Справа № 1527/10296/12
20 серпня 2012 р.
Суворовський районний суд міста Одеси в складі:
головуючого - одноособово судді Зудіхіна О.В.
при секретарі -Черних І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за позовною заявою Одеської міської ради до ОСОБА_2, треті особи - інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, ОСОБА_3, ОСОБА_4, про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки шляхом знесення об'єкту самочинного будівництва,-
Позивач Одеська міська рада звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки шляхом знесення самочинно збудованого об'єкту, вказуючи, що відповідач без отримання відповідних дозвільних документів самовільно здійснив будівництво веранди загальною площею 18 метрів квадратних до квартири АДРЕСА_1.
Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, не заперечує проти винесення заочного рішення по справі.
Відповідач до судового засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, причини неявки суду невідомі. Заяви про розгляд справи за його відсутності від відповідача не надходило.
До початку розгляду справи від третьої особи - ОСОБА_4, надійшла заява з проханням розглянути справу за її відсутності, з позовними вимогами згодна.
Треті особи - представник інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, а також ОСОБА_3 до судового засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, причини неявки суду невідомі. Заяви про розгляд справи за їх відсутності від третіх осіб не надходило.
Відповідно до ст. 224 ч. 1 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності або якщо повідомлені ним причини неявки визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази, встановивши факти та відповідні до них правовідносини, суд дійшов до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню за наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що згідно листа директора КП ЖКС "Пересипський" від 14.03.2012 року №147 виявлено, що відповідачем до квартири АДРЕСА_2, самочинно здійснено будівництво балкону.
З матеріалів, надісланих КП ЖКС «Північний»встановлено, що відповідач ОСОБА_2 без затвердженої у встановленому законом порядку проектної документації здійснив самовільне будівництво веранди. Цей факт підтверджується актом про встановлення факту самочинного будівництва від 09.02.2012 року, приписом КП ЖКС «Пересипський»від 06.02.2012 року №7, а також протоколом про вчинення адміністративного правопорушення від 09.02.2012 року (а.с. 7-15).
Відповідно до ст. 19 ч. 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ст. 376 ЦК України визначено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього. Право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно. Якщо власник (користувач) земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво на його земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, або за її рахунок. На вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб. Особа, яка здійснила самочинне будівництво, має право на відшкодування витрат на будівництво, якщо право власності на нерухоме майно визнано за власником (користувачем) земельної ділянки, на якій воно розміщене. У разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову. Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво. Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, зобов'язана відшкодувати витрати, пов'язані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.
Відповідно до змісту пп. 1 п. «б»ч. 1 ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування»від 21.05.1997 року №280/97-ВР прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів у порядку, встановленому законодавством, відноситься до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Реконструкція та будівництво в м. Одесі повинно здійснюватися відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням громадських інтересів.
Згідно ст. 5 Закону України «Про основи містобудування»при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені: розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил, регіональних і місцевих правил забудови; розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів; раціональне використання земель та територій для містобудівних потреб, підвищення ефективності забудови та іншого використання земельних ділянок; урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій; урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва; участь громадян, об'єднань громадян в обговоренні
містобудівної документації, проектів окремих об'єктів і внесення відповідних пропозицій до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій.
Статтею 9 Закону України «Про архітектурну діяльність»передбачено, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів. Містобудівельна документація повинна бути узгоджена з: управлінням архітектури та містобудівництва, органами державного санітарного та пожежного нагляду, управлінням екологічної безпеки, управлінням інженерного захисту території міста, органами ДАІ МВС, а також іншими організаціями, вказаними у завдані на проектування.
Статтею 12 Закону України «Про основи містобудування»передбачено, що до компетенції органів місцевого самоврядування у сфері містобудування на їх території належить право затвердження місцевих містобудівних програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації; внесення змін у зазначені документи за поданням спеціально уповноважених органів містобудування та архітектури відповідно законодавства.
Відповідно до пп. З п. «б»ч. 1 ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»одним з делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад є здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу.
На виконання положень нормативних актів, рішенням Одеської міської ради від 17.04.2001 р. № 2153-ХХІІІ затверджено Положення про порядок реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудованих та прибудованих приміщень в м. Одесі.
Відповідно до п. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»і ст. 144 Конституції України акти органів місцевого самоврядування, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами і організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Положення регламентує порядок отримання дозволу та збирання вихідних даних для проектування, здійснення проектних робіт, узгодження, експертизи та затвердження проектів реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудованими та прибудованих приміщень зі зміною та без зміни функціонального призначення, здійснення будівельних робіт та прийняття в експлуатацію, вирішення питань землекористування при реконструкції цієї категорії об'єктів.
Положення обов'язкове для усіх суб'єктів містобудівної діяльності - фізичних та юридичних осіб, незалежно від форм власності, організаційно - правової форми та підпорядкованості й поширюється на всю територію міста Одеси.
Згідно п. 1.10 Положення, учасники містобудівної діяльності несуть відповідальність за порушення, які були допущені при реконструкції вбудованих, вбудовано - прибудованих та прибудованих приміщень, згідно діючого законодавства України.
Відповідно до п. 5.5 Положення, реконструкція приміщень, яка розпочата та здійснюється без реєстрації Інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради та без дозволу на здійснення будівельних робіт, вважається самовільною та забороняється всім суб'єктам містобудівної діяльності.
Згідно ст. 24 Закону України «Про планування і забудову територій»дозвіл на будівництво об'єкту містобудування надається особам, що мають намір здійснити будівництво об'єктів містобудування на земельних ділянках, що належать їм на правах власності або користування і одержання дозволу є їхнім обов'язком. Виконання будівельних робіт неможливе без одержання дозволу інспекції державного архітектурно-будівельного контролю.
Здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без одержання дозволу відповідних рад згідно ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій»або його перереєстрації, а також здійснення будівельних робіт не зазначених у дозволі є самочинним будівництвом і тягне за собою відповідальність відповідно до закону.
Матеріали справи не містять даних про розгляд цього питання уповноваженим органом. Крім того, немає підтвердження відповідності реконструйованого будинку будівельно-технічним нормам.
Враховуючи наведене, суд вважає обґрунтованим позовні вимоги Одеської міської ради про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки шляхом знесення самочинно збудованого об'єкту та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. 376 ЦК України, ст.ст. 7, 8, 10, 11, 15, 130, 212-215, 218, 224-226 ЦПК України, суд, -
Позовну заяву Одеської міської ради до ОСОБА_2, треті особи - інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, ОСОБА_3, ОСОБА_4, про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки шляхом знесення об'єкту самочинного будівництва -задовольнити.
Зобов'язати ОСОБА_2 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку шляхом знесення за власний рахунок самочинно добудованої веранди загальною площею 18 метрів квадратних до квартири АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області через Суворовський районний суд міста Одеси протягом десяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя: