сімферопольською райдержадміністрацією в АРК та ОСОБА_1 про передачу права власності на земельну ділянку, здійснений відповідний запис на державному акті.

А відтак, враховуючи наведені норми законодавства, право власності гр. ОСОБА_1 на земельну ділянку у лоті №29, загальною площею 1,4297 га, розташованої на території Добрівської сільської ради Сімферопольського району АР Крим, кадастровий номер якої 0124781300:16:001:0036, було припинено у встановленому законом порядку.

Порядок скасування записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку встановлений Порядком ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 року №1021 (далі - Порядок №1021).

Відповідно до п.1 Порядку №1021 цей Порядок визначає процедуру ведення за формою згідно з додатком Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі (далі - Книга записів) - документа суворого обліку, який є власністю держави і складовою частиною державного реєстру земель та містить відомості про зареєстровані державні акти на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договори оренди (суборенди) землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок.

Пунктом 2 Порядку №1021 передбачено, що записи до розділів Книги записів вносяться при видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку, якими є державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі, договір суборенди землі та договір про внесення змін до договорів оренди та суборенди землі.

Відповідно до пункту 6 Порядку №1021 Поземельна книга відкривається та ведеться на кожну земельну ділянку:

- у паперовому вигляді - територіальними органами Держкомзему;

- в електронному вигляді - операторами - структурними підрозділами державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", яке є адміністратором автоматизованої системи державного земельного кадастру, які мають доступ та вносять відомості до автоматизованої системи державного земельного кадастру (далі - автоматизована система), формують з її використанням аркуші Поземельної книги та аркуші витягів з неї, перевіряють результати робіт із землеустрою в електронному вигляді, дані про які містяться в файлі обміну даними про результати робіт із землеустрою в електронному вигляді (далі - обмінний файл).

Відповідно до п.14 Порядку №1021 у разі здійснення нотаріусом у встановленому законом порядку відмітки про перехід права власності на земельну ділянку на підставі цивільно-правового договору або свідоцтва про право на спадщину вносяться відомості до розділу 3 Поземельної книги "Земельна ділянка. Права власності, постійного користування". Дата внесення відомостей є датою державної реєстрації переходу права власності на земельну ділянку.

Пунктом 27 та 28 Порядку №1021 передбачено, що запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) посадовою особою територіального органу Держкомзему на підставі рішення суду. Скасування (поновлення) запису здійснюється шляхом внесення до автоматизованої системи відомостей про скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів посадової особи, яка скасувала (поновила) запис, та формування з використанням автоматизованої системи нових аркушів Поземельної книги, що засвідчується підписом посадової особи та скріплюється печаткою територіального органу Держкомзему.

Таким чином, враховуючи укладену угоду про передачу права власності на земельну ділянку та наведені норми діючого законодавства, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 94, 160-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Зобов'язати Управління Держкомзему у Сімферопольському районі АР Крим провести державну реєстрацію угоди (договору) від 10.07.2012 року, укладеного Сімферопольською районною державною адміністрацією АР Крим з гр. ОСОБА_1 про передачу Державі в особі Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим права власності на земельну ділянку у лоті №29, загальною площею 1,4297га, розташованої на території Добрівської сільської ради Сімферопольського району АР Крим, кадастровий номер якої 0124781300:16:001:0036.

3. Зобов'язати Управління Держкомзему у Сімферопольському районі АР Крим скасувати в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди запис про державну реєстрацію за гр. ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку у лоті №29, загальною площею 1,4297 га, яка розташована на території Добрівської сільської ради Сімферопольського району АР Крим (кадастровий номер 0124781300:16:001:0036).

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Аблякимов Е.Е.