Ухвала від 15.08.2012 по справі 2-а-2750/10/2070

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 серпня 2012 року м. Київ К-34142/10

Вищий адміністративний суд України у складі: суддя Костенко М.І.-головуючий, судді Бухтіярова І.О., Приходько І.В.,

розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 (далі -СПД ОСОБА_1

на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.06.2010

та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2010

у справі № 2-а-2750/10/2070

за позовом СПД ОСОБА_1

до державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області (далі -ДПІ)

про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень.

За результатами розгляду касаційної скарги Вищий адміністративний суд України

ВСТАНОВИВ:

Позов подано про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень від 05.03.2010 № 0000861701/0, № 0000871701/0 та № 0000881701/0.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 25.06.2010, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2010, у позові відмовлено з мотивів обґрунтованого донарахування позивачеві оспорюваних сум податкових зобов'язань з податку з доходів найманих працівників, з податку на додану вартість та з податку з доходів фізичних осіб внаслідок порушення СПД ОСОБА_1 правил оподаткування.

У касаційній скарзі до Вищого адміністративного суду України СПД ОСОБА_1 просить скасувати ухвалені у справі рішення попередніх інстанцій та задовольнити позов, посилаючись на порушення судами норм матеріального права та невідповідність висновків судів дійсним обставинам справи.

Справу розглянуто у попередньому судовому засіданні відповідно до статті 2201 Кодексу адміністративного судочинства України.

Переглянувши судові рішення у межах касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального і процесуального права, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги СПД ОСОБА_1 з урахуванням такого.

Попередніми судовими інстанціями у розгляді справи встановлено, що ДПІ було проведено виїзну планову перевірку СПД ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 по 30.09.2009, оформлену актом від 23.02.2010 № 126/17-0-25/2945915691. За наслідками цієї перевірки позивачеві було донараховано податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб -суб'єктів підприємницької діяльності у сумі 340 477,88 грн. за податковим повідомленням-рішенням від 05.03.2010 № 0000861701/0, з податку на додану вартість у розмірі 854 294,55 грн. (у тому числі 568 509,70 грн. за основним платежем та 285 784,85 грн. за штрафними санкціями) згідно з податковим повідомленням-рішенням від 05.03.2010 № 0000871701/0 та з податку з доходів найманих працівників розмірі 1 363 995,75 грн. (у тому числі 454 665,25 грн. за основним платежем та 909 330,50 грн. за штрафними санкціями) відповідно до податкового повідомлення-рішення від 05.03.2010 № 0000881701/0.

Підставою для визначення позивачеві оспорюваної суми податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб -суб'єктів підприємницької діяльності став факт отримання позивачем на розрахунковий рахунок у банку під час перебування на загальній системі оподаткування виручки в сумі 3 071 323,50 грн. за послуги з експедирування та перевезення вантажу; при цьому задекларована сума оподатковуваного доходу позивача склала 36238,82 грн., тоді первинні документи на підтвердження витрат у сумі 3 035 084,68 грн. (у тому числі і на оплату послуг перевізників, залучених ним до виконання своїх зобов'язань за договорами експедирування) СПД ОСОБА_1 подано не було.

На час виникнення спірних правовідносин порядок оподаткування доходів від зайняття підприємницькою діяльністю визначався за правилами розділу ІV Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян»

Згідно з абзацами другим, третім статті 13 цього розділу Декрету оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий доход, тобто різниця між валовим доходом (виручки у грошовій та натуральній формі) i документально підтвердженими витратами, безпосередньо пов'язаними з одержанням доходу. Якщо ці витрати не можуть бути підтверджені документально, то вони враховуються податковими органами при проведенні остаточних розрахунків за нормами, визначеними Головною державною податковою інспекцією України за погодженням з Міністерством економіки України та Державним комітетом України по сприянню малим підприємствам та підприємництву.

До складу витрат, безпосередньо пов'язаних з одержанням доходів, належать витрати, які включаються до складу валових витрат виробництва (обігу) або підлягають амортизації згідно з Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств".

За наслідками ретельного дослідження наявних у справі доказів попередні судові інстанції погодилися з висновком податкової інспекції про відсутність у позивача документально підтверджених витрат, пов'язаних з одержанням виручки в сумі 3 071 323,50 грн. за надані послуги з перевезення. Так, суди обґрунтовано зазначили, що подані позивачем акти виконаних робіт не є розрахунковими документами на підтвердження дійсного факту понесення витрат позивачем, тоді як надані СПД ОСОБА_1 видаткові касові ордери, по-перше, не відповідають сфері їх застосування, а, по-друге, містять дефекти форми, які унеможливлюють достовірно встановити особу отримувача за цими ордерами.

Інших належних доказів на підтвердження понесених витрат (у тому числі і за розрахунками з нерезидентами в іноземній валюті) позивачем представлено не було.

За таких обставин суму коштів у розмірі 3 071 323,50 грн. було обґрунтовано кваліфіковано судами як доход позивача, що підлягає включенню до бази оподаткування податком з доходів фізичних осіб, а висновок судів про правомірність обчислення податковим органом витрат СПД ОСОБА_1 за нормами, визначеними Головною державною податковою інспекцією України за погодженням з Міністерством економіки України та Державним комітетом України по сприянню малим підприємствам та підприємництву відповідає наведеним нормам матеріального права.

Отримавши зазначений дохід від провадження господарської діяльності СПД ОСОБА_1 набув ознак особи, яка підлягає обов'язковій реєстрації платником ПДВ відповідно до підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону України «Про податок на додану вартість».

За змістом абзацу четвертого пункту 9.4 статті 9 названого Закону за умови обов'язкової реєстрації незареєстрована особа несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.

А відтак суди об'єктивно погодилися з правомірністю визначення позивачеві оспорюваної суми податкового зобов'язання з ПДВ за наслідками оподаткування спірних операцій з поставки позивачем послуг з перевезення за правилами першої події за ставкою 20 %.

Крім того, як встановлено судами та підтверджується наявними у справі доказами, підставою для визначення СПД ОСОБА_1 оспорюваної суми податкового зобов'язання з податку з доходів громадян став факт невключення позивачем до бази та об'єкта оподаткування цим податком коштів у загальній сумі 3 037 431 грн., перерахованих громадянину ОСОБА_2 як поворотну фінансову допомогу. За наслідками перевірки фактичних даних зі спору та допиту ОСОБА_2 як свідка судами було встановлено непідтвердженість доводів позивача про фактичне повернення йому цих коштів у готівковій формі для проведення подальших розрахунків з перевізниками з огляду на відсутність будь-яких розрахункових або касових документів, складенням яких опосередковувалося б таке повернення.

У податковому обліку господарські операції мають відображатися відповідно до їх реального економічного змісту.

В умовах дії такого принципу фінансової звітності, як превалювання сутності над формою, який полягає в тому, що операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми, для цілей оподаткування зміст господарської операції має встановлюватися на підставі аналізу змін майнового стану її учасників.

А відтак суди, встановивши передачу позивачем спірних коштів у власність ОСОБА_2 без умови їх подальшого повернення та за відсутності доказів такого фактичного повернення, дійшли вмотивованого висновку про наявність у позивача статусу податкового агента під час перерахування цих коштів на банківський рахунок ОСОБА_2 та, відповідно, про необхідність утримання та сплати до бюджету СПД ОСОБА_1 відповідної суми податку з цих коштів.

Доводи заявника касаційної скарги спрямовані на переоцінку встановлених у справі фактичних обставин та досліджених доказів, що перебуває поза межами повноважень суду касаційної інстанції з огляду на приписи статті 220 Кодексу адміністративного суду України.

Оскільки норми матеріального права правильно застосовані судами, а їх висновки відповідають встановленим у справі обставинам та наявним доказам, то підстав для скасування оскаржуваних судових актів не вбачається.

Керуючись статтями 220, 2201, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України

УХВАЛИВ:

1. Касаційну скаргу суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 відхилити.

2. Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.06.2010 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2010 у справі № 2-а-2750/10/2070 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку статей 236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: М.І. Костенко

судді:І.О. Бухтіярова

І.В. Приходько