Провадження №2-а/0519/464/12
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И.
21 серпня 2012 року Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області в складі головуючого судді Степанової С.В., при секретарі Симоненко К.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області про визнання бездіяльності неправомірною та про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання бездіяльності Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя щодо перерахунку його пенсії неправомірною та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок його пенсії з дати подання відповідної заяви про перерахунок пенсії за наслідками його трудової діяльності після нарахування пенсії за віком, відповідно до ч. 4 ст. 42, ч. 4 ст. 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування "( 1058-15 ). В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку Управління ПФУ в Приморському районі міста Маріуполя та отримує пенсію, але продовжував свою трудову діяльність після призначення пенсії з метою підвищення її розміру шляхом перерахунку відповідно до діючого законодавства. В квітні 2010 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок своєї пенсії відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " ( 1058-15 ), з урахуванням середньомісячної заробітної плати по Україні за 2009 рік. Попередньо йому було проведене зазначене перерахування з урахуванням середньомісячної заробітної плати по Україні за 2007 рік. Просив зобов'язати відповідача перерахувати йому пенсію з урахуванням страхового стажу відповідно до діючого законодавства, з 01квітня 2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік.
Ухвалою про відкриття провадження по справі від 30 липня 2012 року позовні вимоги позивача про визнання бездіяльності неправомірною та про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2010 року по 25.04.2011 року залишені без розгляду, через відмову в задоволені клопотання про поновлення строку для звернення до суду, тому суд розглядає вимоги позивача про визнання бездіяльності неправомірною та про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 26.04.2011 року.
Позивач у судове засідання не з'явився, однак в його позовній заяві міститься клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, суду надіслав листа № 14695/06 від 16.08.2012 року, в якому просив розглянути справу у відсутність його представника та про те, що ОСОБА_1 отримував пенсію в Управлінні ПФУ в Приморському районі м. Маріуполя по 31.03.2012 року. З 01.04.2012 року знятий з виплати у зв'язку з переїздом до Жовтневого району м. Маріуполя. Пенсійна справа вислана до УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя 15.03.2012 року.
Відповідно до частини 4 статті 122 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Враховуючи вимоги позивача, письмові пояснення відповідача, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебував на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області. Після призначення пенсії продовжував свою трудову діяльність, що підтверджується записами у трудовій книжці.
Згідно повідомлення Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя № 9876/05 від 09.06.2011 року, позивачу був проведений перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу по 31.10.2010 року із застосуванням показника заробітної плати (доходу) на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»( 1058-15 ) враховується для обчислення пенсії за 2007 рік -1197,91 гривень.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого
самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у
спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України
визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки
громадянина.
Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Відповідно до абзацу 3 частини 1 ст. 40 Закону, за вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим частини першої цієї статті, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.
П. 35 Розділу ІІ Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України (107-VI) були внесені зміни до ч. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), відповідно до якої у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. Та зміни до абз. ч.1 ст. 40 Закону, відповідно до якої за вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим частини першої цієї статті, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців";
Разом з тим Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнані неконституційними, серед іншого, і положення підпунктів 9 та 10 пункту 35 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Отже, з 22.05.2008 року відновлена дія статей 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", відповідно до якої при призначенні пенсій у 2011 році застосовується показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2010 рік, як це визначено підпунктом другим пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 ( 530-2008-п ) "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".
Законами України „Про Державний бюджет України на 2009 рік", „Про Державний бюджет України на 2010 рік" та „Про Державний бюджет України на 2011 рік" змін та обмежень щодо дії ст. ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не вносилось.
Згідно наведених норм законодавства, вбачається, що перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-6 і визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону №1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Частина друга норм зазначеної статті передбачає, формулу обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії згідно якої середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії використовується виключно для призначення пенсії.
Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення»від 5 листопада 1991 року № 1788-12 та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058 від 9 липня 2003 року.
З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності, закріпленого в статті 9 КАС України, приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»не можуть застосовуватись до спірних відносин. Відтак правові підстави для перерахунку пенсії позивачці із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні так і середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2010 рік - відсутні. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, а застосування його для перерахунку є безпідставним.
Керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, ч.1 41, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 122, 143, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, п.4 ст.42. ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1050-IV від 09.07.2003 року, ст.ст. 8, 22, 55, 95 Конституції України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області про визнання бездіяльності неправомірною та про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відмовити в повному обсязі.
Судові витрати покласти на позивача.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом 10 днів від дня отримання її копії. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами, якщо судом вирішено питання про їх права, свободи інтереси і обов'язки.
Суддя С.В. Степанова