Справа № 1807/4167/12
Провадження № 2-а/1807/334/12
"07" серпня 2012 р.
в складі: головуючого судді Аршук Т.М.
при секретарі Іваненко Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Конотопі справу за позовом ОСОБА_1 до Конотопського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання дій неправомірними , -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання дій Конотопського міського управляння праці та соціального захисту населення неправомірними та зобов»язання відповідача надати йому статус інваліда війни , мотивуючи тим , що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії та інвалідом 3 групи внаслідок захворювань , що пов»язані з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. У відповідності зі ст. 7 Закону України « Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту» йому повинен бути встановлений статус інваліда війни. З цього приводу він і звернувся до Конотопського міського управління праці та соціального захисту населення з відповідною заявою, але відповідач відмовив йому в наданні такого статусу , мотивуючи тим, що відсутні документи , що підтверджують його залучення до складу формувань Цивільної оборони під час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Вважає таку відмову незаконною та необґрунтованою , оскільки відповідно до діючого на той час Положення про Цивільну оборону СРСР, затвердженого постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР 18 березня 1976 року № 1111, начальника Цивільної оборони СРСР від 06 червня 1975 року № 90 , а також інших державних республіканських та відомчих документів , в кожному міністерстві, відомстві або в іншому централізованому органі виконавчої влади, підприємствах, установах і організаціях, в рамках адміністративно-територіальних одиниць ( районів , міст , тощо) створювалися служби невоєнізованих формувань Цивільної оборони. Тимчасові невоєнізовані формування утворювались з числа працюючого населення держави.
Таке формування було створене на колійно-машинній станції № 119 Південно-Західної залізниці, де з січня 1983 року він працював старшим інженером технічного відділу.
Відповідно до розпорядження начальника служби колії Південно-Західної залізниці в період з лютого по грудень 1987 року він був залучений до складу невоєнізованого формування колійно- машинної станції № 119 служби Цивільної оборони Південно-Західної залізниці з виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Під час перебування в зоні відчуження, як працівник КМС № 119 виконував роботи по ремонту залізничних колій на дільниці Посудово-Янов Чернігівської дистанції колії.
Створена наказом керівника Конотопського відділення Південно-Західної залізниці від 25 березня 1991 року № 11 комісія , підтвердила його участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі невоєнізованого формування Цивільної оборони колійно-машинної станції № 119.
У встановленому законом порядку він визнаний учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році 1 категорії , інвалідом 3 групи внаслідок захворювання , пов»язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС , а тому у відповідності з п.9 ч.2 ст. 7 Закону України « Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов»язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Таким чином він має всі законні підстави для встановлення йому статусу інваліда війни , а тому відмову відповідача у встановленні йому такого статусу вважає неправомірною . Прохає визнати дії відповідача щодо відмови у наданні йому статусу інваліда війни неправомірними та зобов»язати Конотопське міське управління праці та соціального захисту населення надати йому статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення.
В судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився , надав заяву про розгляд справи без його участі , надав письмові заперечення , в яких проти позову заперечує. Свої заперечення обґрунтовує тим , що дійсно позивач звертався до управління праці та соціального захисту населення з питання встановлення статусу інваліда війни , але в наданому ним комплекті документів був відсутній документ , що підтверджує його залучення до складу невоєнізованого формування Цивільної оборони, тому комісія не мала законних підстав для встановлення позивачу статусу інваліда війни , про що йому було повідомлено , а також запропоновано надати такий документ на розгляд комісії. За таких обставин прохає в задоволенні позовних вимог відмовити.
Вислухавши пояснення позивача , дослідивши матеріали справи суд вважає , що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
У відповідності зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.9 ч.2 ст. 7 Закону України « Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов»язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
В судовому засіданні встановлено , що ОСОБА_1 має статус особи , яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1 ( а.с.5 ), інвалідом третьої групи внаслідок захворювання, пов»язаного роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ( а.с. 8, 9 ).
Архівною довідкою та архівним витягом від 18 червня 2012 року, виданими відокремленим підрозділом Конотопської дирекції залізничних перевезень ( а.с. 10-12) підтверджується участь ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 5 днів 1987 року та 2 дні 1988 року на дільниці Посудово-Янов. У вказаних документах не міститься посилання на те , що ОСОБА_1 був залучений до складу невоєнізованого формування Цивільної оборони.
Тому комісія Конотопського міського управління праці та соціального захисту населення згідно наданих їй документів , прийшла до висновку про відмову у встановленні позивачу статусі інваліда війни, про що повідомила його та запропонувала надати на розгляд комісії документ , що підтверджує залучення його до складу невоєнізованого формування Цивільної оборони ( а.с.14).
Аналізуючи докази і даючи їм оцінку , суд вважає , що відповідач діяв у межах своєї компетенції , правомірно , а тому підстав для задоволення позовних вимог не вбачається.
Керуючись ст. 19 Конституції України , ст. 7 закону України« Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту» , ст.ст. 10, 69-71, 158-161 КАС України , суд -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Конотопського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання дій неправомірними відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Конотопський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування частини третьої статті 160 КАС України скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови
Суддя: Т. М. Аршук